نمناک اخبارجامعه شهریه مدارس لاکچری تهران چقدر است؟
شهریه مدارس ، شهریه مدارس غیرانتفاعی تهران
برخی از مدارس سرشناس و به اصطلاح لاکچری تهران از والدین دانش آموزان شهریه های نجومی دریافت میکنند که حداکثر تا 100 میلیون تومان هم می رسد.
تاریخ انتشار : 30 خرداد 1397

شهریه مدارس لاکچری تهران

ایران: این روز ها پرداخت شهریه مدارس به دغدغه خانواده ها تبدیل شده است این در حالی است که مسئولان آموزش و پرورش هرساله در بخشنامه های مختلف اعلام می کنند مدارس دولتی حق دریافت شهریه از خانواده ها را ندارند و مدارس غیردولتی هم باید طبق مصوبه آموزش و پرورش شهریه دریافت کنند اما بررسی های میدانی خبرنگار «ایران» نشان می دهد که برخی از مدارس دولتی به بهانه های گوناگون با ارائه برنامه های جانبی از خانواده ها پول می گیرند. مدارس غیردولتی هم که دیگر تکلیف شان روشن است. هزینه های غیر قابل باور برخی از این مدارس صدای خیلی ها را در آورده است. 

خبرنگار روزنامه ایران در پیگیری هایش به این نتیجه رسید که برخی از مدارس سرشناس تهران تا حداکثر مبلغ 100 میلیون تومان هم از والدین پول دریافت می کنند. در همین شهرمدارسی هستند که با قدرت ونفوذ صاحبانشان هر چقدر که دلشان بخواهد پول می گیرند ومدیرانشان هم ترسی از نظارت بر شهریه های نجومی ندارند. این مدارس معمولاً بر خاص بودن کیفیت آموزشی خود مانور می دهند. بر اساس پرس و جوهای صورت گرفته از والدینی که فرزندانشان را در این مدارس ثبت نام کرده اند هزینه ثابت همان هزینه ای است که آموزش و پرورش مصوب کرده است اما خانواده ها برای فوق برنامه های گوناگون هزینه های فراوانی پرداخت می کنند. 

در این میان برخی از خانواده های دانش آموزانی که در این مدارس ثبت نام کردند در گفت و گو با «ایران» اعلام کردند از پرداخت این هزینه ها راضی هستند اگر چه برای رسیدن به این مدرسه مراحل سخت و طولانی را پشت سر گذاشتند. بر اساس گفته های برخی از اولیا تقریباً همه دانش آموزان چند سالی در نوبت ثبت نام می مانند چرا که این مدارس، مدارس خاص هستند. مثلاً مدرسه چند صد متری در نیاوران که برای یکی از آقازاده ها هم است چندین شعبه در تهران دارد. این مدرسه محل رفت و آمد بسیاری از آقازاده هاست. حتی همین آقازاده ها هم برای ثبت نام در این مدرسه باید از سال قبلش اقدام کنند. 

البته مسئولان مدرسه چند ماهی تحقیق می کنند و در نهایت پدر و مادر به همراه دانش آموز برای مصاحبه ابتدایی دعوت می شوند. اگر در این مصاحبه قبول شوند تازه اول راه است. نشستن پشت این میز و نیمکت ها، هم پول می خواهد هم پارتی و هم اسم و رسم خانوادگی. مدارس خاص تا ساعت 4 و نیم بعدازظهر برای دانش آموزانشان برنامه دارند. دانش آموزان اگر المپیادی یا کنکوری باشند هم برنامه های ویژه خود را دارند. مدارس خاص هر روز 4 ساعتی را به کلاس های استخر، تنیس و فوتبال اختصاص می دهند. همچنین هزینه ناهار، عصرانه، سرویس، اردوهای علمی داخلی و خارجی و یادگیری زبان دوم را هم باید به شهریه این مدارس اضافه کرد. با این همه 4 مدرسه خاص در حدود 40 تا 100 میلیون تومان از خانواده ها شهریه دریافت می کنند. این اطلاعاتی بود که اولیای چند دانش آموز درباره چند مدرسه خاص که فرزندانشان در آنجا تحصیل می کنند به خبرنگار «ایران» می دهند. 

مادر علی جهانی یکی از دانش آموزانی که در یکی از این مدارس خاص واقع در یوسف آیاد تهران درس می خواند، می گوید:پسرم کلاس هفتم است و حدود 25 میلیون تومان هزینه کردم. هزینه این مدارس بسیار گران است اما می دانم که فرزندم در این مدرسه درس می خواند و روی ویژگی های اخلافی و رفتاریش کار می شود. پسرم 5 سال در مدرسه دولتی بود اما به لحاظ رفتاری اصلاً رضایت از دوستانش نداشتم اگر مدارس دولتی و هیأت امنای هم مثل این مدرسه بود حتماً آنجا ثبت نام می کردم. هنگامی که این مدرسه را انتخاب کردم دو سال طول کشید تا پسرم را ثبت نام کنند. چند آزمون تستی و تشریحی از دانش آموزان گرفتند و در نهایت با دانش آموز و پدر و مادر، چند جلسه حضوری داشتند. شما نگاه کنید از 16 تیر ماه برنامه درسی اش شروع می شود 4 روز در هفته از ساعت 7 تا 2 بعد ازظهر به مدرسه می رود همین هفته اردوی داخلی برایشان گذاشتند. کلاس های ورزش هم که هر روز هست. البته زبان دوم هم آموزش می دهند.

پول صبحانه دهید تا ثبت نام کنیم  

در این میان، برخی مدیران مدارس سرشناس شهر نیز توقعاتی دارند که گاه به نظر عجیب و غریب می آید:«هزینه های صبحانه دانش آموزان »این پیشنهاد یک مدیر مدرسه سرشناس به خانواده یکی از دانش آموزان بود. مادر مهرداد یگانه فر درباره ثبت نام فرزندش در یک مدرسه سرشناس می گوید:«نمرات پسرم عالی بود. خیلی دوست داشتم که فرزندم در این مدرسه درس بخواند. مدیر مدرسه به همسرم گفت اگر می خواهید پسرتان وارد این مدرسه شود علاوه بر شهریه، نیمی از هزینه صبحانه هم با شماست. وضع مالی آنچنانی نداشتیم که شهریه را پرداخت کنیم.» موضوعی که بسیاری از کارشناسان تعلیم و تربیت هم بر آن انتقاد می کنند و بر این باورند که این مدارس عدالت آموزشی را زیر سؤال می برد. البته آنها می گویند بیشتر قبولی های کنکور نیز از آن همین مدارس خاص هستند که مخاطبان آنها از بین طبقات خاص جامعه اند و طبیعی است که این مدارس باتوجه به امکانات خاصشان در مقایسه با سایر مدارس از جمله سالن مطالعه و اردوهای نوروزی، خیلی بهتر از سایر مدارس در کنکور نتیجه بگیرند و این همین مسأله ای است که باعث تبعیض بین مردم و طبقاتی شدن آموزش می شود. 

رضا نهضت کارشناس آموزش و پرورش در این باره می گوید:خیلی از خانواده ها برای اینکه فرزندانشان را در مدارس خاص ثبت نام کنند حاضر علاوه بر این شهریه های سنگین چندین میلیون دیگر هم بواسطه بدهند تا آنها سریعتر دانش آموزانشان را ثبت نام کنند. این مدارس برای دانش آموزان المپیادی تضمینی پول می گیرند. آنها واحدی به نام المپیاد دارند که هزینه آن 30 تا 40 میلیون تومان است. کلاس های المپیاد هم در سطح کلاس نیست. این دانش آموزان خاص تا شب کلاس های متعدد دارند و خیلی از خانواده ها هم راضی از پرداخت این هزینه ها هستند. البته اردوهای داخلی و خارجی هم دارند. 

وی با اشاره به انواع مدارس دیگر غیرانتفاعی می گوید:این مدارس مثل مدارس برند و صاحب نام نیستند اما دانش آموزانشان از خانواده های مرفه هستند فقط برای پیش دبستانی 14 میلیون تومان شهریه می گیرند. مدارسی دیگر هم هستند که مانند مدارس قبل نیستند و آنها شهریه مصوب آموزش و پرورش را می گیرند و تخفیف هم می دهند و البته نمره هم به دانش آموزان می دهند. این مدارس عدالت آموزشی را زیر سؤال می برند با این همه امکانات معلوم است که دانش آموزان مناطق محروم نمی توانند با دانش آموزان مدرسه خاص رقابت کنند.نهضت با اشاره به اینکه برخی از آقازاده ها مدارس ویژه ای برای همسران و خودشان تأسیس کردند، می گوید:مدیران میانی و ارشد آموزش و پرورش درگیر تأسیس مدارس غیرانتفاعی هستند. خیلی از مسئولان تا زمانی که پستی دارند زمینی می گیرند و مدرسه تأسیس می کنند و خیلی هاشان هم توجهی به شهریه های مصوب ندارند. چرا باید مدیران میانی برای خودشان مجوز مدرسه بگیرند و کسی هم نظارتی نداشته باشد. 

بالاترین شهریه 10 میلیون تومان  

چند سالی می شود که وزارت آموزش و پرورش برای برقراری عدالت آموزشی و یکسان سازی شهریه مدارس غیر دولتی الگوی را طراحی کرده تا مدیران مدارس بر اساس آن از خانواده ها شهریه دریافت کنند. الگویی که در کمتر مدرسه غیر دولتی اجرایی شده است. رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش درباره حداقل و حداکثر شهریه مصوب مدارس غیردولتی در تهران می گوید:حداقل شهریه در دوره ابتدایی امسال به 2 میلیون و 652 هزار تومان رسیده است. حداقل شهریه در متوسطه اول امسال به 3 میلیون و 628 هزار تومان رسیده است. حداقل شهریه در متوسطه دوم امسال به 4 میلیون و 182 هزار تومان رسیده است. 

مجتبی زینی وند تأکید می کند:سقف و حداکثر شهریه ثابت مصوب در دوره ابتدایی امسال به 7 میلیون و 100 هزار تومان است. در متوسطه اول به 8 میلیون و 267 هزار تومان رسیده است. سقف شهریه در دوره متوسطه دوم نیز به 10 میلیون و 134 هزار تومان رسیده است. همچنین الگوی شهریه مدارس غیردولتی امسال بر اساس محاسبه هزینه تمام شده و برنامه آموزشی و پرورشی ارائه شده از سوی مدارس تعیین شده است. با توجه به برنامه هفتگی و وضعیت فضای فیزیکی، امکانات و سایر شاخص ها میزان شهریه مدارس محاسبه وتعیین می شود و مهم ترین ویژگی آن تفکیک فعالیت ها و خدمات و شفافیت در هزینه هاست. 

وی می گوید:شهریه ثابت مصوب شامل ساعات مصوب، برنامه هفتگی و ساعات فوق برنامه مصوب و حدفاصل ساعت 7.5 تا 2.5 بعدازظهر است، اما فعالیت های فوق برنامه غیردرسی و تابستانی و خدمات غیرجانبی و ایاب و ذهاب و... جزو فعالیت های اختیاری محسوب می شود که هزینه های آن هم در الگوی شهریه کاملاً مشخص شده است. وی با تأکید بر اینکه هیچ مدرسه ای حق گرفتن شهریه اضافی ندارد اظهار می کند:مدیران مناطق را در این باره توجیه کرده ایم که اگر مدرسه ای از الگوی شهریه تخلف کند تا پایان تابستان ناظر مقیم در آن مدرسه مستقر می شود.

*عکس خبر تزئینی است.

انتهای پیام/م 

شهریه نجومی مدارس لاکچری تهران

شهریه مدارس لاکچری تهران چقدر است؟
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 6
این مطلب مفید بود ؟ 4 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف