صفی از دانش آموزانی که هر روز با کیسه هایی از ضایعات به دست راهی مدرسه می شوند برای برخی سوال برانگیز است ؛ سوالی که پاسخ آن واقعیتی را آشکار می کند.

ایده ی هوشمندانه یک مدرسه در هند به نفع محیط زیست

وجود بیش از اندازه و نگران کننده ی بطری های پلاستیکی در سرتاسر جهان سالهاست که تبدیل به دغدغه ی فعالان محیط زیست و کارنشاسان شده است و تا حدودی هرکدام از ما از خطرات و عوارض وجود این مواد پلاستیکی که سالیان درازی برای تجزیه شدن زمان نیاز دارند اطلاع داریم ؛ اینها را گفتیم تا ماجرای دانش آموزانی که تصاویرشان را در این بخش از سرگرمی نمناک مشاهده می کنید را بدانید.

شهریه و ضایعات

مطمئنا دیدن گروهی از دانش اموزان که هر روز هنگام رفتن به مدرسه کیسه ای پر از بطری های پلاستیکی در دست دارند سوال برانگیز است که چرا این دانش آموزان با پلاستیکی پر از زباله های پلاستیکی به مدرسه می روند. واقعیت مربوط به مشکل منطقه ای در هند است ، منطقه ای که با مشکل 26.000 تن ضایعات پلاستیکی را هر روز تجربه می کند .

جمع آوری ضایعات

با این حال، سه سال پیش، زمانی که " پارتیه سرما و مازین مختار" به منطقه وارد و دانشکده بنیاد اکشار را تاسیس کردند با ایده نوآورانه ای آغاز به کار کردند ، با ایده ی درخواست از پدر و مادر برای پرداخت هزینه های مدرسه برای کودکان خود با ضایعات پلاستیکی یعنی در واقع هیچ پولی برای تحصیل فرزندانشان پرداخت نکنند و با تحویل ضایعات پلاستیکی جمع آوری شده تحصیل فرزندانشان را بیمه کنند.

استفاده از ضایعات

اگر چه این بنیاد یک موسسه خیریه است که توسط کمک های مالی حمایت می شود مسئول این موسسه می گوید که تحویل ضایعات پلاستیکی به جای هزینه ها احساس مالکیت جامعه را تشویق می کنند.

مدرسه اکنون دارای بیش از 100 دانش آموز است که همگی با جمع آوری و تحویل ضایعات پلاستیکی در آن مشغول تحصیل هستند نه تنها کمک به بهبود محیط زیست محلی است، بلکه زندگی خانواده های محلی را با برطرف کردن مشکل مالی مربوط به تحصیل کودکان آغاز کرده است به این ترتیب، خانواده ها می توانند فرزندان خود را در مدرسه به مدت طولانی نگه دارند چرا که پیش از این به دلیل ناتوانی در تامین هزینه های مدرسه خیلی زود تحصیل فرزندانشان متوقف می شد و آنها به جای مدرسه برای کار به کارگاه و کارخانه ها می رفتند ؛ حالا نه تنها دانش آموزان یاد می گیرند که پول را مدیریت کنند، بلکه درس های عملی در مزایای مالی تحصیل را نیز دریافت می کنند.

 

گرفتن شهریه ای که به محیط زیست کمک می کند!!!

3.922
این مطلب مفید بود ؟175
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
نظرات
وبگردی