نمناک سبک زندگیکار و زندگی اسرار عجیب شهر شادیاخ در نیشابور
شادیاخ نیشابور ، معنی کلمه شادیاخ
شادیاخ یکی از محله های شهر کهن نیشابور بوده است که پر از رمز و راز است , تصاویر عجیبی را از شهر شادیاخ در ادامه مشاهده میکنید.

رمز و رازهای شهر شادیاخ نیشابور

شادیاخ یا شادی کاخ، محوطه باستانیست که در نزدیکی شهر نیشابور در استان خراسان رضوی قرار دارد.

شادیاخ از دو واژه شادی و اخ تشکیل شده و به معنای شادی آفرین است و با نام های شادکاخ، شاد جهان و شاد مهر نیز شناخته می شود.

کشف اسکلت های انسانی در هم و متلاشی شده گویای آن است که امکان دارد زمانی شاید پیش از حمله مغول زلزله ای هولناک بخش هایی از شادیاخ را از بین برده باشد.

سکه، سفالینه ها و گچ بری ها، پیکرهای سفالی، آثار معماری شامل کوشک(کاخ) و دروازه ورودی شادیاخ، فضاهای کارگاهی مانند کارگاه آهنگری و عصاره کشی شیره انگور و خیابان سنگ فرش شادیاخ بخشی از آثار کشف شده در این محوطه باستانی هستند.

این اثر تاریخی، اوایل سده سوم هجری مسکونی شد و تا سال 669 هجری که زمین لرزه آن را در هم درنوردیده، اهمیت ویژه ای داشت. این مکان همچنین جایگاه زندگی شیخ عطار نیشابوری بوده و اکنون نیز آرامگاه وی و همچنین خیام نیشابوری در آن محله قرار دارند.

در کاوش های باستان شناسی که در سال 1379 در این محل انجام گرفت شماری از بناهای معماری آن زمان مانند تالار عام، اندرونی و خانه های ویژه، آهنگری، سفالگری و شیشه گری و همچنین در آن منطقه پیدا شد.

 

شادیاخ نیشابور

تصاویری از شهر شادیاخ نیشابور

 

شادیاخ نیشابور

عجایب شهر شادیاخ نیشابور

 

شادیاخ نیشابور

کشف اسکلت در شهر شادیاخ

 

شادیاخ نیشابور

تصاویر عجیب از شهر شادیاخ نیشابور

 

اسرار عجیب شهر شادیاخ در نیشابور

اسرار عجیب شهر شادیاخ در نیشابور
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 9
برگرفته از جوان ایرانی -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف