شپش سر
شپش سر یک انگل اجباری است که به ریشه موها می چسبد، پس از لقاحی که شپش نر با ماده انجام می دهند، شپش ماده تخم های زیادی از خودش آزاد می کند.

در چه مکان هایی شپش سر وجود دارد؟

یک عضو انجمن متخصصین پوست ایران گفت:شپش سر در همه جوامع بشری شیوع دارد اما بر اساس تحقیقات انجام شده ابتلا به این عارضه در میان برخی افراد بیشتر است. داریوش دائر عضو انجمن متخصصین پوست ایران درباره شپش سر مطرح کرد:شپش سر در همه جوامع بشری شیوع دارد و مربوط به قشر خاصی نیست، بنابراین این تصور که شپش تنها در جوامع فقیر و با سطح بهداشت پایین مشاهده می شود باوری اشتباه است، زیرا ما در جوامع بهداشت بالا هم این عارضه را مشاهده می کنیم.

وی با اشاره شیوع شپش سر در فصول سرد سال بیان کرد:در مکان هایی که افراد در یک محیط قرار و تماس نزدیکی باهم دارند مانند مدارس شپش سر بیشتر دیده می شود. این عضو انجمن متخصصین پوست ایران افزود:شپش سر یک انگل اجباری است که به ریشه موها می چسبد، پس از لقاحی که شپش نر با ماده انجام می دهند، شپش ماده تخم های زیادی از خودش آزاد می کند که این تخم ها به وسیله یک ماده صمغی به سایه مو ها می چسبند به این تخم ها رشک یا تخم نارس شپش می گویند.

دائر تاکید کرد:افراد برای درمان شپش سر باید نخست به بهداشت فردی و محیطی توجه ویژه ای داشته باشند همچنین مربیان بهداشت مدارس نیز باید بررسی های دوره ای را انجام دهند تا در صورت وجود شپش یا تخم شپش بر سر دانش آموزان، آنها را به پزشک ارجاع دهند. مبتلایان به شپش سر باید از خود درمانی پرهیز کنند، زیرا خود درمانی سبب ایجاد مقاومت به درمان و داروهای اصلی می شود. افراد دچار شپش سر باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا پزشک با توجه به سن و شدت بیماری آنها داروی مناسب را برایشان تجویز کنند.

شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

وی تصریح کرد:اغلب با یک بار استفاده از درمان همه شپش ها از بین می روند ولی تخم های شپش ممکن است تا چند روز یا چند هفته باقی بماند که با شستن مرتب سر و شانه زدن موها با شانه ای با سرکه آغشته شود نیز این تخم ها با تدریج جدا می شوند. در موارد نادری که پس از یک بار استفاده از داروهای ضد شپش هنوز این حشره باقی مانده است افراد باید پس از یک هفته درمان مجدد را انجام دهند و میزان موفقیت در اغلب موارد بالای 90 درصد است. این عضو انجمن متخصصین پوست ایران گفت:دانش آموزان باید از تماس سر با سر خودداری کنند، دختران نیز نباید روسری و مقنعه های یکدیگر را بپوشند، در صورتیکه یکی از دانش آموزان علائم بالینی شپش را داشت باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند ولی لازم نیست که کلاس درس تعطیل شود.

دائر اظهار کرد:حشره شپش نمی تواند بیش از 10 متر در طول عمرش حرکت کند، شپش سر از حرارت و خونی که در شبکه عروقی سر وجود دارد، تغذیه می کند، بنابراین اگر از سر جدا شود منبع غذایی اش را از دست می دهد و از بین می رود. وی بیان کرد:مبتلایان به شپش سر باید بالش ها، روبالشی، ملحفه، مقنعه، روسری و کلاه هایشان را در آب جوش 100 درجه سانتیگراد حداقل به مدت 20 دقیقه قرار دهند همچنین آنها می توانند لباس هایی که با سرشان تماس داشته است که در زیر آفتاب بگذارند یا مرتب اتو بکشند تا حشره شپش کشته شود.

این عضو انجمن متخصصین پوست ایران تاکید کرد:تخم ها بیش از یک هفته تا 10 روز زنده نمی مانند البته توجه به این نکته ضروری است که همه رشک ها یا تخم هایی که به سر چسبیدند حاوی موجود زنده نیستند. دائر یادآور شد:مبتلایان به شپش سر باید از درمان بیش از حد، خودسرانه و افرادی پرهیز کنند و در صورت مشاهده علائم بالینی این عارضه هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند. در مواقعی مشاهده می شود که برخی افراد آنقدر درمان را ادامه می دهند که سر فرد دچار اگزما یا خارش می شود؛ استفاده از سرکه در از بین بردن حشره موثر نیست ولی می تواند در جدا کردن تخم حشره مفید باشد ولی نحوه استفاده را باید پزشک به بیمار آموزش بدهد.

راه های خانگی برای درمان شپش سر:

 شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

روغن اکالیپتوس مناسب برای درمان شپش

روغن اوکالیپتوس از برگ های تازه درخت اکالیپتوس استخراج شده است.

روغن اکالیپتوس دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری موثر است.

شامل ترکیباتی که به از بین بردن حشرات کمک میکند.

استفاده از آن را به طور منظم به منظور خلاص شدن از شر شپش است .

می توانید چند قطره از اسانس اکالیپتوس در شامپو مخلوط کنید

و پوست سر خود را به خوبی با آن بشویید.

این یک راه آسان برای از بین بردن شپش است.

اضافه کردن چند قطره از این روغن به آب حمام و شستشوی آن با موی سر شیوه دیگری برای دفع شپش است.

شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

اسانس روغن شمعدانی برای درمان شپش

اسانس شمعدانی مورد استفاده برای کشتن شپش است

اسانس شمعدانی به عنوان محبوب ترین از بین برنده شپش است .

ماساژ آن به مو و پوست سر در هنگام خواب و شستن آن در صبح ضروری است

یا چند قطره از اسانس شمعدانی به شامپو اضافه کنید تا شپش بطور کامل از بین برود.

شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

درمان شپش به وسیله بادام تلخ

به مقدار نیاز (50سی سی روغن بادام تلخ و10سی سی آب)را مخلوط و بخوبی تکان می دهیم

سپس مخلوط اماده شده را به نواحی سر وساقه مو مالیده و ماساژ می دهیم

تاتمام سطح پوست سر را بپوشاند .

بهتر است محلول را شب استفاده وصبح ضمن شتشو وشانه کردن رشک ها را از موها جدا کنیم.

برای اطمینان بیشتر درمان را میتوان به فاصله 7تا 10 روز بعد تکرار کرد.

شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

درمان شپش سر با روغن چریش

روغن چریش شامل ترکیبات مختلف است که دارای خواص دارویی است

چند قطره از روغن چریش را با روغن زیتون ترکیب کنید

و با توپ پنبه ای به پوست سر بزنید

حداقل دو بار در هفته به مدت یک ماه تکرار کنید

تا بطور کامل شپش درمان شود.

شپش سر

شیوع شپش سر در مدارس

شپش سر در چه مکان هایی بیشتر است؟

4.689
این مطلب مفید بود ؟827
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان،هفته نامه سلامت/ی
برچسب :
نظرات
وبگردی