دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکودک رعایت این نکات برای شیر خشک دادن به نوزادان
شیر خشک ، شیر خشک دادن به نوزاد
امکان استفاده مجدد شیر خشک موجود در شیشه شیر که از وعده قبل باقیمانده، برای وعده بعدی نوزاد مناسب نیست.
بازدید : 1,187 نفر

دادن شیر خشک به نوزاد با رعایت این نکات

شیر مادر بهترین و کامل ترین غذا برای کودکان است. اما گاهی به ناچار و به دلایلی نمی توان کودک را با شیر مادر تغذیه کرد. در این مواقع باید ضمن رعایت نکاتی، از شیر خشک استفاده نمود.

منافع مصرف شیر مادر:طبیعتا همه پزشکان و متخصصان تغذیه تاکید دارند که مادران تا حد امکان از شیر خود برای تغذیه نوزاد استفاده نمایند. حتی عنوان می شود تا سن 2 سالگی کودک از شیر مادر تغذیه نماید تا از بروز بسیاری از بیماری های مزمن در سال های بزرگسالی در او پیشگیری شود. شیر مادر علاوه بر این که از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است؛ از لحاظ بهداشتی نیز نسبت به سایر شیرهای سنتتیک بهتر می باشد.
همچنین حجم بالایی از مواد مغذی و ترکیبات تقویت کننده سیستم ایمنی نوزاد را در خود دارد، به همین دلیل توصیه می شود که اولین انتخاب برای تغذیه نوزاد حتما شیر مادر باشد، اما در برخی موارد مانند کم بودن حجم شیر مادر، عدم نوشیدن شیر از پستان مادر توسط نوزاد و یا تمایل مادر به دادن شیرخشک به نوزاد باعث می شود تا بسیاری از مادران در برهه ای از دوران شیردهی به سمت مصرف شیرهای خشک روی بیاورند و نوزاد خود را با انواع شیرهای خشک تغذیه نمایند. در این مورد ضروری است که به چند نکته مهم توجه شود.

 

شیر خشک

رعایت این نکات هنگام شیر خشک دادن لازم است

 

نکات مهم در تغذیه با شیر خشک


نکته 1: توجه به انتخاب صحیح شیرخشک:امروزه متناسب با سن نوزاد و کودک و بر اساس نیازهای او، نوع شیرخشک مصرفی نیز متفاوت می باشد.
بنابراین در اولین قدم والدین باید با مشاوره با یک متخصص تغذیه یا پزشک اطفال آگاهی های لازم را برای تهیه مناسب ترین نوع شیرخشک کسب نمایند.


نکته 2: دقت در زمان تهیه شیرخشک:قطعا شیر مادر از لحاظ بهداشتی مشکلی در برندارد، اما در مورد تهیه شیرخشک باید دقت شود که حتما از آب جوشیده شده و در شیشه استریل، شیر خشک تهیه شود.
به علاوه این که شیر خشک تهیه شده باید سریعا مورد استفاده قرار گیرد.


نکته 3:در صورت نیاز نوزاد باید حتما از شیرخشک های غنی شده استفاده شود.
در صورتی که رشد نوزاد کم می باشد، حتما ضروری است که از شیرخشک های غنی شده برای او استفاده شود.


نکته 4:انتخاب سرپستانکی که شبیه نوک پستان مادر باشد، می تواند نوزاد را به مصرف بیشتر شیر ترغیب نماید.
در کل نوع سرپستانک باید به گونه ای باشد تا نوزاد را ترغیب به مکیدن بیشتر شیر نماید.

 

شیر خشک

رعایت این نکات هنگام شیر خشک دادن لازم است

 
نکته 5: شیر خشک های آماده شده ای که باقیمانده اند باید دور ریخته شوند.
باید توجه شود که امکان استفاده مجدد شیر خشک موجود در شیشه شیر که از وعده قبل باقیمانده، برای وعده بعدی مناسب نیست و حتما باید دور ریخته شود.


نکته 6: سعی گردد حجم زیادتر از نیاز نوزاد یا کودک به او شیر خشک داده نشود.
چون که نوشیدن زیاد شیرخشک با افزایش وزن بدن و ماندگاری چاقی در سنین بالاتر در ارتباط مستقیم می باشد.

و در پایان
همانطور که عنوان شد اولین و بهترین انتخاب برای تغذیه نوزاد، شیر مادر می باشد که علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن نوزاد مانع از بروز انواع سرطان های سینه و رحم و تخمدان در مادر می شود.
اما در صورتی که چاره ای جز استفاده از شیر خشک برای تغذیه نوزاد نیست، توجه شود که از شیر خشک های متناسب با سن نوزاد استفاده شود، در صورت کندی رشد نوزاد از انواع شیرهای غنی شده استفاده گردد. اما بی دلیل نوزاد با حجم زیاد شیر خشک تغذیه نشود، چون که این امر باعث چاقی های ماندگار در او در سنین بالاتر می شود.

رعایت این نکات برای شیر خشک دادن به نوزادان

برگرفته از زندگی آنلاین/ی
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف