نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد آیا نوزاد را برای شیر خوردن باید بیدار کرد؟
شیر خوردن نوزاد ، زمان شیر دادن نوزاد
در این مقاله با تمام نکاتی که باید در مورد شیر خوردن نوزاد بدانیم آشنا خواهید شد. رعایت این نکات باعث می شود تا کودکی سالم و پر انرژی داشته باشیم.

میزان شیر خوردن نوزاد چقدر باید باشد

نحوه صحیح شیر خوردن نوزاد یکی از عوامل مهم برای رشد و شکوفایی کودکان است. بیدار کردن یا نکردن نوزاد برای شیر خوردن به سن، وزن و وضعیت سلامت نوزاد بستگی دارد. اکثر نوزادان طی روزهای اول پس از تولد مقداری از وزن خود را از دست می دهند.

تا زمانی که نوزاد بتواند این کاهش وزن را جبران کند، یعنی تا هفته اول پس از تولد، باید به طور مکرر به او شیر دهید.
بنابراین اگر زمان شیر نوزاد رسیده و او خواب است، بیدارش کنید. به ویژه اگر مدت زمان خواب او معمولا بیش از 4 ساعت طول می کشد.اگر نوزاد توانسته است یک الگوی وزن گیری پیدا کند، می توانید صبر کنید تا از خواب بیدار شود. بیشتر نوزادان به 8 تا 12 وعده شیر با فاصله زمانی 2 تا 3 ساعت نیاز دارد. با اینکه بیدار کردن نوزاد برای شیر کار خوشایندی به نظر نمی رسد.

شیردهی مکرر، 2 فایده اصلی دارد:

گریه نوزاد کمتر نشان دهنده گرسنگی است. هرچه زودتر از زمان گرسنه شدن به او شیر دهید، کمتر نیاز به آرام کردن او دارید. به اولین علایم گرسنگی او توجه کنید. تکان خوردن، ناآرامی کردن، مکیدن و حرکت دادن لب ها همگی نشان از گرسنگی دارند.

شیر خوردن نوزاد

میانگین شیرخوردن نوزادان

*شیردهی مکرر باعث افزایش ذخیره شیر مادر می شود. نوزادان نیز برحسب عادت ترجیح می دهند تعداد دفعات بیشتری شیر بخورند.

تا چه زمانی بچه ها شب ها هم شیر می خورند؟

بعد از اینکه غذای سفره در برنامه تغذیه کودک قرار گرفت، دیگر دلیلی برای بیدار شدن او در طول شب وجود ندارد...

توجه داشته باشید که اگر کودک در این زمان هر شب بیدار می شود علت آن گرسنگی نیست..

در این صورت اگر هر بار او را از رختخواب خارج کنید و به او رسیدگی کنید یا خوراکی بدهید، یاد می گیرد که هر شب بیدار شود و گریه کند.... راه بردن کودک در منزل یا گرداندن او با ماشین در شهر، فقط در عرض چند روز تبدیل به برنامه عادی و روزانه او خواهد شد...

شیر خوردن نوزاد

فواید شیر دهی مکرر به نوزاد

اگر کودک شما به تازگی نیمه های شب بیدار می شود و عادت همیشگی او نیست، شاید در مرحله ای از رشد (مثلا دندان درآوردن) قرار دارد... سرماخوردگی و بیماری هم می تواند خواب شب اورا مختل کند...

گاهی بیدار شدن شبانه کودک به علت عدم توجه کافی به اوست.. بنابراین راه هایی برای ابراز علاقه به بچه پیدا کنید... به هر صدا یا حرکت کودک به هنگام خواب واکنش نشان ندهید و اجازه دهید به تنهایی با بعضی رویداد ها مواجه شود...

بهتر این است بعد از شروع غذای سفره، شیردهی به اولین کار بعد از بیدار شدن و آخرین کار قبل از خواب محدود شود.

زمان مناسب برای شیر خوردن نوزاد

آیا نوزاد را برای شیر خوردن باید بیدار کرد؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از تبیان - رستاک / ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف