نمناک فرهنگ و هنرچهره ها ناگفته های شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا در گذر از رنجها + تصاویر
شیوا طاهری ، سریال گذر از رنج ها
شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا در سریال گذر از رنجها که پیش از این تجربه بازیگری نداشته در گفتگویی از ناگفته های سریال گذر از رنجها و نحوه بازیگر شدنش گفت.
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1393

شیوا طاهری تا قبل از بازی در سریال گذر از رنج ها هیچ کلاس بازیگری نرفته بود و معتقد است با توکل به خدا، راهنمایی کارگردان و حمایت دیگر بازیگران این سریال توانست این نقش را بازی کند.

طاهری متولد سال 1369 و فارغ التحصیل رشته کامپیوتر است. با او درباره نقشش در این سریال به گفت وگو نشستیم. 

شنیده ایم برای نقش دنیا از بازیگران زیادی تست گرفته شد. شما چطور علاقه مند به بازیگری شدید و برای تست این نقش به دفتر آقای حسن پور مراجعه کردید؟ 

ورود من به سریال گذر از رنج ها خیلی اتفاقی پیش آمد. از کودکی به بازیگری علاقه مند بودم و تصمیم داشتم روزی وارد عرصه بازیگری شوم، اما آن را خیلی جدی نگرفته بودم، حتی کلاس بازیگری هم نرفته ام. تا این که دو سال پیش یک آگهی در روزنامه دیدم و برای تست نقش دنیا به دفتر آقای حسن پور مراجعه کردم. 

راستش فکر نمی کردم قبول شوم، اما خدا خواست و خوشحالم در سریال تلویزیونی گذر از رنج ها بازی کردم. بازی در این سریال برایم مثل گذراندن کلاس بازیگری بود. لطف خدا بود که در اولین حضورم مقابل دوربین با گروهی حرفه ای کار کنم و همین موضوع به آرامش روحی من منجر شد. 

شیوا طاهری

با این اوصاف بعد از دادن تست خیلی انتظار نداشتید برای بازی در نقش دنیا قبول شوید؟ 

راستش اصلا انتظار نداشتم پذیرفته شوم، چون برای ایفای این نقش تعداد مراجعه کنندگان زیاد بود و از آنجا که کلاس بازیگری نرفته بودم و نسبت به این حرفه شناخت نداشتم، فکر نمی کردم قبول شوم. 

اشاره کردید با وجود داشتن علاقه به بازیگری، اما هیچ وقت آن را جدی دنبال نکردید. الان باز هم این نگاه را دارید و نمی خواهید به شکل حرفه ای بازیگری را ادامه بدهید؟ 

قبل از بازی در سریال گذر از رنج ها علاقه ام به بازیگری را جدی دنبال نمی کردم. دلم می خواست دنبال چیزی بروم که دوستش دارم، اما با خودم می گفتم الان وقتش نیست، اما بعد از بازی در این سریال، بازیگری برایم جدی شده و الان جدی ترین هدفی است که در زندگی دنبال می کنم. 

به هر حال هر کس در زندگی علاقه ای دارد و من هم عاشق بازیگری هستم و دوست دارم آن را دنبال کنم. سریال گذر از رنج ها اولین کار من بود و هیچ تجربه بازی قبلی نداشتم و با توکل بر خدا، کمک کارگردان و بازیگران و تکیه بر استعداد درونی ام وارد این حرفه شدم. من تا قبل از بازی در این سریال هیچ وقت از خانواده ام جدا نبودم، اما برای بازی در این سریال، این جدایی را تحمل کردم تا نقش را بازی کنم. 

آیا خانواده تان هم به هنر علاقه دارند؟ 

بله، پدرم با این که بازنشسته ارتش است، اما نویسنده، شاعر، خطاط و نقاش است. کتاب او با نام «مروارید» سال 76 به چاپ رسید و مجموعه شعر هم دارد. 

الان که بازی شما را می بینند چه واکنشی دارند؟ 

باتوجه به این که خانواده ام دستی در هنر دارند، هیچ وقت مانع من برای رفتن به سمت بازیگری نبوده و همیشه مشوقم بودند و الان هم از بازخورد کارم راضی هستند و با علاقه هر شب سریال را دنبال می کنند. 

 

شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا

 

قبل از حضور در سریال گذر از رنج ها چقدر فیلم و سریال می دیدید؟ آیا به سینما می رفتید؟ 

باتوجه به علاقه ام به بازیگری فیلم و سریال زیاد می بینم. برای آموختن فنون بازیگری باید فیلم های روز دنیا را دید و من هم تا جایی که امکان داشته باشم این آثار را می بینم. 

شما در این سریال نقش قهرمان قصه را به عهده دارید. با توجه به این که شناختی نسبت به حرفه بازیگری نداشتید، از حضور مقابل دوربین واهمه نداشتید؟ 

راستش اوایل که کار کلید خورد، خیلی می ترسیدم و با خودم می گفتم نکند از پس نقش برنیایم؛ چون نه تجربه داشتم، نه بلد بودم و نه این که جلوی دوربین رفته بودم، ولی خب به خدا توکل کردم و از طرف دیگر کمک های آقای حسن پور خیلی موثر بود. 

او به من آموخت به جای داشتن اضطراب از بازیگران کار یاد بگیرم. آقای حسن پور پله به پله تکنیک های بازی را به من آموخت و در تمام لحظات حامی من بود. او مرا به فضای سال های گذشته برد و امکان راحت بازی کردن را برایم فراهم کرد. 

چقدر قبل از ضبط تمرین می کردید؟ 

 تمرینات زیاد بود. قبل از ضبط آقای حسن پور درباره کلیات صحنه با من صحبت می کرد و با آقای بوستان پرور، دستیار کارگردان خیلی تمرین می کردم. همچنین با بازیگران هم قبل از ضبط هر سکانس تمرین می کردیم. 

 چقدر درباره تاریخ معاصر مطالعه داشتید و زنان مثل دنیا را می شناختید؟ 

 اطلاعات محدودی درباره تاریخ معاصر داشتم، اما قبل از ضبط سریال سعی کردم با مطالعه چند کتاب درباره این دوره بیشتر بدانم. همچنین درباره فضای آن دوره هم با خانواده و اطرافیانم صحبت کردم. ضمن این که سر صحنه هر آنچه از تاریخ معاصر لازم بود بدانم و روی بازی ام تاثیرگذار بود، کارگردان برایم توضیح می داد. 

 آیا متوجه شباهت ظاهری تان با لادن مستوفی شده اید یا نه؟ 

 نه، متوجه نشدم. 

 

شیوا طاهری در سریال گذر از رنجها

 

در این سریال در کنار بازیگران حرفه ای کار می کنید. این را می توان به حساب خوش شانسی گذاشت؟ 

تعریف من از شانس لطف خداست که شامل حالم شده است. در این سریال در کنار بازیگران مطرح بازی کردم و این موضوع برای من که تجربه بازیگری نداشتم با اضطراب همراه بود، اما همه به من لطف داشتند و در بازی کمکم می کردند. 

کدام یک از بازیگران بیشتر از بقیه به شما کمک می کرد و از او بیشتر آموختید؟ 

من از هر کدام از بازیگران چیزی یاد گرفتم. با برخی بازیگران در صحنه های بیشتری همبازی بودم و با بعضی دیگر کمتر. بنابراین نمی توانم نام کسی را ببرم، چون هر کس به اندازه توانش به من کمک کرد. خوشبختانه با گروهی کار کردم که همه به من کمک کرده و کاملا درکم می کردند که مبتدی و مشغول یادگیری هستم. 

 قبل از کلید خوردن فیلمنامه را خواندید یا قبل از ضبط هر سکانس کارگردان شما را در جریان صحنه قرار می داد؟ 

نه، من فیلمنامه را نخواندم و تصور ذهنی ام درباره دنیا به توضیحات کارگردان خلاصه می شد. او قبل از هر سکانس توضیح و من را در شرایط آن سکانس قرار می داد. درباره دنیا کلیات را می دانستم که او دختر آرام، معصوم، نجیب و محکمی است و سعی می کند در شرایط مختلف بردباری و صبر داشته باشد. 

 در مجموع، بازیگری کار راحتی نیست. از الفبای کار و راه رفتن معمولی گرفته تا صحنه های حسی سنگین هرکدام دشواری های خاص خود را دارد. 

 بیشتر لوکیشن های این سریال روستا ست. آیا برای نزدیک شدن به نقش دنیا با دختران روستا هم صحبت می کردید؟ 

 بله، صحبت کردن با دختران روستا خیلی در بازی ام تاثیر داشت، بویژه در صحنه هایی که گله را به چرا می بردم؛ سعی می کردم کاملا خودم را با فضا مانوس کنم. ضمن این که من معمولا با اطرافیانم زیاد صحبت می کنم. 

اولین مواجه تان با گریم و تست دادن چطور بود؟ 

از آنجا که تا به حال تجربه بازیگری نداشتم، برایم خیلی جالب بود. راستش قرار گرفتن در این موقعیت من را با یک دنیای تازه آشنا کرد. ضمن این که گریم و لباس هم به من کمک کرد تا به نقش دنیا نزدیک شوم، حتی در صحنه هایی که بازی نداشتم و بیکار بودم با لباس سر صحنه می نشستم تا به فضای سریال نزدیک شوم. مسلما وقتی گریم هم می شدم، تحت تاثیر گریم قرار می گرفتم و رفتارم هم تغییر می کرد و بیشتر به خصوصیات فردی و رفتاری دنیا نزدیک می شدم. 

 

شیوا طاهری و زهره ترکاشوند

 

باتوجه به این که شمالی نیستید، چطور با لهجه کنار آمدید؟ 

قبل از بازی در گذر از رنج ها فیلم و سریال هایی با لهجه شمالی دیده بودم. بنابراین نسبت به این لهجه بیگانه نبودم، اما کار اصلی را کارگردان انجام داد و او در این باره به من کمک می کرد. ضمن این که صدابردار سریال هم چون شمالی بود، هر جا لهجه ام ایراد داشت به من می گفت. 

 قرار است کلاس بازیگری هم بروید تا با تکنیک های بازیگری بیشتر آشنا شوید؟ 

 نه، کلاس بازیگری نمی روم. بهترین کلاس، بازی در سریال گذر از رنج ها بود که با تکنیک های بازیگری آشنا شدم. 

 الان که سریال را می بینید از روند کارتان راضی هستید؟ 

در حال حاضر که اطرافیانم سریال را می بینند از دیدن آن لذت می برند و بازی من را با شوق و ذوق دنبال می کنند، اما مسلما خودم تمایل دارم آموخته هایم درباره بازیگری بیشتر شود و تکنیک های این حرفه را یاد بگیرم و در کارم پیشرفت کنم.

ناگفته های شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا در گذر از رنجها + تصاویر

ناگفته های شیوا طاهری بازیگر نقش دنیا در گذر از رنجها + تصاویر
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 191
برگرفته از جام جم - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 159 32
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف