نمناک سرگرمیگوناگون داستان اسرارآمیز صدای جن ها در ریگ جن
ریگ جن ، ریگ جن کجاست
ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن به دلیل برخورد شن هاست که صدایی عین صحبت کردن ایجاد می کند و افراد تصور می کنند که اجنه با هم صحبت می کنند.

راز وجود جن در ریگ جن سمنان

کویر ریگ جن (Rig Jen desert) را یکی از اسرار آمیز ترین نقاط کشورمان می نامند و به همین خاطر، برخی ها به آن نام مثلث برمودای ایران داده اند. جایی که در سال های اخیر با استقبال گردشگران داخلی و خارجی مواجه شده و به نظر می رسد با برند سازی بهینه این مقصد، می توان گردشگری بیابان را توسعه داد و سبب رونق مناطق اطرافش نیز شد.

ریگ جن، جاییست که هم ظرفیت های اکو توریسم جالبی دارد و هم مناطق اطرافش، از قابلیت های گردشگری جذاب و جالبی برخوردار است.
 
«این کویر جن داره» ... جمله ای که هرزگاهی افرادی که برای تورهای بیابان و کویر گردی و سافاری یا وحش گشت (safari) به منطقه کویری و دارای تپه های ماسه ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران می روند می شنوند، ولی واقعاً این مکان محفلی برای اجنه ها است؟ حتی می گویند اجنه ها در این مکان با یکدیگر صحبت هم می کنند! ادعاهای که پرویز کردوانی - دکترای رشته عمران کویر از آلمان به آن پاسخ می دهد.
ریگ جن

ریگ جن یکی از اسرارآمیزترین مناطق در ایران است

این چهره ماندگار جغرافیا در توضیح وجود اجنه در کویر مرکزی ایران که به «ریگ جن» معروف است،می گوید:وقتی افراد به منطقه ریگ جن می روند به دلیل شواهدی این تصور برای آنان بوجود می آید که این منطقه دارای جن است زیرا در این مناطق در داخل زمین فرو می روند و این رخداد زمانی رخ می دهد که کویر در مقاطعی خیس باشد و این تصور به وجود می آید که کویر جن دارد و اجنه این کار را انجام می دهند که باید عنوان کنم چنین چیزی حقیقت ندارد.

کردوانی در ادامه توضیح می دهد:الان در ریگ جن جاده ای به طول 70 کیلومتر کشیدند و خودروها می توانند وارد این منطقه شوند و افراد بر خلاف گذشته راحت تر می توانند به این منطقه بیابانی سفر کنند.

وی با بیان اینکه بنده خودم 50 سال پیش به ریگ جن سفر کردم و پس از آن نیز ده ها بار به این منطقه بیابانی رفته ام، درباره ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز توضیح می دهد:بنده خودم حتی شب هنگام در ریگ جن خوابیدم و ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز به دلیل برخورد شن ها است که صدای عین صحبت کردن ایجاد می کند و افراد تصور می کنند که اجنه با هم صحبت و گفت وگو می کنند.

ریگ جن

صدای جن ها در ریگ جن حقیقت ندارد

این چهره ماندگار جغرافیا در ادامه عنوان می کند:البته الان دیگر آنقدر کویر خشک شده است که دیگر بحث خیس شدن بیابان مطرح نمی شود که افراد بخواهند در کویر فرو روند تا ذهنیت وجود "جن" پیش آید و جالب است الان که این اتفاق رخ نمی دهد باور دیگری به وجود آمده و عنوان می کنند که اجنه از این مناطق کوچ کردند! ولی در مجموع کویر علی الخصوص ریگ جن - اجنه ای ندارد و این اتفاقات فرو رفتن به دلیل کویر نمک زار و خیس است.

ریگ جن منطقه ای کویری و دارای تپه های ماسه ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب در گذشته محل عبور کاروان ها نبوده و فقط در سال های اخیر چند گروه به آن منطقه رفتند.

ریگ جن منطقه ای کویری و پر از تپه های شنی و اطراف آن دارای باتلاق های نمکی است. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق پارک ملی کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعت تقریبی آن 3800 کیلومتر مربع است. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد.

ریگ جن

جغرافیای کویر ریگ جن در سمنان

در سال 1900 حدود 114 قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد.

او بعدها در کتاب کویرهای ایران به طور مفصل دربارهٔ ریگ جن نوشت. در سال 1930 آلفونس گابریل از جنوب ریگ جن گذشت. از 1376 تاکنون گروه هایی از کویر پیمایان با خودروهای بیابانی و حتی پیاده به نقاط مختلف ریگ جن رفته اند.

داستان اسرارآمیز صدای جن ها در ریگ جن

داستان اسرارآمیز صدای جن ها در ریگ جن
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 8
برگرفته از خبرگزاری تسنیم / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف