نمناک سبک زندگیکار و زندگی چطور با فرزندمان درباره بیکار شدن صحبت کنیم؟
بیکار شدن ، بیکار شدن از کار
در زمان بیکار شدن از کار باید با فرزندانمان در این رابطه صحبت کنیم و واقعیت ماجرای بیکار شدن از کار را برایشان شرح دهیم و آنها را هم در صرفه جویی در هزینه ها مشارکت دهیم.

روشهای صرفه جویی در هزینه ها در زمان بیکار شدن از کار

بیکار شدن از کار به هر دلیلی که باشد افراد یک خانواده را درگیر مشکلاتی مالی میکند که برای رفع و پیشگیری از بدتر شدن اوضاع باید به فکر راه چاره بود و با همه اعضای خانواده درباره شرایط زندگی در زمان بیکار شدن از کار صحبت کرد. بچه ها هم از این قائله مستثنی نیستند و باید واقعیت زندگی در زمان بیکار شدن از کار را برای آنها شرح داد.

هنگامی که والدین دیگر قادر به پرداخت وجه موارد اضافه خاصی برای فرزندانشان (نظیر پرداخت هزینه کلاس یا پول تو جیبی) نباشند، خود از فرزندانشان احساسی به مراتب ناراحت تر خواهند داشت. با این حال، کودکان می توانند چنین بدبیاری هایی را تحمل کنند و در ضمن درک این مشکل برایشان مفید است که بفهمند، خانواده، با صرفه جویی است که می تواند دوام بیاورد.

زندگی را در شرایط بیکار شدن از کار مدیریت کنید

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که به تازگی شغلتان را به هر دلیلی از دست داده اید و در خانه به سر می برید این نکات را به خاطر بسپارید.
اغلب مردان نقش اولیه خویش را در خانواده، نان آور می دانند؛ بنابراین اگر شغلی نداشته باشند خود را نالایق می بینند. ولی اگر شغلتان را به دلیل از دست داده اید و اکنون در محیط خانه هستید، این فرصت را غنیمت بشمارید. این زمانی است که می توانید مقدار و کیفیت زمان در کنار فرزندان بودن خود را بالا ببرید. زمانی که سرکارتان برگردید، دیگر چنین فرصتی در اختیار نخواهید داشت.
به خاطر داشته باشید کودکان می توانند در چنین موقعیت هایی قابلیت های خود را نشان بدهند و فداکاری هایی بکنند. پس بگذارید احساس کنند که دارند نقش خود را ایفا می کنند.
حقایق مهم و ضروری را به فرزندانتان گزارش دهید. «من از کارم اخراج شدم. آن ها دیگر نمی توانند حقوقم را پرداخت کنند، بنابراین تا وقتی که کار دیگری بیابم، باید راه هایی برای صرفه جویی در مخارج پیدا کنیم.»

بیکار شدن

در زمان بیکار شدن از کار هزینه ها را مدیریت کنید

بخشی از نگرانی های خود را برایشان گزارش دهید، ولی خوش بین باشید:«این شرایط در موقعیت خوبی پیش نیامد. نگرانم می توانم کاری با درآمد خوب پیدا کنم یا نه. مطمئنم که بالاخره کاری پیدا می کنم و دوباره وضعیت مان به حالت عادی برمی گردد.»
قناعت را به فرزندانتان بیاموزید:«خیلی خوب است هنگام خرید چنین سوالاتی را از خود بپرسیم:«آیا می توانیم فعلا بدون آن به زندگی ادامه دهیم؟ آیا می توانیم آن را به قیمتی ارزان تر تهیه کنیم؟»
آینده نزدیک را برایشان تشریح کنید:«احتمالا تعطیلات آینده مان را به تعویق می اندازیم. شاید به جایش به سفرهای کوتاه روزانه برویم. باید از هدایا هم کم کنیم.»
آن ها را تشویق کنید که راه هایی خلاقانه برای تفریح خانواده ارائه دهند:«بله فعلا تا مدتی نمی توانیم بیرون غذا بخوریم. موقع صرف غذا چطور می توانیم بیشتر شاد باشیم و تفریح کنیم؟»

بیکار شدن

با بچه ها درباره وضعیت مالی در زمان بیکار شدن از کار صحبت کنید

برخورد ها و رفتارهای مفید برای خانواده را تمجید کنید:«تصادفا شنیدم که به برادرت می گفتی برای تماشای فیلم نباید به سینما برویم، بلکه باید صبر کنیم تا آن فیلم بر روی ویدئو به بازار بیاید. این فکر خیلی خوبی برای صرفه جویی در هزینه هاست. وقتی می دانی که می توانی صبور باشی، احساس خوبی به تو دست می دهد.»
هنگامی که فرزندانتان مایل به داشتن چیزی هستند که به دلیل تنگنای مالی نمی توانند، با آن ها همدلی کنید:«می دانم که وقتی بیشتر بچه ها در اردوی کلاسی ناهار خریدند، ولی تو مجبور بودی که از خانه غذا ببری، برایت دشوار بوده است.»
به فرزند بیش از حد نگران خود قوت قلب دهید:«متوجه شدم بر سر برادرت که می خواست چیزهایی بخرد که برای ما گران بودند، فریاد کشیدی. به نظر می رسد بیش از اندازه نگرانی. من و پدر می دانیم که از عهده خرید چه چیزهایی می توانیم یا نمی توانیم برآییم، بنابراین مجبور نیستی خود را مسئول برادرت احساس کنی.»
اگر گمان می برید فرزندتان خود را به خاطر مشکلات مالی پیش آمده ملامت می کند، به او قوت قلب بدهید:«پول نداشتن ما مطلقا تقصیر تو نیست.»

چطور با فرزندمان درباره بیکار شدن صحبت کنیم؟

چطور با فرزندمان درباره بیکار شدن صحبت کنیم؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از فردا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف