نمناک اخبارپزشکی و سلامت صف تزریق بوتاکس و ژل برای تغییر چهره در سال نو!
بوتاکس ، انواع بوتاکس
با نزدیک شدن به سال نو متقاضیان تزریق بوتاکس و ژل برای داشتن چهره ای متفاوت نیز بیشتر شده است. اکنون دو نوع انگلیسی و کره جنوبی آن مجوز وزارت بهداشت و تأییدیه انجمن جراحان پلاستیک و انجمن متخصصان پوست و مو را دارد.
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1392

اگر در شهر به هنگام تردد و یا مراجعه به داروخانه با شلوغی مواجه شدید تعجب نکنید.
نزدیک عید که می شود زنان و مردان برای داشتن چهره ای متفاوت در عید سراغ انواع و اقسام راه های زیبایی می روند. راه هایی که همه آنها به داشتن چهره زیبا و تنی سالم ختم نمی شود. بوتاکس چینی بسیاری از این شیفتگان زیبایی و تفاوت را راهی بیمارستان می کند و پشیمان می شوند.چندی پیش سیدابوالحسن امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، نسبت به عوارض تزریق بوتاکس های غیراستاندارد هشدار داد.
بوتاکس نام سمی به نام بوتولونیوم است که از یک باکتری ترشح می شود. این باکتری در برخی قوطی های کنسرو ایجاد می شود و افراد را به علت از کار افتادن عضلات قفسه سینه به کام مرگ می کشد. پس از انجام تحقیقات و مطالعات مقدار این سم به قدری کاهش یافت که دیگر برای انسان خطرآفرین نباشد.

تزریق بوتاکسنوع A این سم برای بوتاکس استفاده می شود. اصلی ترین کاربری آن حذف چروک های ناحیه بالای صورت، خط اخم و پیشانی و خطوط کنار چشم است. از این ماده عموما برای از بین بردن خطوط کنار لب و زیر چشم استفاده نمی شود. به گفته دکتر امیر سلیمانی متخصص پوست و مو از این ماده همچنین برای کنترل تعریق کف دست و پا و زیر بغل استفاده می شود. متخصصین مغز و اعصاب و گوارش به شکل بسیار محدود از این ماده برای برطرف کردن تیک های عضلاتی و اسپاسم های مری استفاده می کنند.
مشتری که زیاد باشد مارک های تقلبی در بازار نیز زیاد می شود. هم اکنون 2نوع انگلیسی و کره جنوبی آن مجوز وزارت بهداشت و تأییدیه انجمن جراحان پلاستیک و انجمن متخصصان پوست و مو را دارد. به گفته دکتر امامی، کشورهای مختلفی از هندوستان و ترکیه گرفته تا فرانسه و آمریکا اقدام به تولید ماده بوتاکس می کنند، اما متأسفانه بوتاکس های چینی استاندارد نیستند و بعید می دانم وزارت بهداشت مجوز صادرکرده باشد که بوتاکس های چینی از مبادی رسمی وارد کشور شده باشد.
بوتاکس چینی بیش از 10نوع مختلف دارد. دکتر امیر سلیمانی درباره عوارض بوتاکس های چینی گفت:اصلی ترین مشکل این بوتاکس ها خالص نبودن آنهاست. مقداری از نوع A و B سم بوتاکس در آن وجود دارد. این دارو در شرایط غیراستریل درست می شود و استاندارد های بسته بندی را نیز ندارد. میزان دوز دارو از یک شیشه به شیشه دیگر متفاوت است و از آنجایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده است نه تنها دارای برچسب شبنم نیست در شرایط استاندارد نیز نگهداری نشده است.
 

بوتاکس


این دارو بسته به نوع آن باید در دمای صفر تا منفی 10درجه نگهداری شود که برای داروی قاچاق این شرایط نگهداری امکان پذیر نیست.اگر دارو در شرایط استاندارد نگهداری نشود اثر دارویی خود را از دست می دهد و به گفته دکتر سلیمانی ای کاش فقط اثر دارویی را از دست بدهد و اثرات دیگر نداشته باشد چرا که سم بوتاکس غیراستاندارد می تواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد. به طور معمول سم بوتاکس عوارضی مانند غیرقرینگی صورت، درد و قرمزی محل تزریق را به همراه دارد که پس از یک هفته قابل اصلاح و درمان است اما بوتاکس های غیراستاندارد چینی، عوارضی مانند کهیر، شوک، افزایش حساسیت و واکنش های آلرژیک، زخم، بدشکلی پوست را در فرد ایجاد می کند.
دکتر سلیمانی در توضیح این عوارض گفت:برایتان ماجرای 3بیمار را که برای شکایت به بیمارستان رازی مراجعه کرده بودند بیان می کنم. اولی زن جوانی بود که پیش از ازدواج عمل تزریق را نزد یک ماما انجام داده بود. از آنجایی که این ماما تکنیک تزریق را درست انجام نداده بود و از بوتاکس چینی استفاده کرده بود این زن جوان دچار عارضه افتادگی پلک یا پتوز شد و متأسفانه تا زمانی که سم بوتاکس در بدن بیمار بماند، این عارضه نیز باقی خواهد ماند.

 

تزریق آمپول بوتاکسمورد دوم زن 50ساله ای بود که یک پزشک غیرمتخصص خط لبخند کنار لب او را بوتاکس چینی تزریق کرده بود درصورتی که عموما برای این قسمت از صورت چنین کاری نمی کنند و متأسفانه افتادگی لب او حتی مانع از نوشیدن مایعات شده بود. متأسفانه او نیز یک سال تا 6 ماه مجبور به استفاده از نی برای نوشیدن شد. مورد سوم نیز مردی 38ساله بود که بعد از تزریق بوتاکس چینی دچار واکنش آنژیوادم شده بود. این واکنش نوعی کهیر شدید ناحیه صورت و مخاط دهان است. تزریق این بیمار توسط متخصص پاتولوژیست انجام شده بود.
50درصد از عوارض تزریق بوتاکس غیراستاندارد ناشی از روش های اشتباه تزریق در ناحیه نامناسب صورت می گیرد. دکتر امامی رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی به مردم توصیه کرده به مراکز علمی و معتبر مراجعه کرده و از تزریق بوتاکس و سایر اعمال زیبایی در مؤسسات زیبایی، آرایشگاه ها و مطب های غیرحرفه ای اجتناب کنند.

بوتاکس ، صف طولانی بوتاکس برای سال نو

صف تزریق بوتاکس و ژل برای تغییر چهره در سال نو!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 13
برگرفته از تابناک - /م
این مطلب مفید بود ؟ 13 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف