نمناک سرگرمیدیدنی ها صندلی های راحتی 100 سال قبل در مجموعه قوام نارنجستان
صندلی های راحتی ، مجموعه قوام نارنجستان
دو نوع از صندلی های راحتی که مربوط به صد سال گذشته است در عمارت باغ نارنجستان به نمایش درآمده است که در این مطلب مشاهده می کنید.

صندلی های راحتی در عمارت باغ نارجستان

امروزه استفاده از انواع صندلی های راحتی چوبی و مدرن در برخی خانه ها و براساس سبک زندگی شهری بسیار رایج شده است، ولی شاید افراد کمتر اطلاع داشته باشند که چنین صندلی های راحتی ولی به سبک و سیاق سنتی در عمارت های ایرانی وجود داشته است.

براین اساس دو نوع از این صندلی های راحتی در عمارت باغ نارنجستان به نمایش درآمده است، و این در حالی است که مجموعه قوام بین سال های 1257 و 1267 مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل شده است.

صندلی های راحتی

صندلی های راحتی مربوط به 100 سال گذشته

این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده ترین این عناصر عبارتند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است).

صندلی های راحتی

صندلی های راحتی مربوط به 100 سال گذشته

باغ نارنجستان قوام:

قوام السلطنه در سال 1252 ه. ق به حکومت فارس منصوب گردید و در محله سکونت خویش (محله بالاکفت) اقدام به احداث ابنیه تاریخی و سکونتی نمود که به شکل گیری مجموعه قوام منجر گردید. این مجموعه که در بین عامه مردم به باغ قوام معروف است بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام معروف است.

مجموعه قوام بین سال های 1257 و 1267 مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل گردیده است. این مجموعه از عناصر متعددی تشکیل یافته که عمده ترین این عناصر عبارتند از حمام گچینه، حسینیه قوام، مکتب خانه قوام (خانه عرقیها)، اندرونی قوام (منزل زینت الملک)، دیوان خانه قوام (نارنجستان)، حمام اختصاصی قوام و اصطبل و زنجیرخانه (در حال حاضر از بین رفته است). البته بازارچه ای هم در این مجموعه وجود داشته که در اثر احداث خیابان لطفعلی خان زنداز بین رفته است.

صندلی های راحتی

باغ نارنجستان قوام

بنای نارنجستان در سال 1345 خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا گردید و بین سال های 1348 تا 1358 خورشیدی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بوده است. در سالهای اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می شود.

صندلی های راحتی 100 سال قبل در مجموعه قوام نارنجستان

صندلی های راحتی 100 سال قبل در مجموعه قوام نارنجستان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از تسنیم،ویکی پدیا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف