صندلی کودک ماشین

پلیس استفاده صندلی کودک ماشین را الزامی کرد

تاریخ انتشار : 26 شهریور 1394کد مطلب : 20648زمان مطالعه : 3 دقیقه
از آنجایی که متاسفانه شمار زیادی از کودکان و خردسالان قربانی بی دقتی و سهل انگاری بزرگترها در حوادث رانندگی می شوند ،استفاده از صندلی کودک ماشین توسط پلیس تاکید شد.

تاکید پلیس بر استفاده صندلی کودک ماشین

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، ضمن تاکید بر ضرورت استفاده از صندلی کودک در خودروهای سواری توضیحاتی را در خصوص نحوه استفاده از این صندلی و انواع آن ارائه کرد.

سرهنگ مراد مرادی در گفت وگویی کودکان را آسیب پذیرترین سرنشینان خودروها دانست و گفت:این افراد عمدتا قربانی سهل انگاری های بزرگسالان می شوند اما برای حفاظت از آنها راه هایی وجود دارد که یکی از وسایل محافظت از کودکان در برابر حوادث رانندگی صندلی ایمنی کودک است و نقش غیرقابل انکاری در حفاظت از آنها بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صندلی های ایمنی کودک را به سه گروه عمده صندلی نوزادان، صندلی کودکان و صندلی حامی تقسیم بندی می کنند، گفت:هر یک از این صندلی ها انواع متفاوتی دارند و برای گروه های مختلف سنی و وزنی کودکان مورد استفاده قرار می گیرند. در جوامع پیشرفته استفاده از صندلی کودک به عنوان یک اصل پذیرفته شده به طوری که در بعضی از کشورها استفاده از آن اجباری است. اما متاسفانه در کشور ما کاربرد آن به دلایل مختلف عمومیت نیافته است.

به گفته مرادی در بررسی علل استفاده نکردن از این وسیله در بین خانواده های ایرانی، نقش دو عامل فرهنگ سازی و قیمت بیش از سایر موارد مشهود است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به انواع صندلی کودک ادامه داد:صندلی نوزاد، برای کودکان کمتر از یک سال یا دارای وزن کمتر از 9 کیلوگرم استفاده می شود. از آنجا که این کودکان ستون فقراتی به شدت آسیب پذیر دارند، برای دستیابی به ایمنی بیشتر و جلوگیری از حرکت ناگهانی در ناحیه ستون فقرات آنها، صندلی نوزادان را به صورت رو به عقب در خودرو نصب می کنند.

وی افزود:صندلی کودک، که دارای گروه های متفاوتی برحسب قد یا وزن کودک است برای کودکان با سن بیش از یک سال و وزن بیشتر از 9 کیلوگرم تا حدود 18 کیلوگرم مناسب است. طریقه نصب آن به صورت رو به جلو یا رو به عقب با توجه به جثه و وزن کودک و گروهی که صندلی در آن قرار می گیرد، متفاوت است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در ادامه به نکات مهمی که باید هنگام سوار کردن کودکان در خودرو مورد توجه قرار گیرد، اشاره کرد و گفت:در آغوش نگه داشتن نوزاد در داخل خودرو هرگز امن نیست زیرا با جزئی ترین تصادف ممکن است نوزاد از آغوش افراد خارج شود، حتی این احتمال وجود دارد که در هنگام برخورد، خود فرد به نوزاد آسیب وارد کند.

مرادی با تاکید بر اینکه هرگز نباید کودک را در حین رانندگی روی زانو قرار داد، گفت:خانواده ها اگر قصد خرید یک صندلی ایمنی را دارند باید دقت کنند که صندلی مذکور متناسب با سن، قد و جثه کودک باشد.

وی با بیان اینکه بهترین محل برای کودکان زیر 12 سال، صندلی عقب خودرو است، اظهار کرد:صندلی جلوی خودروی که کیسه هوای سرنشین آن فعال است به هیچ عنوان مکان مناسبی برای نوزادان نیست. همچنین برای نوزادان و کودکان ریزجثه ای که وزن آنها کمتر از 9 کیلوگرم است، حتما باید از صندلی مخصوص نوزادان استفاده کرد.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ با بیان ینکه اگر صندلی کودک دارای تجهیزات اضافی از قبیل میز و ... است، باید دقت شود که این تجهیزات در مقابل صورت و گردن کودک قرار نگیرد، گفت:هرگاه صندلی کودک به نحوی در خودرو نصب شود که صورت او رو به جلو باشد باید دقت شود که برای ثابت کردن صندلی کودک بر روی صندلی خودرو از کمربند ایمنی استفاده شده و فشاری به کودک وارد نشود.

پلیس استفاده صندلی کودک ماشین را الزامی کرد

58
این مطلب مفید بود ؟80
برگرفته از ایسنا /ن
وبگردی