نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت کشف علت ضد آب بودن پوست انسان
پوست انسان ، پوست
مهم ترین چالش برای درک ماهیت ساختار پایدار و ضد آب پوست در شرایطی که روزانه میلیاردها سلول از پوست انسان دفع می شوند بزرگ ترین چالش برای دانشمندان است.

علت ضد آب بودن پوست انسان چیست

محققان توانستند ویژگی جدیدی درباره پوست انسان را کشف کنند که علت ضد آب بودن پوست را نشان میدهد . پوست ، وسیعترین عضو زنده بدن ، درحقیقت یکی از پیچیده ترین ، جالبترین و پرکارترین اعضاء نیز به شمارمی آید .دستاوردها و تحقیقات انجام شده در زمینه شناخت ساختار و عملکرد پوست در بدن نتایج جالبی را نشان میدهد.

محققان دانشگاه کیئو در ژاپن با مطالعه روی ساختار سلول های پوست انسان دریافتند که دو ویژگی در سلول های اپیدرم پوست باعث می شود تا خروج مایعات از بدن و ورود مواد از بیرون به درون غیرممکن شود.

به طور کلی هر فرد در هر ساعت حداقل 200 میلیون سلول پوست خود را از دست می دهد و با محاسبه این مقدار در طول یک شبانه روز مشخص می شود که یک فرد حداقل پنج میلیارد سلول پوستی را دفع می کند.

مهم ترین چالش برای درک ماهیت ساختار پایدار و ضد آب پوست در شرایطی که روزانه میلیاردها سلول از پوست انسان دفع می شوند بزرگ ترین چالش برای دانشمندان است.

پوست انسان

علت ضد آب بودن پوست انسان کشف شد

تاکنون دانشمندان بر این باور بودند که بخش سطحی پوست انسان شامل چندین لایه سلول مرده است که به طور پیوسته ریزش دارند اما در مطالعات جدید مشخص شد که در زیر لایه اول یک لایه عمقی نیز وجود دارد که تنها از یک لایه سلولی تشکیل شده و اهمیت ویژه ای در حفظ عملکرد پوست دارد.

در این مطالعه مشخص شد که عامل اصلی در حفظ ثبات و جلوگیری از نفوذ یا دفع مایعات از طریق پوست به شکل ظاهری سلول های اپیدرم و قابلیت چسبندگی آنها مربوط می شود.

ساختار هندسی سلول های اپیدرم پوست از شکل پیچیده هندسی موسوم به tetrakaidecahedron با 14 سطح شامل شش مستطیل و هشت شش ضلعی پیروی می کند.

شکل هندسی بسیار پیچیده tetrakaidecahedron اولین بار در سال 1887 توسط ویلیام تامسون، فیزیک-ریاضیدان اسکاتلندی معرفی شد. وی مدعی بود که این شکل هندسی بهترین حالت برای بسته بندی جعبه در حداقل فضای ممکن و حداقل سطح است.

محققان بر این باورند که شکل هندسی فوق العاده سلول های پوست انسان سبب شده است تا آنها با حداقل فضای بین سلولی کنار هم قرار گیرند و پیوند چسبنده ای با هم برقرار کنند. این ویژگی تنها با پیروی از شکل هندسی شامل مستطیل و شش ضلعی فراهم شده است.

علت ضد آب بودن پوست انسان کشف شد

کشف علت ضد آب بودن پوست انسان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از صراط / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف