برنامه فوتبال 120
عادل فردوسی پور مجری جوان و توانمند برنامه ورزشی 90 و فوتبال 120 که از گزارشگران فوتبالی کشور می باشد در خصوص تولید برنامه فوتبال 120 و 90 گپ و گفتی انجام داده که توجه شما را به خواندن آن جلب می کنیم.

فردوسی پور نزدیک 15 سال است با برنامه «نود» ساختاری جدید را به تلویزیون آورده و برنامه ای ساخته که هر روز بر تعداد بیننده هایش افزوده می شود.

عادل فردوسی پور در برنامه نود سال 1378
 
حال این تهیه کننده برنامه های ورزشی سراغ روی دیگر فوتبال یعنی فوتبال خارجی و لیگ های اروپایی رفته و در برنامه «فوتبال 121 »که هر جمعه ساعت 22 و 15 دقیقه از شبکه ورزش پخش می شود، رویدادهای فوتبالی قاره سبز را به شیوه منحصر به فرد خود مورد بررسی قرار می دهد.
هرچند نامی از عادل فردوسی پور در این برنامه برده نمی شود ولی ساختار برنامه، گزارش هایی که پخش می شود و نوع گفتمان مجری نشان می دهد که طراح اصلی برنامه خود اوست. به همین دلیل هم مخاطبان برنامه فوتبال 121 روز به روز بیشتر می شود.
 
استودیوی شلوغ برای فوتبالدوستان
برنامه فوتبال 121 طی یک سالی که از زمان تولید آن می گذرد، بخوبی توانسته جای پای خود را در میان برنامه های جمعه شب تلویزیون باز کند و میزبان علاقه مندان فوتبال باشد. طبق روال همیشه ورود به سازمان صدا و سیما سخت است و هماهنگی های بسیار نیاز دارد که این کارها را دستیار تولید برنامه و همین طور گزارشگر جدید برنامه ‎های ورزشی ـ که صدای او را در بخش «فان» برنامه فوتبال 121 هم می شنویم ـ یعنی محمدحسین میثاقی انجام می دهد.
استودیوی فوتبال 121 شلوغ است و همه عوامل مشغول کار هستند تا مقدمات پخش برنامه را آماده کنند. بخش های برنامه را بازبینی می کنند یا به متنی که حمید محمدی، مجری برنامه فوتبال 121 باید از روی آن برنامه را اجرا کند، چیزهایی می افزایند.
 
محمدی مجری برنامه فوتبال 120
 
محمدی که این روزها اجرایش مورد اقبال فوتبالدوستان قرار گرفته، درباره اجرای برنامه فوتبال 121 می گوید:ابتدا قرار بود محمدحسین میثاقی مجری برنامه باشد، اما به خاطر برخی قوانین سازمان صداوسیما نتوانست مجری این برنامه بشود. پس از این اتفاق عادل فردوسی پور که تهیه کنندگی برنامه را به عهده دارد با من تماس گرفت و از من خواست اجرای برنامه فوتبال 121 را به عهده بگیرم. البته ابتدا قرار بود به صورت موقت برنامه را اجرا کنم، اما ماندگار شدم.
تعداد زیاد مانیتورها و دستگاه های تنظیم صدا نخستین چیزهای هستند که در برخورد اول جلب توجه می کنند و اتاق فرمان را شلوغ کرده اند بخصوص این که تمام عوامل مدام با دستگاه های خود کارمی کنند تا همه چیز را برای اجرای محمدی آماده کنند.
 
 
فردوسی پور و تمام آنچه در فوتبال 121 می گذرد
فردوسی پور درباره چگونگی تولید برنامه فوتبال 121 می گوید:پخش برنامه از فروردین سال قبل آغاز شد. با توجه به این که تلویزیون، برنامه ای جامع برای بررسی فوتبال اروپا نداشت، این برنامه را تولید کردیم تا مردم در جریان اتفاقات مهم فوتبالی و حواشی این ورزش پرحاشیه در اروپا هم قرار گیرند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا فوتبال 121، تقلیدی از برنامه نود است، توضیح می دهد:فوتبال 121 مانند برنامه نود ریتمی تند و سریع دارد، اما تقلید و کپی از برنامه نود نیست، هرچند برخی بخش هایش به برخی بخش های برنامه نود شبیه است، اما چالش آن کمتر است چون برنامه نود به حواشی فوتبال ایران می پردازد که برای مردم و مسئولان ورزشی جذاب است، اما حواشی فوتبال های خارجی نمی تواند برنامه فوتبال 121 را چالشی کند.
 
عادل فردوسی پور در استودیوی برنامه 120
 
فردوسی پور که نویسنده کتاب جامع فوتبال نیز هست، در پاسخ این پرسش که آیا این برنامه مشابه خارجی هم دارد، می گوید:در سال های اولیه پخش برنامه نود هم همین بحث مطرح بود، ولی من چیزی با این شکل که امروز از شبکه ورزش پخش می شود، در هیچ شبکه خارجی ندیده ام.
وی در ادامه می گوید:پخش برنامه فوتبال 121 با شروع لیگ های اروپایی آغاز می شود و با اتمام آنها تمام می شود. در تعطیلات میان دو فصل فوتبال های اروپایی برنامه نداریم، اما بعد از آن دوباره پخش برنامه ما شروع می شود.
وی در جواب این سوال که آیا الگوی خاصی برای فوتبال 121 داشتید، توضیح می دهد:اوایل سال 92 طرح برنامه را به شبکه ورزش دادیم. ما در برنامه نود خلاصه فوتبال های برگزار شده داخلی را برای یادآوری و برای کسانی که بازی ها را ندیده اند، پخش می کنیم و بعد اتفاقات هفته را مرور می کنیم. ایده برنامه فوتبال 121 از همان جا شکل گرفت. در واقع می خواستیم فوتبال 121 یک نود خارجی باشد، اما هرچه جلوتر رفتیم، شکل برنامه کامل تر و پخته تر شد. اکنون بخش های ثابتی مثل «فان»، «ترین ها» و «خارج از دید» را داریم که این بخش ها به مرور شکل گرفت و باعث شد برنامه شکل پخته تری پیدا کند.
 
استقبال مردم از بخش «فان هفته»
فوتبال با تمام هیجانی که دارد، ورزشی خشک و با مقررات خاص خود است، اما همه اینها چیزهای زیادی دارد که بتواند خنده بر لبان مخاطبان خود بنشاند.
معمولا دوربین های تلویزیونی مواردی را در جهان مستطیل سبز شکار می کنند که برای بسیاری خنده دار است، از حرکات بازیکنان و مربیان گرفته تا رفتار تماشاچیان در دیدارهای دو تیم. همه اینها در بخش فان هفته به نمایش درمی آید که مورد استقبال هم قرار گرفته است. اجرای این بخش را محمدحسین میثاقی به عهده دارد که نکات و تکیه کلام هایش مانند «مگه جنگه» یا «بازیکنه داریم!» به این قسمت از برنامه جان تازه ای داده است.
 
بخش فان برنامه 120
 
میثاقی درباره این قسمت از برنامه می گوید:بهزاد توکلی، حسین توکلی، روح الله امیرتیمور، پیمان اسدیان، داوود دادمرزی، نیما تاجیک، هوتن خداپرست، محسن عزیزی، مهدی واهبی، محمد آسا، سیامک تهرانی، نادر معارفی، سجاد بیات، سیامک پاکرایی، پدرام عرب، محمد فرهپور، بهنام مددی، مرتضی یاسری نیا، حمیدرضا میرمحمدی، رضا نصراللهی، محمدحسین عباس پور، میرحسام نقیبی و محمد قاضی زاده در تامین برنامه فان هفته به من کمک می کنند. همه عوامل برنامه شنبه تا پنجشنبه اتفاقات فوتبال اروپا را رصد می کنند و مهم ترین بخش های تصویری و تحلیلی آن را جمعه در قالب برنامه فوتبال 121 به مخاطبان عرضه می کنند که یکی از بخش های آن فان هفته است.
وی در پاسخ این پرسش که آیا تمام مونولوگ هایی را که در این بخش گفته می شود به صورت بداهه می گویید، توضیح می دهد:بله همه کاملا بداهه است. من فیلم ها و کلیپ ها را می بینم و کمی به آنها فکر می کنم و بعد هر چه را به نظرم می رسد با فضای برنامه همخوانی دارد، می گویم.
یکی از بخش های فان هفته به پخش اتفاقات عجیب و غریب میادین فوتبال بخصوص در لیگ های کشورهای اروپای شرقی یا آمریکای جنوبی اختصاص دارد که به بخش مگه جنگه معروف شده است.
فردوسی پور:پخش برنامه از فروردین سال قبل آغاز شد. با توجه به این که تلویزیون، برنامه ای جامع برای بررسی فوتبال اروپا نداشت، این برنامه را تولید کردیم تا مردم در جریان اتفاقات مهم فوتبالی و حواشی این ورزش پرحاشیه در اروپا هم قرار گیرند
آتش بازی تماشاچیان که از حد انتظار فراتر رفته و مستطیل سبز فوتبال را به یک میدان جنگ تبدیل می کند دستمایه کار میثاقی شده تا این بخش را به وجود بیاورد و نشان دهد گاهی اوقات برخی تماشاگران در کشورهای خارجی تماشای فوتبال را با دعوا و جنگ اشتباه می گیرند که البته برای تماشاچیان ایرانی برنامه فوتبال 121 خنده دار است و تبدیل به یکی از معروف ترین بخش های برنامه شده است.
میثاقی در پاسخ این پرسش که تصاویر بخش های فان را چگونه تهیه می کنید، می گوید:از همه شبکه ها و سایت هایی که فوتبال محور آنهاست. در طول هفته سایت های مختلف و سایت های فوتبالی و ورزشی را رصد می کنیم تا بتوانیم برای بخش فان کلیپ های جذاب پیدا کنیم. اگر دقت کنید متوجه می شوید ما در گستره ای متفاوت از دنیای فوتبال عمل می کنیم و تصاویری از کشورهای کوچک اروپایی گرفته تا کشورهای دورافتاده آفریقایی و آمریکا جنوبی را هم تهیه و پخش می کنیم.
 
دردسرهای برنامه زنده
برنامه با ریتم تند جلو می رود و خط زدن های فردوسی پور بیشتر می شود. او قسمت های پخش شده را از جدول پخش خط می زند. همکاران فردوسی پور مرتب میزان پیامک های برنامه را به او اعلام می کنند و هر بار لبخند محوی بر لبان فردوسی پور می نشیند؛ رضایتی که از استقبال مردم از برنامه اش حکایت دارد. در این وقت بحث قرعه کشی برنامه هفته قبل مطرح می شود. چه کسی در قرعه کشی به محمدی کمک کند؟
 
فردوسی پور در برنامه 90
 
فردوسی پور برای این بخش از همکارانش کمک می گیرد تا آنها فوتبالیست مناسبی معرفی کنند. این هفته بهتر است فوتبالیستی انتخاب شود که ضربه آزاد های خوبی می زند یا می زده تا با سوال پیامکی هماهنگی داشته باشد. میثاقی، محمد نوازی را پیشنهاد می کند که مورد تائید فردوسی پور هم قرار می گیرد. فردوسی پور خودش به نوازی تلفن می زند تا موافقت وی را برای حضور تلفنی در برنامه بگیرد.
برگزیدگان از روی شماره تلفن همراه به قید قرعه انتخاب می شوند و بعد از آن، میثاقی به تک تک برندگان مسابقه تلفن می زند و اسامی آنها را می گیرد تا محمدی در برنامه نام آنها را اعلام کند. فکر کنید ساعت 31 دقیقه بامداد و در ابتدای خواب ناز از یک برنامه تلویزیونی به شما تلفن بزنند و بگویند برنده شده اید.
 
همه چیز بخوبی تمام می شود
ساعت های انتهایی پخش برنامه فوتبال 121 است که استودیو شلوغ تر می شود. عده ای می آیند و عده ای هم می روند. هنوز بحث منچستریونایتد بهتر است یا لیورپول، داغ است و ادامه دارد.
بخش پایانی برنامه که مربوط به لیگ فوتبال آلمان هم هست، پخش می شود، هرچند کمی از آن به صلاحدید کارگردان تلویزیونی حذف می شود تا زمان برنامه با جدول پخش شبکه همخوانی داشته باشد که این مساله با اعتراض فردوسی پور رو به رو می شود. البته زور کارگردان تلویزیونی می چربد و بالاخره با خداحافظی محمدی از مخاطبان، پرونده یک برنامه دیگر از فوتبال 121 هم بسته می رسد.
مجید احمدی - گروه رادیو و تلویزیون

عادل فردوسی پور ، پشت صحنه برنامه 120 از زبان عادل فردوسی پور

4.561
این مطلب مفید بود ؟556
برگرفته از جام جم سیما - /م
وبگردی