نمناک سبک زندگیموفقیت راز عبور از روزهای سخت زندگی
روزهای سخت ، روزهای سخت زندگی
قرآن وقتی از سال های آغازین حکومت اسلامی پیامبر سخن می گوید و روزهای سخت را شرح می دهد، از ایمان به عنوان رمز طلایی پیروزی در روزهای سخت یاد می کند.

رمزی برای پیروزی در روزهای سخت زندگی

در جنگ احد، روزهای سخت و عبرت آموزی بر مسلمانان می گذشت. این بار تجربه ی شیرین و غرور آفرین جنگ بدر، تکرار نشد. اما قرآن رمز پیروزی و راهکار برون رفت از بحران را در هر دو حالت، یک چیز می داند:"ایمان". رمز عبور از روزهای سخت زندگی توکل بر خداوند و داشتن ایمان قوی است . هر کس به خدا توکل کند، دشواری ها برای او آسان می شود و اسباب برایش فراهم می گردد. توکل به خداوند و داشتن ایمانی استوار راهی برای عبور از روزهای سختی است که ممکن است هر فردی را از پای دربیاورد.

 رهبر عزیز انقلاب، آیت الله خامنه ای(مد ظله العالی)، راز حیات انقلاب اسلامی و راز برومندی ایران عزیز را این گونه و با این جملات گشودند:"ناکامی استکبار جهانی در مقابل نظام اسلامی با وجود انبوه توطئه ها و شگردهای گوناگون که از روز اول علیه انقلاب به کار گرفتند جز با پشتوانه ایمان ممکن نبود...آن نیروی دفاعی که کشور را در همه این سال ها حفظ کرده، نیروی ایمان است...پیروزی و بقای انقلاب، در گرو حفظ ایمان است."(دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت اطلاعات با رهبر انقلاب95/5/19)

قرآن وقتی از سال های آغازین حکومت اسلامی پیامبر سخن می گوید و روزهای سخت را شرح می دهد، باز از همان رمز طلایی یاد می کند؛ از "ایمان".
چه قائل به تکرار تاریخ باشیم و چه نباشیم، تاریخ انقلاب اسلامی ایران با تاریخ صدر اسلام، مشابهات زیادی دارد. قرآن در میان آیات روشنگرش، گوشه هایی از تاریخ اسلام را نیز بیان می کند؛ باز برای آن که در مسیر و جاده ی زندگی ما، فانوس بگذارد و راهنمایی کند.
در جنگ احد، روزهای سخت و عبرت آموزی بر مسلمانان می گذشت. این بار تجربه ی شیرین و غرور آفرین جنگ بدر، تکرار نشد. اما قرآن رمز پیروزی و راهکار برون رفت از بحران را در هر دو حالت، یک چیز می داند:"ایمان".

 روزهای سخت

ایمان رمز عبور از روزهای سخت زندگی

در یک مجموعه ی هفت آیه ای از سوره ی مبارکه ی آل عمران که ازجنگ بدر و احد صحبت به میان است، سه بار واژه ی"مؤمنان" تکرار می شود:"وَ إِذْ غَدَوْتَ مِنْ أَهْلِکَ تُبَوِّئُ الْمُؤْمِنِینَ مَقاعِدَ لِلْقِتالِ وَ اللَّهُ سَمیعٌ عَلیمٌ (121) إِذْ هَمَّتْ طائِفَتانِ مِنْکُمْ أَنْ تَفْشَلا وَ اللَّهُ وَلِیُّهُما وَ عَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ (122) وَ لَقَدْ نَصَرَکُمُ اللَّهُ بِبَدْرٍ وَ أَنْتُمْ أَذِلَّةٌ فَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ (123) إِذْ تَقُولُ لِلْمُؤْمِنینَ أَ لَنْ یَکْفِیَکُمْ أَنْ یُمِدَّکُمْ رَبُّکُمْ بِثَلاثَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُنْزَلینَ (124) بَلی إِنْ تَصْبِرُوا وَ تَتَّقُوا وَ یَأْتُوکُمْ مِنْ فَوْرِهِمْ هذا یُمْدِدْکُمْ رَبُّکُمْ بِخَمْسَةِ آلافٍ مِنَ الْمَلائِکَةِ مُسَوِّمینَ (125) وَ ما جَعَلَهُ اللَّهُ إِلاَّ بُشْری لَکُمْ وَ لِتَطْمَئِنَّ قُلُوبُکُمْ بِهِ وَ مَا النَّصْرُ إِلاَّ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ الْعَزیزِ الْحَکیمِ (126) لِیَقْطَعَ طَرَفاً مِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا أَوْ یَکْبِتَهُمْ فَیَنْقَلِبُوا خائِبِینَ (127)"

121- و (به یادآور) زمانی را که صبحگاهان از میان خانواده خود برای انتخاب اردوگاه جنگ برای مؤمنان، بیرون رفتی، و خداوند شنوا و دانا است (گفتگوهای مختلفی را که در باره طرح جنگ گفته می شد می شنید و اندیشه هایی را که بعضی در سر می پرورانیدند می دانست.)
122- (و نیز به یادآور) زمانی را که دو طایفه از شما تصمیم گرفتند سستی نشان دهند (و از وسط راه باز گردند) و خداوند پشتیبان آنها بود (و به آنها کمک کرد که از این فکر باز گردند) و افراد با ایمان باید تنها بر خدا توکل کنند.
123- خداوند شما را در" بدر" یاری کرد (و بر دشمنان خطرناک پیروز شدید) در حالی که شما (نسبت به آنها) ناتوان بودید پس از خدا بپرهیزید (و در برابر دشمن مخالفت فرمان پیامبر نکنید) تا شکر نعمت او را بجا آورده باشید.

124- در آن هنگام که تو، به مومنان می گفتی آیا کافی نیست پروردگارتان شما را به- سه هزار نفر از فرشتگان که (از آسمان) فرود آیند یاری کند؟!
125- آری (امروز هم) اگر استقامت و تقوا پیشه کنید- و دشمن به همین زودی به سراغ شما بیاید- خداوند شما را به پنج هزار نفر از فرشتگان که نشانه های مخصوصی دارند مدد خواهد داد.
126- ولی اینها (همه) فقط برای بشارت و اطمینان خاطر شماست و گر نه پیروزی تنها از جانب خداوند توانای حکیم است.
127- (این وعده را که خدا به شما داده) برای این است که قسمتی از پیکر لشکر کافران را قطع کند، یا آنها را با زور ذلت باز گرداند، تا مایوس و ناامید (به وطن خود) بازگردند.
تکرار سه باره ی واژه ی "مؤمنان"، در قالب سه مفهوم است:اردوگاه جنگی برای مؤمنان، توکل دل های مؤمنان به خدا، و نصرت و یاری خدا برای مؤمنان.

در جنگ احد، روزهای سخت و عبرت آموزی بر مسلمانان می گذشت. این بار تجربه ی شیرین و غرور آفرین جنگ بدر، تکرار نشد. اما قرآن رمز پیروزی و راهکار برون رفت از بحران را در هر دو حالت، یک چیز می داند:"ایمان".

چه ایمانی رمز پیروزی مؤمنان در روزهای سخت است؟

رهبر انقلاب در جایی دیگر، از دو نوع معرفت سخن گفته اند:معرفت استدلالی و معرفت ایمانی. " معرفت استدلالی لازم است؛ اما آن چیزی که انسان را نجات می دهد و به حرکت وا می دارد، همان معرفت ایمانی است... می دانید، آن بیانی که بر اثر نورانیّتِ ایمان در دل انسان به وجود می آید چقدر ارزشمند است! حالا چه آن را پدر و مادر به انسان بدهند، چه یک بزرگتر دیگر، چه یک حادثه که گاهی آن ایمان ناب را به انسان می بخشد که آن برای انسان، خیلی بیشتر به کار می آید، تا آن استدلال ها. اگر چه آن استدلال ها حتماً لازم است؛ زیرا در آن ایمانی که گفتم، ممکن است گاهی وسوسه بشود، بعضی بیایند و خدشه کنند. انسان برای این که خودش را از آن وسوسه ها به جای امنی برساند، به آن استدلال احتیاج دارد. آن استدلال، مثل ستون و دیواری است که انسان به آن تکیه می دهد و خیالش آسوده است که جای وسوسه و دغدغه نیست؛ یعنی کسی نمی تواند در انسان، تردید ایجاد کند. اما آن چیزی که انسان را به کار می آید، به حرکت وادار می کند و در میدان های زندگی کمک می کند، همان اعتقادی است که از ایمان، از محبّت، از جاذبه و از شور و عشق، حاصل می شود." (گفت و شنود صمیمانه رهبر انقلاب با جمعی از جوانان و نوجوانان14/11/76)

نکته ی پایانی در رموز پیروزی در روزهای سخت

انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب استثنایی بود که از درون اسلام ناب محمدی نمو کرده بود. پس مکانیسم پیروزی و بقای آن هم، با مکانیسم پیروزی و بقای اسلام، هماهنگ است. آیات 7گانه ی بالا، پیروزی جبهه ی اسلام را در برابر جبهه ی کفر، در گرو ایمان و توکل به خدا و نصرت و کمک الهی می داند.
بیانات حضرت امام خامنه ای مدظله العالی هم اشاره به همین حقیقت است. انقلاب ما و رویاروی آن با جهان استکبار، در حقیقت همان برخورد جبهه ی اسلام است با جبهه-ی کفر؛ پس جز این نیست که پیروزی در این صحنه ی نبرد، تنها با قدرت ایمان ممکن است و برای انقلابی ماندن در همه ی عرصه ها، باید ایمان و توکل را تقویت نمود.

راز عبور از روزهای سخت زندگی

راز عبور از روزهای سخت زندگی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 4
برگرفته از تبیان / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 4 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف