نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عددهای مهم در سلامتی بدن!
سلامت بدن ، حفظ سلامت بدن
حفظ سلامت بدن از هر چیزی در دنیا باارزش تر است. با وجود اینکه در ظاهر بیماری نداشته و سالم هستیم برخی از بیماری های نهفته می توانند زنگ خطری برای بدن بوده و مشکلات جدی برای ما به وجود بیاورند.
بازدید : 2,284 نفر

راههای کنترل و حفظ سلامت بدن

با وجود اینکه همیشه شنیده ایم ورزش و تغذیه مناسب باعث حفظ سلامت بدن می شوند اما وجود برخی از المانها در بدن باعث می شود تا کنترل بیشتری داشته و تندرستی را تضمین کنیم.به عنوان نمونه در صورت داشتن فشار خون و کلسترول بالا حتما باید دقت بیشتری در تغذیه و فعالیت بدنی خود داشته باشیم تا هم به تناسب اندام برسیم و هم سالم زندگی کنیم.

در اینجا 6 عدد وجود دارد که شما باید به آنها توجه کنید:

حفظ سلامت بدن

فشار خون

داشتن فشار خون بالا می تواند از قلبتان، بیش از حد کار بکشد، منجر به صدمه مغزی، آسیب به کلیه، نابینایی و مشکلات دیگر شود. میزان فشار خون مناسب، چیزی کمتر از 130/80 میلی لیتر جیوه است.

کلسترول خون

در اینجا یک واقعیت جالب وجود دارد. کلسترول نمی تواند به تنهایی توسط خون شما جابجا شود زیرا نمی تواند در خون حل شود بنابراین باید توسط لیپوپروتئین ها حمل شود. لیپوپروتئین های با چگالی پایین، کلسترول بد نامیده می شوند و لیپوپروتئین های با چگالی بالا، کلسترول خوب هستند. یک عدد کلسترول کل مناسب باید کمتر از 180 میلی گرم در هر دسی لیتر باشد.

کالری مورد نیاز روزانه

اکثر خانمها روزانه به حدود 2000 کالری نیاز دارند. بهترین راه برای فهمیدن اینکه به چه مقدار کالری نیاز دارید، ضرب کردن وزنتان(به پوند)در عدد 13 تا 15 است که بستگی به مقدار ورزش و تحرکتان دارد. برای هر وعده غذایی معمولا در حدود مقادیر زیر است:

-300 تا 400 کالری برای صبحانه

- 500 تا 600 کالری برای ناهار

- 600 تا 700 کالری برای شام

-100 تا 200 کالری برای یک تا دو میان وعده

اگر سعی دارید وزن کم کنید، کالری مصرفی تان را به میزان 500 کالری کاهش دهید.

وزن بدن

وزن شما هر چقدر باشد می تواند روی سلامت بدن شما، تاثیرات مهمی بگذارد. داشتن فقط 10 پوند اضافه وزن می تواند احتمال فشار خون بالا را در شما افزایش دهد. همچنین می تواند خطر ابتلا به مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک را بالا ببرد. وقتی دور کمر شما بیشتر از 35 اینچ شود، خطراتی برای سلامتی شما بوجود می آید. در حالت ایده آل، شاخص توده بدنی یا BMI شما باید بین 24.9 و 18.6 باشد. با این حال وزن ایده آل شما بر اساس سن، جنسیت و قدتان متغیر است. هم BMI و هم دور کمر شما، شاخص های خوبی هستند که به شما می گویند که آیا در یک وزن سالم هستید یا نه (از طریق قلب).

ضربان نبض

شما باید در حالت ایده آل، ماهی یکبار نبضتان را بگیرید. ضربان نبض شما تعداد دفعاتی است که قلبتان در هر دقیقه می زند. بررسی ضربان قلب به شما این امکان را می دهد تا بفهمید آیا برنامه تمرینی شما به تقویت قلبتان کمک می کند یا نه. ضربان قلب نرمال در حالت استراحت، 60 تا 90 ضربان در دقیقه است. اگر بطور منظم ورزش می کنید و اگر اندام مناسبی دارید، شاید ضربان قلب کمتری داشته باشید زیرا عضلات قلبتان از نظر فیزیکی، در وضعیت خوبی هستند.

تری گلیسیرید

چربی ها و کربوهیدرات هایی که می خورید به شکلی تبدیل می شوند که بتوانند در سلول های چربی شما ذخیره شوند و بعدا در زمانی که شما بین وعده های غذایی به انرژی اضافی نیاز داشته باشید، آزاد می شوند. همیشه مقدار کمی تری گلیسیرید در جریان خون شما وجود دارد اما مقادیر بالای تری گلیسیرید می تواند نشانه ای از بیماری عروق کرونر باشد. اگر شما تری گلیسیرید بالا به همراه HDLپایین دارید، خطر مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک در شما افزایش می یابد. میزان تری گلیسیرید نرمال چیزی کمتر از 1. 7 میلی مول در هر لیتر است.

عددهای مهم در سلامتی بدن!

عددهای مهم در سلامتی بدن!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از تک98-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف