نمناک دنیای مدگوناگون عروسک های سنتی سیستانی به نام لبتک + تصاویر
عروسک سیستانی ، عروسک لبتک
عروسک وسیله بازی کودکان که در رنگ ها و مدل های مختلف تولید میشود که لبتک به معنی بازیچه نام “عروسک سیستانی” می باشد.

 لبتک به چه معنا است؟

همیشه سعی بر این بوده تا عروس را در روز و شب عروسی به بهترین روش بیارایند تا تمام زیبایی عروس در آن روز و شب نمایان شود. عروسک متشکل از عروس + ک می باشد یعنی عروس کوچک.

 در سیستان به این نوع عروسک لبتک می گویند که برگرفته شده از واژه لعبت می باشد که در فرهنگ فارسی معین بازیچه و عروسک معنی شده است. می توان گفت لبتک همان معنی عام عروسک می باشد به این دلیل نیز می بینیم که عروسک ها را به زیباترین حالت ممکن می سازند.

عروسک سیستانی

عروسک های سیستانی

 عروسک نماد و نشانه چیست؟

اگر چه عروسک ها نمونه های کوچک شده از واقعیات می باشند واقعیاتی که ممکن است نشان از حالتی انسانی داشته باشد یا حیوانی یا نماد و نشانه یک شئ باشد ولی این ابزار با همه سادگی و زیبایی اش یکی از مهم ترین راههای درونی کردن مفاهیم اخلاقی و اجتماعی در کودکان بوده و هست و خواهد بود.

 در جایی گفته بودم که عروسک ها نیز خود رسانه هستند و اگر درست بشود از آنها استفاده کرد نقش و تاثیرشان کمتر از رسانه های دیگر نیست. اگر چه خود می دانم که برد و سطح پخش شان به پای رسانه ها نمی رسد ولی به نظرم تاثیر شان عمقی تر بوده و کودک و ذهن کودک را بیشتر درگیر خود می کنند.

عروسک سیستانی

لبتک, نام عروسک های سیستانی

 ساخت عروسک لبتک و دلیل کم شدن آنها

عروسک سیستانی یا “لعبتک” یا “لبتک” که با چوب درخت مقدس سیستانی به نام “گز”، ( نماد دختران و زایش) ساخته می شود ریشه ای عمیق در فرهنگ مردم منطقه دارد، و از دیر باز نقش مهمی در فهماندن آداب اخلاقی و اجتماعی برای کودکان سیستانی ایفا می کرده است ولی متاسفانه با پیشرفت صنعت و ظهور مدرنیته دیگر تنها می شود این رسانه را در خاطره ها و از مدتی قبل تر در چند وبسایت و کتاب پیدایش کرد.

 از آنجایی که ابزار تهیه عروسک ها ساده بوده در هر خانواده ای این لوازم به آسانی و در حجم زیاد قابل دسترس بوده است اینان برای خرید و فروش ساخته نمی شدند و مادر هر خانواده ای آن را برای کودکان خود می ساخته پس عروسک ها را می شود در سترس ترین و کم هزینه ترین رسانه قلمداد کرد که نقش خود را از دیر باز به درستی ایفا کرده است.

 تصاویر عروسک های سیستانی

عروسک سیستانی

عکس عروسک های سیستانی

 

 عروسک سیستانی

ساخت عروسک های سیستانی به نام لبتک

 

عروسک سیستانی

لبتک, عروسک سنتی سیستان

 

عروسک سیستانی

عروسک هایی به نام لبتک

 

عروسک سیستانی

عروسک های سیستانی

 

عروسک سیستانی

 

عروسک های سنتی سیستانی به نام لبتک + تصاویر

عروسک های سنتی سیستانی به نام لبتک + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از see iran/ح
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف