لیلا حاتمی
عصر روز گذشته در جشنواره فیلم کن مراسمی به نام عصرانه ایرانی با حضور چشمگیر چهره های معروف ایرانی و خارجی برگزار شد. در این مراسم لیلا حاتمی و فاطمه معتمدآریا حضور داشتند.

چند روزی است که شصت و هفتمین دوره از جشنواره فیلم کن در فرانسه در حال برگزاری است و لیلا حاتمی نیز یکی از داوران بین المللی این فستیوال میباشد.

مراسم عصرانه ایرانی در بازار کن با حضور چشمگیر مهمانان خارجی و چهره های ایرانی برگزار شد.

در این مراسم که با همت سازمان سینمایی ایران در بازار کن برگزار شد چهره هایی از ملیت های مختلف حضور داشتند و از این مراسم استقبال کردند.
 

لیلا حاتمی

طی برنامه ریزی های قبلی لیلا حاتمی بازیگر سینمای ایران و داور بخش اصلی مسابقه شصت و هفتمین جشنواره کن در چتر سینمای ایران حضور پیدا کرد و با مهمانان خارجی و ایرانی به گفتگو پرداخت.
قرار بود که عباس کیارستمی کارگردان بین المللی سینمای ایران نیز حاتمی را در این مراسم همراهی کند، اما این اتفاق نیفتاد و او از حضور در مراسم عصرانه ایرانی در بازار کن بازماند.
در این مراسم مهمان های خارجی و اهالی بازار کن از چتر سینمای ایران بازدید کردند و در مورد فرهنگ ایرانی و فیلم های سینمای ایران با کارگردانان سینما و چهره های ایرانی به گفتگو پرداختند.  
عصرانه ایرانی نان و پنیر و سبزی بود و سینماگران ایرانی با این طعام میزبان خارجی ها بودند. این مراسم ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد.
سیف الله صمدیان ، بهروز افخمی ، علی معلم ، غلامرضا موسوی ، محمود گبرلو ، مرجان شیر محمدی ، مصطفی کیایی ، رضا درمیشیان ، فاطمه معتمد آریا ، کیوان کثیریان و تعدادی از کارکنان غرفه سینمای ایران در بازار کن حضور داشتد و از مهمانان خارجی به گرمی استقبال کردند. 

روایت یک منتقد ایرانی از اتفاق دیروز
کن - فرانسه - زهرا مشتاق
امروز دوشنبه بود. کن امروز آفتابی نبود و از صبح باد یک ریز وزیده و باران نم نم باریده بود. از بالا می شد شهر را چترپوش دید.
هنوز هیچ کس نمی دانست آیا نان و پنیر و سبزی ها رسیده است یا میان تاخیر احتمالی هواپیما دیر خواهد رسید. اتاق های تو به توی سینمای ایران یک عالمه مهمان داشت و جای سوزن انداختن هم نبود. همه پیش از هر چیز سراغ چای ایرانی را می گیرند. آن هم چای لاهیجان.
سینی سبز پوش هم از راه می رسد. نان لواش با پنیر و سبزی تازه. آب انار تازه با هندوانه و گیلاس و موز و هلو و گلابی. کوفته های کوچک و لقمه های کوچک با نان و گوشت و اسفناج. مهمان ها زیادتر شده اند. آقای گبرلو با دوربین محمود کریمی برای برنامه هفت تند تند مصاحبه می گیرند.
صدای کف زدن های ممتد اتاق های سپید رنگ را فرامی گیرد. همه از جا برمی خیزند و صدای دست ها بیشتر و بیشتر می شود. همه به افتخار لیلا حاتمی دست می زنند. یک باره چتر سینمای ایران نور باران می شود. دوربین ها و میکرفن ها از هر سمت به سینمای ایران و لیلا حاتمی گرفته می شود.
 

لیلا حاتمی در عصرانه ایرانی در کن


دوربین هفت لیلا را گیر می اندازد و مصاحبه طولانی می شود. مهمان ها سرگرم غذاهای ایرانی و میوه های نوبرانه هستند. نان و پنیر و سبزی در کنار هندوانه از همه بیشتر طرف دار دارد.
باز صدای دست شنیده می شود. این بار بانوی دیگری از سینمای ایران قدم به چتر گشوده می گذارد. فاطمه معتمدآریا . دوربین ها باز چرخ می خورد. اینجا و امشب دوربین های عکاسی بسیار و دوربین های فیلمبرداری بیشتر، تصاویری برای یادگاری در خود ثبت کردند.
 

فاطمه معتمدآریا


اینجا امشب از خط ویژه گذشتیم و به شیار ١٤٣ رسیدیم و گذاشتیم آذر و پرویز و شهدخت و دیگران کنار سیزده، رستاخیزی به پا کند.

لیلا حاتمی ، عصرانه ایرانی لیلا حاتمی در کن

1.647
این مطلب مفید بود ؟1532
برگرفته از خبرگزاری مهر - / ک
وبگردی