نمناک اخبارعلمی عطر مریخی به زمین آمد!
عطر مریخی ، عطر
خبر عطر مریخی برپایه کشف روباتیک از یک سری ترکیبات روی سیاره مریخ و یک نوآوری به نسبت تازه در عطرسازی به نام فناوری هِداِسپیس منتشر شد.
تاریخ انتشار : 6 تیر 1395
بازدید : 2,148 نفر

عطر مریخی به بازار آمد

کاوشگرهای روباتیک روی سطح مریخ تاکنون فهمیده اند که با دنیایی از گوگرد، اسیدها، منیزیم، آهن و ترکیب های کلر طرف هستند که همگی زیر نور خورشید، درون هوای سرشار از دی اکسید کربنِ آن به دام افتاده اند.

یک نوآوری به نسبت تازه در عطرسازی به نام فناوری هِداِسپیس (Headspace tech) شاید گره از این راز بگشاید.

ژاکلین فورد موریه، بنیانگذار و دانشمند ارشد شرکت All These Worlds LLC در کالیفرنیا، که برای آفرینش "تجربه های فراگیر" در انواع برنامه های کاربردی از واقعیت مجازی (VR) و دیگر فناوری ها بهره می گیرد می گوید:«در این فناوری مولکول ‎ها گردآوری می شوند، سپس نمونه ی گردآمده برای بررسی طیفی به آزمایشگاه فرستاده می شود. چیزهایی که پدید می آید معمولا با هم آمیخته می شوند تا عطری بیافرینند که بوی آن مولکول ها را داشته باشد.»

موریه فکر می کند شاید بتوان از هِداسپیس، یا چیزی مانند آن برای رمزگشایی از بوی سیاره مریخ کمک گرفت.وی می گوید:«من فکر می کنم طراحان عطرسازی نوین دوست داشته باشند رشته ای از عطرها را بسازند که برداشت ویژه ی خودشان از بوی احتمالی سیاره سرخ باشد.»

به گفته ی موریه، یکی از کاوشگرهای آینده می تواند یک خوانش طیفی از اتمسفر مریخ انجام دهد و سپس داده های به دست آمده را به زمین بفرستد تا سخت افزارِ هِداسپیس به کمک آن بوی سیاره ی سرخ را بازسازی کند.

وی می گوید:«این نکته ی جالبِ کار طراحان عطرسازی است. آنها می توانند این عنصرهای بدبو را به هم بیامیزند و عطری بسازند که هم نشانگر بهرام واقعی باشد و هم بوی خوب بدهد. بسیاری از عطرهای ممتاز اندکی از عنصرهایی که به تنهایی بدبو هستند را در خود دارند.»

موری حدس می زند که بوی غالب در مریخ باید بویی به نسبت تند با بوی گازی ترکیبات گوگرد باشد، که بوی گس و شیرینی در آن آمیخته شده است. این بو می تواند بخشی بزرگ از زندگی ساکنان آینده این سیاره باشد.

وی می گوید:«30 تا 40 سال دیگر را تصور کنید، زمانی که انسان ها زیستگاه هایی بر روی مریخ ساخته اند و نه تنها بوی این سیاره را پذیرفته اند، بلکه در عمل آن را به نام بوی وطن می شناسند.»

عطر مریخی به زمین آمد!

عطر مریخی به زمین آمد!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
برگرفته از خبرآنلاین /ن
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف