عفونت قارچ کاندیدا
ابتلا به عفونت قارچ کاندیدا در میان زنان و مردان با علائم خاصی بروز می کند. راههای درمان برای رفع این نوع عفونت نسبتا حاد می تواند از میان توصیه های تغذیه ای موثر انتخاب شود.

تغذیه درمانی عفونت قارچ کاندیدا

 عفونت های قارچی اگر چه در زندگی های بدون بهداشت وجود دارد، اما این روزها شاهد مراجعه ی بسیاری از بیمارانی هستیم که از قارچ های آزاردهنده ی پوستی شکایت می کنند و در این بین خانم ها نسبت به آقایان در ابتلا به این دسته از عفونت ها جلوتر هستند. عفونت قارچ کاندیدا این روزها یکی از اصلی ترین علل مراجعه به پزشک بیماری های جنسی و عفونی است پس پیشگیری و مراقبت های تغذیه ای و بهداشت در این زمینه ضرورت دارد.

درمان عفونت قارچی کاندیدا با رژیم غذایی با شکر پایین

مخمرها واقعاً شکر دوست دارند و زمانی که شکر به راحتی در دسترس باشد سریع تر رشد می کنند.
در واقع، سطح بالای قند در جریان خون خطر ابتلا به عفونت کاندیدا را افزایش دهد.
در یک مطالعه حیوانی، قند در دستگاه گوارش موش دارای سیستم ایمنی ضعیف سبب افزایش رشد کاندیدا در موش می شود.
در یک مطالعه انسانی، شستشو با شکر محلول (سوکروز) با تعداد بالاتر مخمرها در دهان و افزایش عفونت ارتباط داشته است.

درمان عفونت قارچی کاندیدا

توصیه های درمان عفونت قارچی کاندیدا با تغذیه سالم

درمان عفونت قارچی کاندیدا  پروبیوتیک

عوامل متعددی ممکن است برخی از افراد را بیشتر در معرض ابتلا به عفونت کاندیدا قرار دهد این عوامل شامل دیابت و ضعف و یا سرکوب سیستم ایمنی است.
آنتی بیوتیک ها نیز ممکن است خطر ابتلا را افزایش دهند دوزهای قوی گاهی اوقات بخشی از باکتری های مفید در روده را می کشند.
این باکتری ها بخشی از دفاع طبیعی بدن در برابر مخمرهای کاندیدا هستند آنها برای فضا و مواد مغذی با مخمر در رقابت هستند و از بدن در برابر عفونت محافظت می کند.
مصرف پروبیوتیک ممکن است به بازگرداندن جمعیت باکتری های مفید کمک نماید.
پروبیوتیک ها باکتری زنده هستند که اغلب در غذاهای تخمیری مانند ماست با کشت فعال پیدا می شوند آنها همچنین می توانند از طریق مکمل گرفته شوند.
مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها ممکن است یک درمان پیشگیرانه و یا مکمل مفید در برابر عفونت کاندیدا باشد.
یک مطالعه روی 215 فرد مسن نشان داد که مصرف قرص های حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس روتری به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی میزان مخمر کاندیدا در دهان شما را کاهش می دهد.
مطالعه دیگری روی 65 بیمار مبتلا به عفونت کاندیدا در دهان نشان داد که مصرف پروبیوتیک به طور قابل توجهی سبب بهبود اثربخشی یک درمان ضد قارچی متداول است.
پروبیوتیک نیز ممکن است رشد کاندیدا در روده را کاهش دهد و شواهدی وجود دارد که کپسول واژینال با پروبیوتیک لاکتوباسیلوس ممکن است در برابر عفونت های قارچی واژن موثر باشد.

درمان عفونت قارچی کاندیدا با سیر

سیر یک مثال خوب دیگر از مواد غذایی سالم گیاهی با خواص ضد قارچی قوی است این تا حدودی به آلیسین، یک ماده ضد قارچ در سیر تازه خرد شده و یا آسیب دیده مرتبط است.
وقتی به موش در مقادیر بالا داده می شود به نظر می رسد آلیسین برای مبارزه با مخمر کاندیدا موثر باشد اما کمی کمترتر از داروی ضد قارچ فلوکونازول موثر است.
در لوله آزمایش نشان داده می شود که عصاره سیر ممکن است توانایی مخمرها در پیوست به سلول های پوشش دهان را کاهش دهد.
با این حال، به خاطر داشته باشید که سیر تنها مقدار بسیار کمی از آلیسین را فراهم می کند در حالی که اکثر مطالعات با مقادیر بالایی از آلیسین جدا شده، انجام شده است.
در یک مطالعه 14 روزه در زنان پیدا شده است که مصرف کپسول مکمل های سیر روی عفونت قارچی واژن اثری ندارد.
به طور کلی، آزمایشات بالینی بیشتری مورد نیاز است تا تایید کند که آیا خوردن سیر دارای ارزش درمانی برای انسان است.
با این وجود، استفاده از سیر به عنوان ادویه در مواد غذایی ایمن و سالم است همچنین ممکن است به خوبی در کنار درمان های مرسوم کاندیدا کار کنند.
با این حال در نظر داشته باشید که استفاده از سیر خام در مناطق حساس، مانند دهان، می تواند مضر باشد و باعث سوختگیهای شیمیائی شدید می شود.

درمان عفونت قارچی کاندیدا  با روغن نارگیل

مخمر های کاندیدا، قارچ میکروسکوپی موجود در اطراف پوست، دهان و یا روده می باشند.
آنها معمولاً بی ضرر هستند اما زمانی که سیستم دفاعی بدن، شما تضعیف می شود ممکن است سبب عفونت شوند گیاهان خود در برابر قارچها و مخمرهای دیگر دفاع می کنند و برخی ترکیباتی تولید می کنند که برای قارچ سمی است.
یک مثال خوب اسید لوریک، اسید چرب اشباع است که به طور گسترده ای برای اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی مورد مطالعه قرار گرفته است.
روغن نارگیل تقریباً ٪ 50 اسید لوریک دارد لذا نارگیل یکی از غنی ترین منابع غذایی اسید لوریک است این اسید بندرت در سایر مواد غذایی یافت می شود.
در لوله آزمایش نشان داده شده که اسید لوریک در برابر مخمر کاندیدا بسیار موثر است و روغن نارگیل ممکن است اثرات مشابه داشته باشد.
به همین دلیل، استفاده از روغن نارگیل در یک دهان شویه ممکن است یک استراتژی مفید در برابر عفونت کاندیدا (برفک) در دهان باشد.

5. کورکومین

کورکومین یکی از اجزای فعال اصلی زردچوبه، ادویه محبوب هند است.
در لوله آزمایش نشان داده شده است که کورکومین ممکن است مخمرهای کاندیدا را بکشند و یا حداقل سبب کاهش رشد آنها شود
آزمایش دیگری نشان می دهد که کورکومین ممکن است توانایی مخمرها، در سلول های دهان بیماران مبتلا به HIV را کاهش دهد.
کورکومین در واقع موثرتر از فلوکونازول یک داروی ضد قارچ بود.
متاسفانه، شواهد موجود به تست در لوله آزمایش محدود شده است و هر گونه ارتباط بالینی مکمل کورکومین در انسان معلوم نیست.

عفونت قارچ کاندیدا ، درمان طبیعی عفونت قارچ کاندیدا

4.152
این مطلب مفید بود ؟439
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از رژیم سلامتی /ن
نظرات
وبگردی