عفونت مخمری واژن که برخی آن را به نام آفت دهانه واژن می شناسند می تواند زمینه ساز بروز انواع بیماری های خطرناک دستگاه تناسلی زنان باشد پس رعایت نکاتی بعد از بروز آن الزامی است.

شش گام برای از بین بردن عفونت مخمری واژن

عفونت مخمری واژن یا همان عفونتهای قارچی ناشی از عفونت واژینال است ، واژینال به طور طبیعی به حد متعادل مخمر و باکتری دارد ولی اگر به دلایلی این حد افزایش پیدا کند میتواند خطرناک باشد .عفونت های مخمر قارچی زمانی رخ می دهد که این تعادل به هم می ریزد و مخمر های زیادی شروع به رشد میکنند ،رشد بیش از حد مخمرها ناشی از مصرف آنتی بیوتیکها بارداری دیابت کنترل نشده سیستم ایمنی آسیب دیده مصرف داروهای ضد بارداری هورمون درمانی است.
اگر برای درمان عفونت واژینال به پزشک مراجعه کنید کرم ، پماد یا قرص تجویز می کند اگر چه نسخه های خانگی برای درمان عفونت و جلوگیری از رشد قارچها وجود دارد که در مطالب قبلی سلامت جنسی نمناک به آنها اشاره شده است.
عفونت مخمری واژن

مراقبت های لازم بعد از بروز عفونت مخمری واژن

چگونه عفونت مخمری واژن را از بین ببریم

تمیز و سالم نگه داشتن پوست
یکی از بهترین راه های رهایی از عفونت های قارچی تمیزو سالم نگهداشتن پوست است به این معنا که بهداشت را رعایت کرده و مراقب باشید هیچگونه بریدگی و خراش و زخمی روی بدن ایجاد نشود. برای درمان عفونت روزانه حمام رفتن و تمیز نگه داشتن و خشک کردن موضع بسیار حائز اهمیت است چون عفونت در محیط های قارچی رشد می کند.
پوشیدن لباس تمیز
لباس تمیز و نخی بپوشید چون به کاهش رطوبت کمک می کند. لباس زیری که خیلی تنگ و پلاستیکی باشد از رسیدن هوا به اندام تناسلی جلوگیری و عفونت را بدتر میکند.
مطمئن شوید آلرژی ندارید
گاهی اوقات  آلرژی نقش عفونت های قارچی را بازی می کند پس ابتدا مطمئن شوید که به کاندوم یا محصولات بهداشتی مثل نوار بهداشتی و شامپوهای شستشو حساسیت ندارید ؛ مواد شیمیایی موجود در این محصولات موجب خارش موضع و تاثیرات منفی روی تعادل باکتریها می شود پس سعی کنید از محصولات طبیعی بیشتر استفاده کنید.
بررسی بیماری و مشکلات هورمونی دیگر
بعضی از بیماری ها مثل عدم تعادل هورمونها افراد را بیشتر در معرض عفونتها قرار می دهد .وقتی تعادل مواد شیمیایی باکتری ها در بدن به هم بریزد عفونت ها بیشتر رشد می کنند ؛ همچنین دیابت نقش مهمی در عفونت های قارچی دارد.
بالا بردن سیستم ایمنی با پروبیوتیک
ضعف سیستم ایمنی یعنی شانس بالا رفتن بیماریها و عفونتها از قبیل عفونت قارچی ، سعی کنید رژیم سالمی برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن داشته باشید و در رژیمتان پروبیوتیک مثل کفیر و کلم آب پز رنده شده بگنجانید چون با عفونت واژینال  مبارزه میکند.
عفونت مخمری واژن

کفیر و آب کلم نسخه خانگی رفع عفونت مخمری واژن

مصرف مکمل ها و روغن ها
چندین نسخه خانگی برای توقف رشد عفونت وجود دارد که شامل :
سرکه پ هاش بدن را تنظیم می کند .
آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین ث سیستم ایمنی بدن را بالا میبرد.

رفع عفونت مخمری واژن با روفن های گیاهی

روغن هایی مثل روغن درخت چای و اسطوخودوس صمغ عفونت قارچ انگل را از بین میبرد ، برای این منظور کافیست مقداری از این روغن ها را با روغن نارگیل ترکیب بیرون از واژن بریزید.

6 گام مهم بعد از بروز عفونت مخمری واژن

3.816
این مطلب مفید بود ؟124
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ز.ن
نظرات
وبگردی