نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عفونت های دستگاه گوارشی در فصل تابستان
عفونت ، عفونت دستگاه گوارش
یک کارشناس تغدیه گفت: در فصول گرم سال به علت مصرف مایعات بیشتر، غذاهای آماده و نحوه تغذیه، احتمال آلودگی وعفونت با عواملی که دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند، افزایش می یابد.

مقابله باعفونت های گوارشی در فصل گرما

مهدی کیایی، کارشناس تغذیه با بیان اینکه بسیاری از عفونت های دستگاه گوارشی در فصل تابستان از طریق غذاها منتقل می شوند، افزود:به همین دلیل لازم است در این زمان غذاها را با درپوش ایمن در یخچال نگهداری کنیم و از گرم و سرد کردن متعدد آنها بپرهیزیم.
 
وی افزود:فردی که دچار عفونت گوارشی شده است باید تغذیه ساده داشته باشد.
 
از آنجا که در این بیماری فرد آب زیادی از دست می دهد، حتما باید آب و املاح از دست رفته را تامین کند.
 
در مورد غذاها بهتر است غذاهایی که در آنها سس، ادویه و فلفل است، استفاده نشود تا طول بیماری تمام و بیماری کنترل شود.
 
کیایی با بیان اینکه افراد مبتلا به اسهال و استفراغ باید از مصرف غذاهای سنگین از جمله چربی، گوشت و… نیز تا 48 ساعت پرهیز کنند، افزود:بیمار باید تا چند روز از کته ماست با دوغ بدون گاز خانگی و از روز چهارم یا پنجم از سوپ آبکی بدون حبوبات به عنوان غذا استفاده کند، باید به خاطر داشته باشیم که غذاهای جامد و سفت به هر شکلی می تواند مشکلات بیمار را از نو آغاز کند.
 
وی ادامه داد:در فصل تابستان از آنجا که مسافرت ها بیشتر صورت می گیرد، افراد بیشتر از غذاهای خارج از منزل استفاده می کنند و همین امر شرایطی را مهیا می کند که احتمال آلودگی دستگاه گوارش افزایش می یابد.
 
این کارشناس تغذیه خاطرنشان کرد:مصرف آب پرتقال، سیب یا سایر میوه ها برای جایگزین کردن پتاسیم از دست رفته بسیار مفید است. به محض اینکه احساس کردید اشتهایتان باز شده، تغذیه را با غذاهای نرم و بدون چربی آغاز کنید تا دستگاه گوارش تان تحریک نشود.وی با بیان اینکه این بیماران باید از مصرف نوشابه، کمپوت، آبمیوه مصنوعی و هر ماده شیرین دیگری که دفع آب را افزایش می دهد، خودداری کنند، افزود:بدن فردی که دچار اسهال و استفراغ شده به جز آب، الکترولیت ها از جمله سدیم، کلر، پتاسیم و… را نیز از دست می دهد که برای جبران آن بهتر است از آبمیوه خانگی مانند آب گوجه فرنگی، آب هویج و… استفاده شود.
 
عفونت دستگاه گوارش
 
 
کیایی اضافه کرد:در موارد عفونت های گوارشی مصرف آبمیوه های آماده به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ چون اسمولاریته بالاتری دارد و این باعث می شود اسهال بدتر شود.
 
اگر قرار است فرد از آبمیوه استفاده کند باید از آبمیوه طبیعی استفاده کند که البته آن هم باید با آب رقیق شده و بعد استفاده شود.وی با بیان اینکه در فصل گرما بیشتر از هشت لیوان در روز آب بخورید، عنوان کرد:مصرف هشت لیوان آب در روزهای معمولی الزامی است، اما در فصل گرما اگر فرد مدام خارج از منزل بوده و تعریق زیادی داشته باشد، باید بیشتر از هشت لیوان آب بنوشند.
 
این کارشناس تغذیه اضافه کرد:بهترین جایگزین برای رفع تشنگی آب است، اما فیبر هم آب مورد نیاز را در خود نگه می دارد و با مصرف میوه و سبزی تازه حاوی فیبر در تابستان، آب در معده جذب نمی شود و در روده بزرگ جذب و به بدن باز می گردد؛ بنابراین از طریق مصرف میوه هم می توان میزان آب مورد نیاز بدن را در تابستان تامین کرد.

عفونت های دستگاه گوارشی در فصل تابستان

عفونت های دستگاه گوارشی در فصل تابستان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از روزنامه آرمان -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف