نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها آبسه مقعدی از علائم تا درمان با جراحی و طب سنتی
آبسه مقعدی ، آبسه مقعدی چیست
آبسه مقعدی چیست؟ چه نشانه هایی از علائم آبسه آنورکتال مقعدی خبر می دهند؟ جراحی و مراقبت های بعد از جراحی آبسه مقعدی کدامند؟ روش درمان آبسه مقعدی و فیستول بدون جراحی و در طب سنتی چیست؟

علائم و نشانه های آبسه مقعدی و راههای درمان آبسه مقعدی و فیستول

آبسه مقعدی جزو بیماری های خطرناک نشیمنگاهی است که بایستی برای تشخیص به موقع با بروز اولین نشانه ها نزد پزشک متخصص بیماری های نشیمنگاه رفته و طبق نظر پزشک راه درمان را پیش گرفت.

آبسه مقعدی یا آبسه آنورکتال چیست؟

اگر دهانه غده هایی که در نزدیکی مقعد هستند بسته شود، غده دچار عفونت می گردد و تدریجا متورم می شود و حاوی چرک خواهد شد. این حالت باعث ایجاد آبسه در نزدیکی مقعد می گردد.

آبسه آنورکتال عبارت است از بروز آبسه (تجمع چرک ناشی از عفونت ) در ناحیه اطراف مقعد و این آبسه ممکن است درست درناحیه سوراخ مقعدی یا به طورعمقی تر در جدار راست روده تشکیل شود. 

 آبسه مقعدی

آبسه مقعدی و علائم آبسه آنورکتال مقعدی

علت آبسه مقعدی یا عفونت آنورکتال چیست؟

آبسه مقعدی به دلیل وجود باکتری های شایع مثل استافیلوکوک و اشرشیاکولی در ناحیه ی مقعد بروز می کند.گاهی عفونت های قارچی هم دلیل ایجاد آبسه مقعدی آنورکتال میشود.

 

مهم ترین و اصلی ترین علائم و نشانه های آبسه مقعدی و عفونت آنورکتال:

به دلیل تجمع عفونت در این بخش از دستگاه دفع مدفوع ، مقعد دچار درد و علائم دیگر می شود.

علاوه بر درد احساس تب ، بدن درد ، بی اشتهایی و بدی حال عمومی می کند. خیلی ها به اشتباه فکر می کنند که دچار سرما خوردگی شده اند، چون دقیقاً علائمی مانند سرما خوردگی همراه با بدن درد ، تب و گلو درد می دهد اما درحقیقت با یک معاینه ساده توسط متخصص بیماری های نشیمنگاه و هموروئید و.. این بیماری تشخیص داده می شود.

 

انواع آبسه مقعدی

آبسه مقعدی ممکن است سطحی باشد و به صورت ورم همراه با درد شدید در لبه مقعد بروز کند. محل آبسه گرم تر از سایر نقاط است و ممکن است با قرمزی و التهاب بافت های اطراف نیز همراه باشد.

 انواع سطحی آبسه های مقعدی، شایع ترین نوع آبسه های مقعدی هستند و در این مبحث فقط به توضیح این نوع پرداخته می شود.گاهی ممکن است چرک آبسه به قسمت های عمیق تر نفوذ کند وانواع عمقی آبسه های مقعدی را ایجاد کند.

آبسه مقعدی به تدریج متورم تر و دردناک ترمی شود، به طوری که راه رفتن و نشستن برای بیمار مشکل می شود. گاهی نیز به طور خودبه خود دهانه آبسه باز می شود و خون و چرک آن تخلیه می شوند و به دنبال تخلیه چرک از شدت درد کاسته می شود

 

راههای جلوگیری از بروز آبسه مقعدی یا عفونت آنورکتال:

مثل همیشه جلوگیری بهتر از درمان خواهد بود و برای پیشگیری از ابتلا به آبسه و عفونت مقعدی بایستی نکات بهداشتی و تغذیه ای را دنبال کنید و تا حد ممکن بدن خود را در برابر این بیماری بیمه نمایید.

آبسه مقعدی

جلوگیری از یبوست و راههای ابتلا به آبسه مقعدی 

بهترین راههای جلوگیری از آبسه مقعدی عبارت است از:

جلوگیری از ابتلا به یبوست

شستشو و طهارت مقعد با آب ولرم

اجابت مزاج با زور و فشار ممنوع چرا که یکی از اصلی ترین عوامل بروز بیماری های نشیمنگاه با زور زدن بروز و شدت می گیرد.

برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مقعدی از نشستن در جای مرطوب و خیس و سرد خودداری کنید

ایستادن و نشستن به مدت طولانی می تواند زمینه را برای ابتلا به آبسه مقعدی فراهم کند.

 

رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلا به آبسه مقعدی یا عفونت آنورکتال:

 برای جلوگیری از ابتلا به یبوست و به دنبال ان مشکلات مقعدی باید تا حد ممکن از غذاهای پرفیبر استفاده کنید که این برنامه و رژِیم غذایی ضد یبوست شامل:

نان و غلات سبوس دار

مصرف آب و مایعات طبیعی به اندازه حداقل 6 الی 8 لیوان در روز

مصرف میوه ها و سبزیجات خام به خصوص مصرف میوه ها با پوست

  میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات و تغذیه مناسب برای پیشگیری از آبسه مقعدی

راههای درمان آبسه مقعدی و عفونت آنورکتال:

در درمان آبسه مقعدی متخصصان بیماری های نشیمنگاه از چندین روش استفاده می کنند.

 برای درمان آبسه مقعدی و عفونت شدید آنورکتال

در مواردی که آبسه به طور خودبه خود تخلیه نمی شود، تنها روش قطعی درمان، برش دادن آبسه و تخلیه آن است. به دنبال خروج چرک که با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی و توسط جراح انجام می شود، از شدت درد کاسته می شود.

 پس از تخلیه چرک لازم است که بیمار 3 تا 4 مرتبه و هر بار به مدت 20 دقیقه در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین بنشیند تا محل چرک ضدعفونی شود و پس از خشک کردن موضع، آن را پانسمان کند. این کار تا رفع کامل التهاب که حدود دو هفته است ادامه می یابد

 اگر التهاب شدید باشد، بر اساس نظر پزشک جراح، چرک خشک کن تزریقی یا خوراکی نیز برای بیمار شروع می شود.

در صورت وجود درد ناشی از برش، می توان از داروی مسکن استفاده کرد. معمولا التهاب پس از حدود یک هفته فروکش خواهد کرد.

  

فیستول اطراف مقعد

 فیستول یک ارتباط غیر طبیعی بین دو سطح اپی تلیال بدن می باشد . در مورد فیستول مقعدی (یا فیستول آنال)، دهانه خارجی این مسیر در پوست اطراف مفعد ( آنوس) و دهانه داخلی آن داخل مقعد( آنوس یا رکتوم) قرار دارد. در صورتیکه مسیر فیستول از میان عضله اسفنکتر خارجی بگذرد، فیستول از نوع High می باشد ولی در صورتیکه مسیر فیستول کوتاه بوده و اسفنکتر خارجی را دربر نگیرد، فیستول از نوع low می باشد.

 پس از تخلیه آبسه به طور خودبه خود یا توسط جراح، پس از حدود دو هفته علائم کاملا رفع می شوند و فرد سلامت کامل خود را به دست می آورد، ولی در بعضی افراد دهانه ای که برای خروج چرک به روش جراحی یا به طور خودبه خود ایجاد شده است، باز می ماند.

این دهانه در واقع توسط مجرای باریکی به روده بزرگ و مقعد راه دارد و مانند تونل باریکی، پوست اطراف مقعد را به داخل روده بزرگ وصل می کند. به این مجرای باریک، فیستول اطراف مقعد گفته می شود. البته گاهی نیز بدون سابقه بارزی از علائم آبسه مقعدی، فرد دچار فیستول می شود.

 فیستول مقعدی باعث می شود که محتویات میکروبی داخل روده ی بزرگ از طریق مجرای مذکور، به زیر پوست راه پیدا کنند و هر چند مدت، باعث ایجاد عفونت یا ترشح یا آبسه یا ایجاد حالتی مثل جوش چرکی گردد که باعث درد و ترشح در ناحیه می شود و پس از تخلیه شدن ترشحات، درد فروکش می کند.

  فیستول مقعدی

آبسه شدید مقعدی یا فیستول مقعدی به همراه علائم وراههای درمان

علائم فیستول مقعدی که بعد از درمان آبسه مقعدی بروز می کند چیست؟

 ترشح مداوم یا متناوب

وجود یک برجستگی سفت و دردناک به هنگام لمس

درد به هنگام اجابت مزاج یا پس از آن

 تغییر رنگ پوست اطراف فیستول

بیمار بدلیل ترشح چرکی مداوم از دهانه خارجی فیستول مراجعه می کند و چون ترشحات فیستول بطور مداوم تخلیه میشوند، درد نمی تواند عامل مهمی برای مراجعه بیماران باشد ولی احساس سوزش یا خارش ناشی از ترشحات می تواند عامل مراجعه بیماران باشد. در معاینه این بیماران معمولاً دهانه خارجی فیستول قابل مشاهده بوده و در لمس با انگشت ممکن است بتوان مسیر فیستول را که به شکل یک مجرای سفت شده (tract) می باشد لمس کرد. دهانه داخلی نیز در صورتیکه نزدیک آنوس باشد قابل لمس است و از طریق رکتوسکوپی ممکن است بتوان آنرا مشاهده نمود.

 درمان فیستول مقعدی:

درمان جراحی(فیستولوتومی) معمولا تنها درمان موثر است و جهت انجام آن سوراخ خارجی و داخلی(اولیه) باعبور پروب (میله فلزی نازک و قابل انعطاف و نرم) و با استفاده از آب اکسیژنه و بلدومتیلن رقیق باید پیدا شوند و مجرا یا مجاری فیستول باید بطور کامل مشخص شوند و مجرا در تمامی طول آن بازunroffed شود بطوریکه فیستول به شکل یک زخم باز درآید و باید مطمئن شد که زخم حاصل از عمق به سطح بطور خود به خود ترمیم می شود. و در تمام روش های درمانی اعم از جراحی معمولی و یا لیزر 5 تا 10 درصد بسته به طول و عمق فیستول احتمال عود وجود دارد.

مزیت درمان آبسه مقعدی و فیستول با لیزر:

چرا استفاده از لیزر به جراحی باز ارجح است؟

درمان آبسه مقعدی با لیزر

بهترین روش جراحی و درمان آبسه مقعدی و فیستول با لیزر

لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم میکند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد.

 لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام همل را ترمیم میکند و در نتیجه خونریزی هنگام عمل کاهش میابد.

 این عمل بطور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است.

 بیمار فقط شب اول استراحت میکند ونیاز به استراحت بیشتر ندارد.

 بیمار بازگشت سریعتر به محیط کار وزندگی طبیعی خوددارد.

 با این نوع لیزر میتوان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول همزمان را درمان نمود.

 لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل میشود.قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماریهای ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر میرسد.

 

مراقبتهای بعد از جراحی و درمان آبسه مقعدی ، فیستول ، همورئید و فیشر:

 1-کمتر از توالت فرهنگی استفاده کنید.

 2- کمتر شود و خونریزی نداشته باشید 10-5 روز اول بعد از عمل به پهلو بنشینید و به پهلو بخوابید

 3- در محل های سفت و مرطوب ننشینید.

 4- رژیم غذایی بیمار بایستی شامل مایعات فراوان، سوپ، شیر، کمپوت و میوه جات خام و رژیم غذایی معمولی و پر فیبر باشد .برای جلوگیری از ابتلا به یبوست از مایعات فراوان، شیر، سبزیجات، میوه جات، آلو، انجیر و برگه هلو استفاده کنید.

 5- بهتر است تا بهبودی کامل کمتر از توالت فرنگی استفاده کنید.

 6- این دو هفته بعد از عمل بدنبال هر بار دستشوئی رفتن ابتدا با آب ولمر خود را شسته و تمیز نمائید و سپس داخل لگن آب گرم بریزید و 20-10 دقیقه داخل آن بنشینید و محل را خشک کنید.

 7- تا حد ممکن از بروز یبوست جلوگیری کنید و در زمان مدفوع از زورزدن بپرهیزید.

 8- پیاده روی سبک را جزو فعالیت های ثابت روزانه قرار دهید اما تا حد ممکن از رانندگی به خصوص رانندگی مسیر طولانی خودداری کنید.

 9- پس از دفع مدفوع، خودتان را با آب گرم بشوئید (حتی در تابستان) و خودتان را با دستمال توالت سفید بدون عطر و بو خشک کنید.

 10- هر وقت احساس مدفوع داشتید حتماً به دستشوئی بروید و از حبس کردن آن خودداری کنید.

 11- تا حد ممکن از استفاده صابون های معطر خودداری کنید.

 12- در صورتی که بعد از گذشت 3 هفته بعد از عمل هنگام دفع مدفوع خونریزی داشتید، نگران نباشید این خونریزی کم کم از بین می رود اگر خونریزی خیلی شدید بود و یا بعد از مدت فوق ادامه داشت حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

 

درمان خانگی برای درمان آبسه مقعدی با نسخه های طب سنتی:

 

عسل برای درمان

نسخه های گیاهی طب سنتی و عسل برای درمان آبسه مقعدی ، شقاق و فیستول مقعد

 برای درمان شقاق مقعد می توان عسل را به موضع مالیده و به صورت آرام ماساژ داد.

هندوانه و انگور و سبزیجات و گلابی و پرتقال زیاد مصرف کنید. به هیچ وجه موز و کیوی و سیب مصرف نکنید.

 مالیدن لعاب به دانه به پوست برای تسکین و التیام شقاق مفید است.

 قبل از اجابت مزاج و دفع مدفوع، دهانه مقعد را با روغن برگ مورد چرب کنید. این امر سبب می شود هنگامی که برای شستشو دست به دهانه مقعد می کشید زخم مقعد دچار کشش و پارگی مجدد نشود.

 مخلوط میوه کال توت با سرکه جهت رفع شقاق مقعد مفید است.

بعد از ناهار و شام، 2 قاشق غذاخوری اسفرزه را در یک لیوان آب شیرین شده ریخته و بعد از لعاب دادن، آن را میل کرده و حتما بعد آن یک لیوان پر از آب بنوشید.

 افراد دچار بواسیر یا شقاق می توانند از اثرات درمانی گیاه پنج انگشت سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود.

 برای درمان شقاق مقعد می توان عسل را به موضع مالیده و به صورت آرام ماساژ داد.

قبل از هر وعده غذایی، خوردن مخلوط نصف استکان عرق بومادران و نصف استکان عرق آلوئه ورا موثر است.

بعد از غذا، یک قاشق سبوس گندم را با یک قاشق جوانه گندم مخلوط کرده و در یک کاسه ماست ریخته و میل کنید و حتما بعد از آن یک لیوان آب بنوشید.

آبسه مقعدی ، علائم و راههای آبسه مقعدی و فیستول با جراحی لیزر و بدون جراحی

آبسه مقعدی از علائم تا درمان با جراحی و طب سنتی
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 367
منبع : نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 344 23
نظر کاربران
علی از اصفهان

علی از اصفهان

با عرض سلام ادب واحترام باارادت تمام دست شما عزیزان را میبوسم که حاصل تمام زحمت ها مشقات وسختیهای تحصیل وتحقیق خودرا که تجربه ای گرانبهاست به سادگیه فشردن چندکلید در اختیارهموطنان خود قرار میدهید که در خود ستودنیست/فوق العاده جامع کامل وتخصصی بود/ممنون وسپاس گذار از زحمات بی دریغ شما عزیزان گرامی

پاسخ دادن 35 5
Behnaz

Behnaz

من دچار آبسه مقعدي شدم و تونستم خودم رو درمان كنم بعد هر وعده غذا روغن زيتون خوردم و بعد از هر بار دستشويي رفتن خودم رو با آب نمك شستم

پاسخ دادن 55 13
احمد

احمد

باسلام.
من 9ماه پيش جراحي بواسير داشتم. بعد از عمل مدام سوزش مقعد و تير كشيدن .ترشح و دستشويي هايي مكرر و كاذب پيدا كردم به طوري كه تقريباً زندگي مختل شده و تمام فكرم پيش اين مشكل هست هر وقت هم ميرم پيش دكتر ي كه عملم كرده يه شربت و قرص ميده ميگه عملت خيلي خوب بوده. دو هفته پيش هم رفتم دكتر، فوق تخصص گوارش ازمايش و سونوگرافي و كولونوسكبي انجام دادم همه سالم هستند. اما مشكل من هنوز حل نشده. تير كشيدن و درد پشت مقعد و سوزش و اجابت مزاج مكرر و كاذب.البته تو ناحيه معده هم درد و سوزش دارم
قبل از عمل جراحي هيچ مشكلي نداشتم
خواهشاً راهنماييم كنيد چه كار كنم.بيماريم چي هست. چون هر ازمايشي انجام دادم سالم در اومد. زندگيم مختل شده. لطفاً پاسخ دهيد
هركسي راه حلي داره دريغ نكنه. من فقط ميخوام بدونم بيماريم چي هست تا بتونم درمانش كنم. سردرگمم

پاسخ دادن 7 4
مهیار

مهیار

پس از عمل جراحی وجود درد و سوزش طبیعی هستش از لگن آب گرم بهمراه بتادین استفاده کرده تا درد تسکین یابد. یعنی چهار قطره بتادین رو داخل لگن آب گرم بریزی

پاسخ دادن 0 0
یوسف ب

یوسف ب

مطالب عالی واموزنده است

پاسخ دادن 0 0
علی

علی

باسلام ..من در حدود 15 روزه عمل لیزری شقاق انجام دادم وهنوز خون آبه دارم البته خون آبه قهوه ای رنگ شده لطفا بگین این خطرناکه ..بخاطر ترس از یبوست روزی 5 بار اجابت مزاج دارم روزی سه بار شربت منیزیم دو قاشق میخورم نمیدونم چکار کنم

پاسخ دادن 9 7
مسعود

مسعود

عرض سلام واحترام.ازهفته پیش دچار فیستول مقعدی شدم.با دو سه روز فکر یک روش ابتکاری درمان طراحی واجرا کردم.کرم سمین 5%اوره رابه مقعد مالیده سپس پودر داخل کپسول اموکسیسلین 500 را روی کرم محل فیستول مالیدم.اینعمل را 2 بار در روز انجام داده ام .اکنون 3روز گذشته نتیجه خیلی خوب است.اندازه فیستول کوچک شده و درد هم ندارم.استفاده از کرم فقط بخاطر نگهداری پودر اموکسی استفاده شده.پزشکان محترم راهنمایی بفرمایند ایا با این روش درمان قطعی حاصل می شود.یا حتمن باید به پزشک مراجعه کنم.با تشکر

پاسخ دادن 35 17
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف