نمناک سبک زندگیکار و زندگی از علائم اعتیاد به موبایل چه میدانید؟
اعتیاد به موبایل ، اعتیاد
اگر حتی لحظه ای نمیتوانید گوشی موبایلتان را از خود دور کنید و آن را در سرویس بهداشتی هم همراه خود میبرد باید گفت که شما به موبایلتان اعتیاد پیدا کرده اید.

این نشانه ها خبر از اعتیاد به موبایل میدهند

اعتیاد به موبایل مشکل شایعی است که در زندگی مدرن امروزی گریبان گیر عده زیادی از مردم شده است . اعتیادی نام آشنا که زندگی فرد را مختل میکند و او را در شبکه های اجتماعی غرق میکند . در این مطلب علائمی را برایتان ذکر میکنیم که اگر در شما هم وجود داشته باشد باید گفت که متاسفانه شما هم به موبایلتان اعتیاد پیدا کرده اید. اکثر ما امروزه دچار اعتیاد به اینترنت ، گوشی همراه ، انواع مختلف تکنولوژی و اطلاعات شده ایم ، اگر می خواهید تا شادتر باشید باید سعی کنید اعتدال را رعایت کنید.
خیلی از ما حتی ممکن است ندانیم به استفاده از گوشی های هوشمند اعتیاد داریم، اما نشانه ها و علائمی برای تشخیص آن وجود دارد که اگر آنها را در خود حس کنید، می توان گفت به این اعتیاد مدرن مبتلا هستید. خبر خوب این است که این مشکل راه حل دارد.

اگر حس می کنید که بیش از اندازه به موبایل خود وابسته شده اید، اول این مطلب را بطور کامل بخوانید و اگر بیش از نیمی از موارد گرفته شده را در خود می بینید باید به فکر راه حلی برای رهایی از اعتیاد به گوشی هوشمندتان باشید.

لازم به ذکر است بر اساس شاخص های اصلی بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا شهریور ماه سال جاری ضریب نفوذ موبایل در کشور برابر 99 درصد بوده و بیش از 23 میلیون نفر از اینترنت موبایل و 9 میلیون نفر از اینترنت ADSL استفاده می کنند.

نشانه های اعتیاد به موبایل

اعتیاد به موبایل

اعتیاد به موبایل اعتیادی مدرن در دنیای امروز

آیا زندگی تان را مختل کرده؟

پیش تر گفتیم که ضریب نفوذ موبایل در کشور تا نیمه ابتدایی امسال 99 درصد بوده است و با توجه به آمار بالای خرید موبایل و افزوده شدن به جمعیت مالکین گوشی های هوشمند، بطور حتم این آمار تا کنون افزایش یافته است.

بعضی از کاربران هرگز گوشی هوشمند خود را خاموش نمی کنند و همیشه آن را همراه دارند حتی در زمان خواب. گروهی دیگر با وجود خطر بالا و حتی ممنوعیت صحبت کردن در هنگام رانندگی از این کار اجتناب نمی کنند. گروه بعدی اولین کاری را که پس از بیدار شدن از خواب انجام می دهند چک کردن موبایل شان خواهد بود.

دسته ی دیگر از کاربران بیش از حد علاقه به ارسال پیام دارند، عمدتا جوانان و نوجوان در این دسته قرار دارند که ارتباط زیادی با شبکه های اجتماعی تعاملی دارند. حتی بعضی از کاربران اظهار داشتند که بدون ارتباط با دیگران و ارسال پیام قسمتی از زندگی شان مختل می شود و عده ای دیگر از کاربران آنقدر پیام ارسال کردند و در این کار سرعت دارند که حتی چشم بسته نیز می توانند پیام ارسال کنند.

گروه بعدی کاربرانی هستند که بیشتر به منظور سرگرمی از گوشی های هوشمند استفاده می کنند، این گوشی ها قابلیت های زیادی از قبیل مدیاها، شبکه های اجتماعی، بازی های آفلاین و آنلاین، خریدها و … را دارند که شرایطی مطلوب برای سرگرمی کاربران را فراهم می کنند، این گروه علاقه دارند که بیشتر در زمان استراحت از موبایل خود استفاده کنند.

بعضی دیگر از کاربران با آنکه ملزم به انجام کار در ساعات اداری می باشند، پیام های شخصی شبکه های اجتماعی را چک کرده و پاسخ می دهند و قسمتی از ساعات کاری را به استفاده از برنامه های شخصی خود در گوشی هوشمند شان اختصاص می دهند. این افراد حتی در تعطیلات نیز به استفاده از موبایل مشغولند و دوری از آن برایشان بسیار سخت است.

موبایل تان را همیشه همراه دارید؟ حتی در سرویس بهداشتی

این گروه بی شباهت به گروه قبل نیستند و چک کردن پروفایل شبکه های اجتماعی و بررسی مداوم پیام ها از ویژگی های بارز این گروه است، معمولا هیچ پیام جدیدی در شبکه های اجتماعی نیست که این افراد از آن مطلع نباشند.

اگر برای دوری و عدم ارتباط رو در رو با دیگران حتی در میهمانی های خانوادگی به سراغ موبایلتان می روید، در این گروه قرار دارید، از هنگامی که امکان اتصال سریع و لحظه ای موبایل ها به اینترنت فراهم شد، استفاده از آن مانند ویروسی همه گیر شده و حتی محافل خانوادگی و دوستانه را به محلی آرام برای استفاده و سرگرمی با موبایل مبدل کرده است. عده ای نیز به علت انزوا و ممانعت از تعامل با افراد ناشناس حتی در دورهمی های دوستانه به سراغ گوشی هوشمندشان می روند.

اگر چه تلویزیون های هوشمند و شبکه های متعدد با تدارک برنامه های متنوع عده ای را به تماشا وا می دارند اما این گروه در این لیست جای نداشته اند و به منظور استراحت و سرگرمی موبایل خود را ترجیح می دهند.

در گروه آخر احتمال اعتیاد به موبایل بیش از سایر گروه ها وجود دارد زیرا این کاربران به اندازه ای به تلفن همراهشان وابسته اند و پیام های شبکه های اجتماعی برای آنها مهم است که حتی در طول شب و در هنگام استراحت نیز از خواب بر می خیزند و موبایل خود را چک می کنند.

کارشناسان چند خصوصیت دیگر را نیز از علائم اعتیاد به موبایل می دانند، این علائم عبارتند از:

  • رها کردن کارها زمانی که زنگ موبایل به نشانه ی داشتن تماس، پیام ونوتیفیکشن به صدا درآید.
  • درگیر بودن دائم ذهن در مورد دریافت پیام و یا تماس
  • چک کردن دقیقه ای شبکه های اجتماعی و نظرات افراد در خصوص پیام هایی که در شبکه ها منتشر می کنند.
  • بروزرسانی مداوم برنامه ها و نرم افزارهای گوشی هوشمند.
  • ترس جدایی از موبایل و احساس قطع شدن ارتباط.
  • همراه داشتن همیشگی گوشی حتی در سرویس بهداشتی

درمان چیست؟

بهترین روش برای کنار گذاشتن این اعتیاد مدرن، دوری از موبایل و مقاومت در برابر وسوسه ی استفاده از آن است. دور بودن از موبایل به معنی عدم استفاده از آن نیست، بلکه به معنای استفاده درست در زمان مناسب است. برای این منظور گاهی گوشی هوشمند خود را خاموش کرده و تصور کنید اصلا آن را ندارید. اگر چه احتمال دارد که بعد از روشن کردن گوشی با تعداد زیادی پیام و تماس پاسخ داده نشده مواجه شوید و حتی آشنایان از عدم حضور شما نگران شده باشند، اما دور بودن کوتاه مدت می تواند به کم شدن وابستگی شما به موبایل کمک کند.

همه ی کاربران با توجه به نیازشان از تلفن همراه و امکانات آن استفاده می کنند اما دسترسی به اینترنت، حضور در شبکه های اجتماعی، عکس برداری و فیلم برداری، ارسال عکس و فیلم، ارسال پیام کوتاه و چک کردن سایت های مختلف در لیست بیشترین کاربردهای گوشی های هوشمند جای دارند.
 
اعتیاد به موبایل

اعتیاد به موبایل در بین جوانان بسیار زیاد است

کلام آخر

جذابیت های گوشی های هوشمند غیر قابل انکار است و از طرفی کمپانی های سازنده نیز سعی دارند تا روز به روز به لیست کاربردها و جذابیت های این گوشی ها بیفزایند. بعلاوه کسی نمی تواند منکر مزایای استفاده از گوشی هوشمند شود، اما مسئله ی مهم نحوه ی برخورد کاربران با این وسیله است. در دنیای کنونی که زندگی همه افراد به فناوری گره خورده است، اگر می خواهید زندگی شخصی تان تحت تاثیر قرار نگیرد باید از موبایل با برنامه ریزی استفاده کنید و به منظور حضور در شبکه های اجتماعی نیز ابتدا الفبای حضور را بیاموزید.

از علائم اعتیاد به موبایل چه میدانید؟

از علائم اعتیاد به موبایل چه میدانید؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از کلیک / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف