برو به :
ایدز ، بیماری ایدز
همانطور که می دانید ایدز یک بیماری کشنده است که توسط ویروس HIV ایجاد می شود و با ورود این ویروس به بدن، قدرت دفاعی بدن روز به روز کاهش می یابد و هر میکروبی فرصت بیمارکردن فرد را پیدا می کند. بیماری ایدز علائم زیادی دارد که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم.
بازدید : 417,303 نفر

به طور کلی مراحل مبتلا شدن به بیماری خطرناک ایدز به 3 مرحله تقسیم می شوند که در هر مرحله شاهد علایم ایدز هستیم که در ادامه به همه آنها اشاره می کنیم :

 

1 – عفونت اولیه ، عفونت حاد و یا سندرم حاد ویروسی نامیده می شود

2 – مرحله بدون علامت بالینی یا دوره نهفتگی نامیده می شود.

3 – مرحله علامتدار عفونت ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نامیده می شود.

 

مرحله اول :

این مرحله چند هفته طول می کشد و معمولاً با یک حالت شبیه سرماخوردگی که بلافاصله بعد از عفونت رخ می هد همراه است از این حالت شبیه سرماخوردگی گاهی اوقات تحت عنوان حالت seroconversion  یاد می شود. (علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات ، سر درد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی) در این مرحله بروز می کنند.

مرحله دوم :

دوره نهفتگی بدون علائم یا با علائم کم است و بسته به فرد، از دو هفته تا بیست سال ممکن است طول بکشد و همانطور که از نام این مرحله پیدا است، خالی از هر علامتی است. هرچند ممکن است غدد متورم لنفاوی هم وجود داشته باشند (لنفادنوپاتی). سطح HIV در خون محیطی به سطح بسیار پایینی کاهش می یابد، ولی بیماری همچنان مسری است و آنتی بادی HIV در خون قابل ارزیابی است.تحقیقات نشان داده است که HIV طی این مرحله غیرفعال نیست و در غدد لنفاوی بسیار فعال است.

مرحله سوم :

 مرحله آخر HIV ( ایدز ) زمانی معنی پیدا می کند که شمار سلول های CD4+ T به کمتر از 200 سلول در هر میکرولیتر برسد و یا بیماری های خاص مرتبط با عفونت HIV رخ دهد.با گذشت زمان، سیستم ایمنی توان خود را از دست می هد  و HIV جهش پیدا می کند و آلوده کنندگی اش تشدید می شود و با ایجاد نقص در سیستم ایمنی، علائم به وجود می آیند که در آغاز بسیاری از علائم خفیف هستند. ولی با تحلیل سیستم ایمنی، علائم تشدید می شوند. 

 

در ادامه به 10 مورد از رایج ترین علائم ایدز اشاره می کنیم.

1. تب

یکی از اولین نشانه های ARS می تواند تب خفیف، تا حدود 102 درجه فارنهایت باشد. این تب اگر اتفاق بیفتد معمولاً با علائم خفیف دیگر مثل خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد همراه خواهد بود.

در این نقطه ویروس به سمت جریان خون در حال حرکت است و شروع به تکثیر به تعداد بالا می کند. وقتی این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن واکنش التهابی نشان می دهد.

2. گلودرد و سردرد

درست مثل سایر علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعیت جزء علائم ARS تشخیص داده می شوند.

بیماری ایدز

علائم کلی ابتلا به ایدز 

3. درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گره های لنفاوی

ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز یا سایر عفونت های ویروسی، حتی سفلیس و هپاتیت، اشتباه گرفته می شود. جای تعجب نیست که بسیاری از علائم این بیماری ها یکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گره های لنفاوی.

گره های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند و زمانیکه عفونتی وارد بدن شود، متورم می شوند. بسیاری از آنها در زیربغل، کشاله های ران و گردن وجود دارند.

 

بیماری کشنده ایدز

ویروس خطرناک ایدز

علائم پوستی ابتلا به ایدز

4. جوش و دانه های پوستی

جوش های پوستی ممکن است هم در ابتدا و انتهای دوره HIV/AIDS پدیدار شود. این جوش ها ممکن است در هر نقطه ای از بدنتان ایجاد شوند که اگر توضیح و علت دیگری نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهید.

 

5. حالت تهوع، استفراغ و اسهال

30 تا 60 درصد افراد در مراحل اولیه HIV به حالت تهوع، استفراغ یا اسهال دچار می شوند.

این علائم همچنین ممکن است در نتیجه درمان ضدویروسی و بعدها در روند عفونت درنتیجه عفونتی دیگر اتفاق بیفتد. اسهالی که مداوم باشد و به درمان های معمول واکنش ندهد نیز می تواند نشانه ای از این ویروس باشد.

 6. کاهش وزن

کاهش وزن نشانه بیماری پیشرفته تر است و می تواند درنتیجه اسهال شدید اتفاق بیفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستید، یعنی سیستم ایمنی بدنتان بسیار ضعیف شده است. در این وضعیت، بیمار حتی اگر تغذیه خوبی داشته باشد و تا آنجا که می تواند غذا بخورد باز هم وزن زیادی کم می کند. این مشکل معمولاً در مراحل آخری بیماری اتفاق می افتد. این روزها اما با کمک درمان ضدویروسی این مشکل کمتر شده است.

این نشانه --سرفه های موذی که ممکن است هفته ها طول بکشد و به نظر می رسد که هیچوقت بهتر نخواهد شد-- یکی از متداول ترین نشانه های بیماری در بیماران مبتلا به HIV که در مراحل پیشرفته بیماری خود قرار دارند می باشد.
 
8. تعرق شبانگاهی
تقریباً نیمی از افراد در مراحل اولیه عفونت HIV دچار تعرق شبانه می شوند. این مشکل با پیشرفت بیماری ممکن است وخیم تر شود و ارتباطی با ورزش کردن یا دمای اتاق ندارد.
نادیده گرفتن این مشکل که تقریباً مشابه گُرگرفتگی است که زنان در شروع یائسگی دچار آن می شوند بسیار دشوار است تعریقی ناگهانی و شدید که فرد را مجبور می کند برای عوض کردن لباس هایش از خواب بیدار شود.
 

بیماری واگیردار ایدز

علائم و نشانه های ابتلا به ایدز

 
9. عفونت های قارچی
عفونت قارچی دیگر که در مراحل آخری این بیماری ایجاد می شود، تبخال است. تبخال دهانی و تبخال تناسلی هر دو می توانند هم نشانه هایی از ARS و هم عفونت HIV یا ایدز باشد.
یکی دیگر از نشانه های آخری عفونت HIV تغییراتی مثل ضخیم و خمیده شدن ناخن ها، شکاف برداشتن و تغییر رنگ آنها می باشد.این مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچی مثل کاندیدا اتفاق می افتد. بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است بیشتر در معرض عفونت های قارچی هستند.
 
 
 
10. سردرگمی و مشکل در تمرکز
مشکلات شناختی نیز می توانند یکی از نشانه های جنون ناشی از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخری این بیماری پدیدار می شوند. علاوه بر سردرگمی و مشکل برای تمرکز، جنون ناشی از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاری مثل عصبانیت و آسیب پذیری و زودرنجی نیز می شود.
حتی ممکن است تغییرات حرکتی نیز به دنبال داشته باشد:دست و پاچلفتی شدن، نداشتن هماهنگی و مشکل در کارهایی که نیاز به مهارت های حرکتی دارد مثل نوشتن.
 
علاوه بر مواردی که مطرح شد باید بدانیم ابتلا به بیماری ایدز در اغلب موارد با عوارض ساده ای مانند اسهال ، خارش پوست و افزایش خفیف حرارت بدن شروع می شود. این عوارض پس از چند هفته خودبخود برطرف می شود و شخص خیال می کند که به سرماخوردگی دچار بوده است. از آنجا که ساخته شدن پادتنهای موثر حدود 14 روز طول می کشد دراین زمان جدال بین ویروسها و پادتنها در جریان است.
این را هم بدانید که بدن در روزهای اول ورود ویروس HIV شروع به ساخت آنتی بادی بر علیه آن نمی کند. بنابراین ممکن است تست آزمایشگاهی اول نتیجه را به اشتباه منفی گزارش کند. پس از سپری شدن این مرحله دورانی فرا می رسد که حال شخص بیمار خوب می شود اما در خون او پادتن ضد ایدز را می توان تشخیص داد و از خون وی ویروس ایدز را بدست آورد. 
سلول های لنفوسیت T4 که مبتلا شده است شروع به تقسیم می کند همین امر باعث تورم غدد لنفاوی می شود. تورم غدد لنفاوی گاه ماهها یا سالها بعد از ابتلای اولیه پدیدار می شود و می تواند مدتها به همان حال باقی بماند. در بسیاری از موارد هم ناراحتیهای جدی دیگری به آن اضافه می شود. بیماران اکثرا به شدت لاغر می شوند چون دیواره روده آنها مواد غذایی را بطور کامل جذب نمی کند. 
عرق کردن در شب و احساس خستگی ، التهاب بیضه ها از سایر علایم این بیماری است. مرحله بعدی که در آن تصویر نهایی بیماری ایدز به نمایش گذاشته می شود حاصل از درهم شکسته شدن کامل سیستم دفاعی بدن است. تعداد سلولهای لنفوسیت T4 به شدت کاهش یافته است و در این حالت انواع بیماریهای باکتریایی ، ویروسی و انگلی قادر هستند که فرد مبتلا را از پای بیاندازند.
 
اما در کل باید بگوییم که این علامت ها مختص بیماری ایدز نیستند و دیدن این علایم نشان دهنده این نیست که فرد مبتلا به ایدز شده است! در بسیاری از بیماری ها چنین علامت هایی دیده می شوند. در نهایت، تنها با انجام آزمایش خون می توان درباره این بیماری اطمینان پیدا کرد.  

علائم بیماری ایدز چیست؟

4.11823
منبع : نمناک -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 1490 333
برچسب ها :
نظر کاربران
نرگس

نرگس

به همین راحتیام نیست ایدز...ازهمون اولش ادمو از پا میندازه . شوخی ک نیست یه بیماری خطرناکه.من اگر فقط هورمونام به هم ریخته وپریودیم کمه باید شک کنم ک ایدز دارم ؟

پاسخ دادن 76 25
علی

علی

بستگی به مقاومت بدن وسیستم ایمنی بدن هر شخص داره.که علائم ان دیر یا زود ظاهر شود.

پاسخ دادن 18 7
مهتا

مهتا

ببخشيد يعنى مرحله اول حتما ظاهر ميشه بعد مرحله ى بدون علامت ظاهر ميشه؟

پاسخ دادن 25 13
خوشگله

خوشگله

خیلی سودمند بود عالی

پاسخ دادن 13 3
مجتبی

مجتبی

با سلام.زگیل روی آلت از علائم ایدز میباشد آیا؟

پاسخ دادن 79 23
ناهید

ناهید

سلام بچه ها اصلا نگران نباشید اولا ایدز با این راحتی ویروسش در دسترس نیست دوما اول توکل برخدا بعد توکل کنید بر خانم فاطمه زهرا .بجرات میتونم بگم معجزه میکنه.ودراخر اینکه بچه ها از این به بعد خواهشا خیلی چیزهارو رعایت کنید.ایشالا هیچ کس گرفتار نمیشه

پاسخ دادن 40 4
حامد

حامد

دوست عزیز زمانی که ویروس به بدن منتقل بشه تا پادزهرش درست نشه و وارد بدن نشه ویروس به کارش ادامه میده تا بیمارو از پا در بیاره و با دعا و توکل هم چیزی درست نمیشه

پاسخ دادن 13 13
لبیک یامهدی

لبیک یامهدی

انشاالله

پاسخ دادن 0 0
حسین

حسین

شما سخت دراشتباهی من به معجزه اعتقاد دارم

پاسخ دادن 16 2
سانیا

سانیا

معجزه زمانی جواب میده که با ایمان باشی یا توبه کنی برادر عزیز لطفا مواظب باشید ایدز بیماری خیلی زجر آوریه

پاسخ دادن 9 0
ali

ali

سلام.اگه بیماری ایدز بگیری بعد گذشت چه مدت آزمایش خون مشخص میکنه که بیماری رو گرفتی

پاسخ دادن 82 33
مهدی خان

مهدی خان

اگه مشکوک به این بیماری هستید.تست بدید که بستگی داره زمان ورودویروس مدتی وقت لازمه تا مشخص بشه حدود۶ماه بعدازورودویروس بهترین تایم تست آنتی بادی اچ آی وی

پاسخ دادن 1 0
حامد

حامد

سلام.اقا من ۲ ساله میخوام برم ازمایش بدم میترسم برم.گند زیاد زدم ولی الان به خاطر شرایط کارم مجبورم برم تست بدم.اگه با گندایی که زدم ایدز داشته باشم بتون میگم

پاسخ دادن 53 20
00

00

مطالب آموزنده ای بود ممنون

پاسخ دادن 3 0
katrina

katrina

من خیلی میترسم داشته باشم . دهنم همش جوش میزنه اون اوایلشم فک کنم سرماخوردم همش استرس دارم

پاسخ دادن 0 0
دنيا

دنيا

چراعاقل كند كاري كه باز ايد پشيماني فقط بايد مواظب باشيم ايدز از عدم رعايت چيزهاي هست كه راحت ميشه ازشون دوري كرد پس احتياط شرط عقله

پاسخ دادن 3 0
ناشناس

ناشناس

سلام توروخدا واسه پسرم و خواهرزادم دلا کنید 2سالشونه دیروز آزمایش اچ آی وی دادند دعا کنید که نگرفته باشند.دوهفته پیش داشتند بازی میکردن که از تو حیاط میرن بیرون و دتو زمین بغلی خونه مادربزرگشون دست میزنند به سرنگ خونی.چندروزه کارم گریه هست واسمون دلا کنید

پاسخ دادن 0 0
ع

ع

نگران نباش احتمالش که با سوزن به بدن برسه یک درصد هست

پاسخ دادن 0 0
نشناس

نشناس

به حق فاطمه زهرا انشالله خوب هستد نگران نباشید

پاسخ دادن 1 0
شیدا

شیدا

ایا زگیل تناسلی از علایم ایدز است توروخدا جوابمو بدین

پاسخ دادن 9 0
امیر

امیر

بخشی از این عوامل حساب میشه اما دلیل محکمی بر اثبات ایدز یاهمون اچ آی وی نیست/فقط با آزمایش مشخص میشه که زیگیل تناسلی از کدوم دسته بیماری هست/فقط ۶تا۱۸ مدل زگیل تناسلی رو میشه گفت تزدسته خطرناک نیست/اینجای میگن یاشانسو یا اقبال/اما به سرطان تناسلی نزدیک تر اگه وخیم باشه اوضاع

پاسخ دادن 1 0
مهدی خان

مهدی خان

نه به هیچ وجه زگیل تناسلی نشانه ایدزنیست. خیلی عوامل هست که دربدن رخ میده دلیل برایدزنیست. تماس جنسی غیرایمن.تزریق مشترک.وغیره.. اگه داشتیدحتما تست اچ آی وی بدید

پاسخ دادن 1 0
پویا

پویا

ببخشید من شب کارم تا صبح بیدارم صبح که میخوابم وقتی بیدارمیشم خون دماغ میشم ب نظرتون چیه ایذر ه

پاسخ دادن 0 0
mimbah

mimbah

از زمان آلوده شدن بدن به ویروس ایدز تا بروز علائم بیمارى ایدز ممکن است 6 ماه تا ده سال و یا بیشتر طول بکشد. در این مدت گر چه فرد به ظاهر سالم به نظر مى رسد، اما ناقل بیمارى است و
مى تواند افراد دیگر را آلوده کند.پژوهش ها نشان داده اند که وىروس اىدز از راه هوا، غذا، آب، نىش حشرات، دست دادن، صحبت
کردن، روبوسى و از طرىق بزاق، اشک و ادرار از فرد آلوده به فرد سالم منتقل نمى شود.

پاسخ دادن 1 0
ماندانا

ماندانا

شما بخاطر شب نخوابی و خستگی خون دماغ میشید و از علائم ایدز نیست . اگر رفتار پر خط دارید یا داشتید اونوقت شک کنید . رفتن پیش دکتر و انجام آزمایش ضرری نداره شاید نشانه بیماری دیگری باشه

پاسخ دادن 2 0
ناشناس

ناشناس

من الان همه علائمو دارم :|

پاسخ دادن 3 2
سعید

سعید

دوستان عزیز من در هفته اول دچار تب و گلو درد و درد عضلات شودم و دور لب هایم تبخال زده خیلی احساس خستگی میکنم به طوری که نمیتوانم خود را تکان بدهم آیا این ها علاعم ایدز است .؟ل(طفا جواب )

پاسخ دادن 4 1
Mohammad

Mohammad

یه سوال داشتم،ویروز ایدز کلن در ازمایش خون معلوم میشه؟یا حتما باید ازمایش ایدز باشه؟من ازمایش خون دادم میخواستم ببینم تو اون اگه باشه بهم میگفتن؟

پاسخ دادن 10 0
Vida

Vida

توروخدا یکی ج بده ببینید من دستمو بریده بودم و وقتی رفتم دسشویی دستپ خورد ب در اونجا هم جایی بود ک یکی از فامیل های مادربزرگم خودکشی کرده بود و ایدز داشت ب نظرتون انتقال پیدا میکنه خیلی سنم کمه دارم از نگرانی میمیرم

پاسخ دادن 1 1
سامان

سامان

دقت کنید،،ویروس ایدز بیرون از بدن به مدت خییییلی کمی زنده میمونه از یک دقیقه تا نهایتا در خاص ترین و نادر ترین شرایط تا یک هفته میتونه زنده بمونه،،حالا شما ببینید که اصلا خون مرحوم اونجا بوده؟؟؟

پاسخ دادن 3 0
baran

baran

من یه سوال داشتم...آیا میتونن ویروس ایدز رو به یه رژ منتقل کنن؟و استفاده از اون رژی که آغشته به این ویروسه،میتونه موجب مبتلا شدن به ایدز بشه؟

پاسخ دادن 0 0
ناشناس

ناشناس

اصلا به دلتون شک ندین به این اسونی ها هم ایدز نمیگیره خیالتونو یکم راحت کنید

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف