نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان
علائم تب مالت ، علائم تب مالت چیست
علائم تب مالت و راههای پیشگیری و درمان تب مالت به عنوان یک بیماری معروف به بیماری هزار چهره و همچنین راههای انتقال تب مالت را به طور کامل در این بخش برایتان خواهیم گفت.
بازدید : 389,797 نفر

علائم تب مالت و راههای پیشگیری و درمان تب مالت به عنوان یک بیماری معروف به بیماری هزار چهره و همچنین راههای انتقال تب مالت را به طور

کامل در این بخش برایتان خواهیم گفت.

 

تب مالت چیست؟

بیماری تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های مشترک انسان و دام محسوب می گردد. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می گیرد. این بیماری به علت سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی، نازایی و از دست دادن ارزش های اقتصادی دام های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه بوده است

 
تب مالت چگونه منتقل می شود؟
 
بیماری تب مالت در حقیقت از راه تماس با افرادی که قصاب یا دامدار هستند یا لبنیات غیرپاستوریزه مصرف می کنند منتقل می شود، بنابراین شیرخام، پنیرهای محلی و بستنی های سنتی در انتقال این بیماری نقش موثری دارد.
 
علائم و نشانه های تب مالت

علائم تب مالت 

 
علائم و نشانه های تب مالت چیست؟
همانطور که از نام این بیماری مشخص است علامت اصلی این بیماری تب است که عموما در عصر و شب به اوج می رسد و بیمار دچار تعریق فراوان می شود. اوایل بیماری ممکن است تا مدت ها بجز تب و تعریق شبانه علامت دیگری وجود نداشته باشد، ولی بتدریج درد استخوان ها و مفاصل بخصوص درد لگن در برخی بیماران شروع می شود. درد لگن گاهی آنقدر شدید است که راه رفتن بیمار به سختی انجام می شود.

از عوارض تب مالت، مننژیت و ضایعات مغزی است که می تواند قلب، سیستم تنفسی و تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

در برخی بیماران علائم روحی مثل افسردگی هم تظاهر می کند. این بیماری اگر درمان نشود گاهی می تواند با درگیری قلب و رگ ها باعث مرگ بیمار شود. از دیگر عوارض مهم این بیماری، ایجاد آبسه در استخوان های ستون فقرات است که باعث زمینگیر شدن بیمار می شود.

گاهی بیماری تب مالت حاد می شود که با درد عضلات و مفاصل بدن و بی اشتهایی همراه است و با دردهایی شبیه سیاتیک و درد مزمن کمر خود را نشان می دهد. جالب است بدانید بیمار در این مواقع حتی تب هم نمی کند. 

پیشگیری از تب مالت 

پیشگیری از ابتلا به تب مالت با رعایت چند نکته

 

راههای پیشگیری از تب مالت

برای پیشگیری کسانی که با گوشت و پوست حیوان در تماس هستند، لازم است از عینک و دستکش استفاده کنند تا ترشحات حیوان آلوده به مخاط چشم و تنفس آنها منتقل نشود.

شیوه دیگر پیشگیری از تب مالت، این است که از مصرف پنیر تازه خودداری شود. پنیر باید 90 روز در آب نمک بماند و سپس مصرف شود. شیر نیز باید حتما پس از جوشاندن میل شود

مؤثرترین راه پیشگیری از بیماری استفاد ه از محصولات لبنی پاستوریزه است، زیرا میکروب با جوشاند ن شیر از بین می رود . همچنین بیاد د اشته باشید فریز کرد ن مواد غذایی این میکروب را نابود نمی کند .

قابل ذکر است که  علاوه بر این واکسیناسیون د ام ها و کنترل بیماری د ر د ام یک راه مؤثر د یگری برای کنترل این میکروب است. افراد ی هم که د ر کشتارگاه ها فعالیت می کنند ، قصاب ها و شکارچیان حیوانات باید هنگام تمیز کرد ن احشاء حیوان از د ستکشهای لاستیکی استفاد ه کنند .

 در حقیقت هیچگونه واکسن اضافی که کاملاً مورد تأیید بوده و به مدت طولانی باعث ایمنی فرد بشوند ، وجود ند ارد ، گرچه نوعی واکسن برای افراد شاغل د ر صنایع د امپزشکی تولید شد ه، ولی این واکسن هر 2 سال یکبار باید تکرار شود و د ر تمام کشورها هم اجازه مصرف ند ارد .

 یشگیری از این بیماری با واکسیناسیون دام های آلوده و ریشه کن کردن بیماری در دام ها صورت می گیرد، ولی در هر صورت با توجه به این که این بیماری در دام های ایران به وفور وجود دارد، بهترین راه پیشگیری، اجتناب از مصرف شیر نجوشیده یا غیر پاستوریزه، پنیر محلی و بخصوص بستنی های غیرپاستوریزه و متفرقه است

 

راههای درمان تب مالت

درمان بیماری تب مالت با داروهای آنتی بیوتیک موجود بخوبی انجام می شود. کپسول داکسی سایکلین، قرص کوتریموکسازول، کپسول ریفامپین و آمپول جنتامایسین و استرپتومایسین داروهایی هستند که برای درمان این بیماری کاربرد دارند. معمولا از بین این داروها 2 تا انتخاب می شود و به مدت حداقل 6 هفته استفاده می شوند. البته می توان مثلا 2 هفته اول همزمان آمپول جنتامایسین و کپسول داکسی سایکلین استفاده شود و4 هفته بعد فقط داکسی سایکلین ادامه پیدا کند.

به هر حال در این دوره طولانی، مصرف دارو حتما باید تا پایان ادامه داشته باشد تا از عود بیماری که متاسفانه در موارد زیادی رخ می دهد تا حد امکان پیشگیری شود.

از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان

از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان
:
امتیاز : 4.8 تعداد رای : 2002
منبع : نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 1915 87
نظر کاربران
ناشنآس

ناشنآس

مطآلب تب مآلت بسیار آموزنده است .سپآسگزآرم

پاسخ دادن 14 6
امین

امین

سلام من مبتلا شدم 6 ماهم هست تحت درمان هستم ولی خوب نشدم نمیدونم چرا کس نیست ازش بپرسم میشه جواب بدین؟

پاسخ دادن 28 13
نادر

نادر

سلام همین داروها که داخل سایت نوشته امتتحان کن خوب میشی من بودم این داروها رو مصرف کردم مداوم خوب شدم.مخصوصا امپول تزریقی رو

پاسخ دادن 0 0
دچار

دچار

من دچار تب مالت شدم. دکتر بهم آمپول جنتامایسین و بتامتازون داد همرو زدم اما بازم وقتی میرم توی جای سرد تب شبانه اونم با تعریق سرد و سرمای شدید روانیم میکنه. نمیدونم چه جوری مبتلا شدم

پاسخ دادن 26 11
جواد

جواد

بنده چن سال پیش دچار این بیماری شدم و همین داروها را مصرف کردم و خوب شدم اما قطعا این داروها عوارض دارد ودر بعضی مواقع رو شنوایی وکلیه ها اثر دارد.

پاسخ دادن 8 5
ارزو

ارزو

من گرفتم تا لب مرگ رفتم اومدم وحشتناگه دردش.۴ ماه زمین گیر شدم.ترمادول مصرف کردم واس دردم.مرفین تورگی بهم میزدن.واقعا مریضیه ی کشنده ایه.نخوزید لبنیات سنتی به هیچ عنوان.

پاسخ دادن 21 6
محمد

محمد

منم تب مالت گرفتم،یه لیوان شیر برابر بافعلا۳۰۰هزار هزینه و درد ناجور استخوانها.الانم تحت درمانم.۳هفته ست بیمار شدم

پاسخ دادن 5 1
الهام

الهام

منم سال 86 با مصرف پنیرگوسفندی که مادرشوهرم با شیر نجوشیده درست کرده بود مبتلا شدم اولش مثل سرماخوردگی شروع شد دونسخه متخصص گوش و حلق و بینی رفته بودم ولی هم تب داشتم هم بدن درد تا اینکه انگشت دستم ورم کرد و قرمز کف پاهام رو نتونستم زمین بزارم از شدت درد و کمر درد زیاد رفتم ارتوپد تانگاه کرد گفت تب مالت گرفتی نشون به اون نشون 6ماه تمام دارو مصرف میکردم زیر نظر فوق تخصص بیماریهای عفونی و هی ازمایش میدادم هرماه روزی 11 تا چرک خشک کن شاکل داکسی ریفامپین و .......تادوسال بعدش هم نباید باردار میشدم .ولی درد لامصب میمونه تو بدن مخصوصن وقتی هوا سرد و مرطوب باشه درد دست و پا و کمر داری

پاسخ دادن 1 0
Marzi

Marzi

امان از مادر شوهر

پاسخ دادن 0 0
علی

علی

منم نگرفتم و امیدوارم هیچ جانداری نگیره،از لبنیات سنتی متنفرم و.هیجوقت نمیخورم،چندین بار واسه خانواده خودم شیر گرفتم و حدود یک ساعت جوشوندم بعد ماست گرفتم،خیلی خوشمزه شد،بفرمائید

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف