جنون

علائم جنون و روان پریشی

کد مطلب : 10309تعداد نظرات : 18 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
جنون یا روان پریشی به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی است و اصطلاحی است که در روان پزشکی برای حالتی روانی به کار می رود که اغلب به صورت از دست دادن تماس با واقعیت توصیف می شود.

همه انچه که باید در مورد جنون و علائم آن بدانید را درادامه ببینید..

 

جنون جوانی یک بیماری مزمن و اغلب ناتوان کننده روانی است. این بیماری می تواند باعث شود که از مردم و فعالیتهای دنیای اطرافتان جدا بیفتید و به دنیای هذیان پس رفت کنید یا از واقعیت جدا بیفتید.
روان پریشی یا سایکوز (به انگلیسی:Psychosis) به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی است و اصطلاحی است که در روان پزشکی برای حالتی روانی به کار می رود که اغلب به صورت از دست دادن تماس با واقعیت توصیف می شود. سایکوز به انواع جدی اختلالات روانی اطلاق می شود که در طول آن ها بیمار ممکن است دچار توهم و هذیان شود. گاه افراد سایکوتیک اختلال شخصیت نیز دارند. جنون یا سایکوز نوعی قطع ارتباط با واقعیت است، که بطور مشخص شامل هذیان (عقاید نادرست درباره وقایع یا اشخاص) و توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند) می باشد.
علایم این بیماری در گذشته های دور نیز شناخته شده بود. ولی پیشینیان تعبیرهای اسطوره ای برای آن داشتند. در گذشته به روان گسیختگی ((جنون جوانی)) می گفتند که امروزه چندان مورد پسند روان پزشکان و روان شناسان نیست. پیشینیان می گفتند دیوانه کسی است که دیو را می بیند و مجنون کسی است که جن را می بیند.

علل
عوامل ارثی - ژنتیکی، فشار های خیلی شدید روانی، جسمی و محیطی که به دلیل آمادگی از قبل در عوامل ژنتیکی، باعث ظهور بیماری می شوند، الکل و داروهای خاص می توانند سبب جنون شوند، بیماریهای دوقطبی(مانیا افسردگی)، تومورهای مغزی، صرع، افسردگی سایکوتیک، اسکیزوفرنی، زوال عقل(مانند آلزایمرسکته مغزی.

جنون

نشانه های روان پریشی

 

علایم و نشانه ها
 علایم و نشانه های جنون جوانی می تواند شامل موارد زیر باشد :
- هذیان :اعتقادات فردی که بر اساس واقعیت نیستند، مانند بدبینی در مورد اینکه علیه شما توطئه چینی می شود یا مورد آزار قرار می گیرید.
- هذیانهای عجیب و غریب :مثلاً اعتقاد به اینکه مریخی ها افکار شما را کنترل می کنند.
- توهم :احساس اشیاء و چیزهایی که وجود ندارد، مانند تصور صداهای در هم و بر هم
- فقدان احساس یا نشان دادن احساسات نامتناسب
- اختلال عملکرد در محل کار یا موقعیتهای اجتماعی
- مشکلات بهداشت شخصی
 به طور کلی، جنون جوانی باعث کاهش تدریجی و پیشرونده توانایی کار در نقشهای مختلف، خصوصاً در شغل فرد و زندگی فردی می شود. علائم و نشانه های جنون جوانی به میزان زیادی متغیر است.
 یک فرد ممکن است در زمانهای مختلف به شکل متفاوتی عمل کند. ممکن است به شدت پرخاشگر و عصبی شود، یا دچار حالت کاتاتونیا ( حالت بدون حرکت، بدون پاسخ و شبه بیهوشی) شود، یا ممکن است اکثر اوقات رفتار طبیعی داشته باشد. علائم و نشانه هایی که حداقل به مدت 6 ماه مداوم و پیشرونده هستند نشاندهنده جنون جوانی هستند.
به طور کلی جنون جوای دارای علائم مثبت و علائم منفی است.

روان پریشی

تمامی علائم منفی و مثبت جنون

علائم منفی
 علائم منفی ممکن است در اوایل بیماری اتفاق بیفتد و فرد ممکن است نداند که به درمان نیاز دارد. علائم منفی عموماً همراه با اختلال تدریجی در عملکرد هستند و باعث می شوند کمتر اجتماعی باشید. این علائم می تواند شامل :بی احساسی / احساسات نامتناسب مانند ( خندیدن هنگام توصیف تصورات وحشتناک) و تغییر در صحبت کردن ( صحبت کند و یکنواخت )
علائم مثبت
 علائم مثبت غالباً شامل توهم و هذیان است:
- توهم :توهم زمانی اتفاق می افتد که چیزهایی را که وجود ندارند حس می کنید. شایعترین توهم در جنون جوانی شنیدن صداهاست. ممکن است با صداهایی که هیچ کس دیگری نمی شنود گفتگو کنید . یا ممکن است صداهایی را که شما را به انجام کاری تشویق می کنند بشنوید. توهم ممکن است باعث آسیب رساندن به دیگران شود.
- هذیان :هذیان عقاید متعصبانه فردی هستند که هیچ پایه واقعی ندارند ، شایعترین زیر مجموعه جنون جوانی، جنون جوانی پارانوئید ( بدبینانه ) است که در آن عقاید غیر منطقی مبنی بر اینکه دیگران علیه شما توطئه می چینند یا به شما آسیب می رسانند دارید. مثلاً بعضی افراد دچار جنون جوانی ممکن است باور داشته باشند که تلویزیون رفتارهای آنها را جهت می دهد یا نیروهای خارجی افکار آنها را کنترل می کنند.
درمان بسته به علت جنون متفاوت است. بستری شدن در بیمارستان اغلب برای اطمینان از ایمنی بیمار لازم است. داروهایی که توهمات شنوایی ("صداهای شنیده شده")و هذیانها را کاهش می دهند، و تفکر و رفتار را پایدار می کنند(داروهای ضدروان پریشی) کمک کننده هستند. گروه درمانی یا مشاوره روانی نیز کمک کننده است.

اسکیزوفرنی

سن بروز و علت ها ی این بیماری 

 

این بیماری حدود 1% جمعیت دنیا را مبتلا می کند . شایعترین سن ظهور آن بین 13 تا 25 سالگی است و در مردان زودتر از زنان اتفاق می افتد. در مردان جنون جوانی در سنین نوجوانی تا 20 سالگی عمومیت دارد. در زنان شروع بیماری مشخصاً در سالهای 20 سالگی یا اوایل 30 سالگی است.
غالباً درمانی برای بیماری وجود ندارد، اما با کار مداوم با یک روانپزشک یا سایر کارشناسان بهداشت روانی این بیماری می تواند با موفقیت کنترل شود. خصوصاً زمانی که تشخیص زود هنگام داده شود. خوشبختانه، داروهای جدید در حال قابل کنترل کردن بیشتر این بیماری کم شناخته شده هستند.

علتها:
محققین هنوز علت یا علتهای جنون جوانی را شناسایی نکرده اند، گر چه معتقدند که عوامل ژنتیکی در این بیماری نقش دارد. اختلالات ساختمانی شیمیایی مخفی در مغز می تواند با ایجاد بیماری مرتبط باشد.
جنون جوانی ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر بیماریهای روانی یا طبی بروز کند.
درک نادرست از جنون جوانی و ارتباط آن با سایر بیماریهای روانی فراوان است، حقایق زیر می تواند به روشن کردن آنچه هست و آنچه نیست کمک کند:
- جنون جوانی مشابه چند شخصیتی بودن نیست. اختلال چند شخصیتی یک وضعیت جداگانه و نادر است.
- گرچه برخی افراد دچار جنون جوانی تمایل به خشونت دارند، اکثر آنها این چنین نیستند.
- بسیاری از آنها به جای تقابل با دیگران در خود فرو می روند.
- هر کسی که بدبین است یا رفتار خشنی دارد، دچار جنون جوانی نیست. برخی افراد اختلال شخصیت بدبینانه دارند، نوعی گرایش به مظنون بودن یا بی اعتمادی به دیگران، بدون سایر نمودهای جنون جوانی هر کس که صدایی را می شنود دچار جنون جوانی نیست. بعضی افراد افسرده هم ممکن است صداهایی بشنوند.
- شنیدن صدا ممکن است در نتیجه یک بیماری خطرناک طبی یا به علت اثر داروها ایجاد شود.

جنون

نحوه تشخیص و درمان این بیماری

چه وقت باید به دنبال توصیه پزشکی بود
جنون جوانی غالباً بیماری نیست که فرد خودش به دنبال درمان برود. برای فردی که جنون جوانی دارد هذیانها و توهمات واقعی هستند و او غالباً تصور می کند که نیازی به کمک پزشکی ندارد. اگر شما یکی از اعضای خانواده یا دوست فردی هستید که علایم محتمل جنون جوانی یا سایر بیماریهای روانی را نشان می دهد، می توانید فردی باشید که او را نزدیک پزشک می برید تا مورد بررسی قرار گیرد .

غربالگری و تشخیص
 تشخیص زود هنگام و درمان جنون جوانی بسیار مهم است. پیش از گذاشتن تشخیص جنون جوانی، احتمالاً پزشکتان سایر علتهای محتمل علائم مطرح کننده جنون را رد خواهد کرد. احتمال دارد سایر بیماریهای روانی یا جسمی علایمی مشابه جنون جوانی ایجاد کنند.
 پزشک ممکن است سابقه خانوادگی و طبی شما را بخواهد و معاینه بدنی انجام دهد. در ضمن ممکن است آزمایش خون و ادرار نیز انجام دهد تا ببیند آیا داروها، سوء مصرف مواد و سایر بیماریهای جسمی عامل علایم شما هستند یا خیر.
 در میان سایر بیماریهای روانی که حداقل تا حدی امکان دارد جنون جوانی را تقلید کنند، افسردگی، اختلالات دو قطبی، سایر انواع جنون و سوء مصرف الکل و دیگر داروها قرار دارد.
 احتمال دارد بیماریهای جسمی مانند عفونتهای خاص، سرطانها، اختلالات دستگاه عصبی، اختلالات دستگاه ایمنی و سایر بیماریها نیز بعضی علائم جنون را تولید کنند. از سوی دیگر جنون می تواند عارضه جانبی برخی داروها نیز باشد.
 اگر هیچ علت زمینه ای دیگر یافت نشود، پزشک تشخیص جنون جوانی را براساس علائم و نشانه هایی که در بالا خلاصه شد، می گذارد.

درمان
 درمانهای ضد جنون، که به نام نورولپتیک نیز گفته می شوند، سنگ بنای درمان هستند. تا سال 1990 داروهای ضد جنون بیشتر بر روی علائم مثبت اثر می کردند تا علائم منفی، نسل جدیدی از داروهای ضد جنون اثرات بیشتری را بر روی هر دو نوع علائم مثبت و منفی می گذارد. این داروهای ضد جنون جدید شامل کلوزاپین( کلوزاریل)، رسپیرودون (ریسپیردال) ، اولانزاپین (زیپرکس)، کوتیاپین (سروکوئل)، زیپراسیدون (گئودون ) و آری پیپرازول ( آبیلیفی ) هستند.
 براساس توصیه انجمن دیابت آمریکا، داروهای ضد جنون خاصی امکان دارد، خطر دیابت چاقی و افزایش فشار خون را افزایش دهند. به این دلیل، مطالعه ای در فوریه 2004 با عنوان مراقبت دیابت توصیه می کند که پزشکان بر وضعیت افرادی که کلوزاریل، ریسپردال، زیپرکس، سروکوئل، گئودون یا آبیلنفی مصرف می کنند نظارت داشته باشند.

جنون ، علائم جنون و روان پریشی

4.5160
این مطلب مفید بود ؟14515
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - / ک
برچسب :
نظرات18 نظر به ثبت رسیده است
پرستو1395-03-31
سلام ،راستش من کسی را میشناسم که به شدت به همه بدبین است وبا هیچکسی راه نمی آید حتی عزیزترین کسانش وحتی به خاطر این اخلاق ومشاجره های طولانی با همسرش بعد از یک سال زندگی در حال متارکه اند این خانم ۲۷ سال دارد وبه شدت خودخواه است با کسی کنار نمی آید گاهی اوقات بسیار آرام است وخجالتی وگاهی اوقات بسیا پرخاشسگر وتند خو آنقدر پرخاش او طولانی است که دیگران از گفتن کوچکترین حرف حتی نصیحت او میترسند آیا او بیمار است لطفا ما را راهنمایی کنید (در ضمن بسیار با هوش است ومدارج بالای تحصیلی را طی کرده است.
7021
اعتدالی1397-02-19
ممکن است ایشن به بیماری سندرم پیش از قاعدگی مبتلا باشد باید راههای مقابله با ان را اطرافیان و فرد بیاموزد
55
پرستو1395-03-31
سلام، خیلی عالی بود دتشتن این اطلاعات باعث میشود اگر کسی مشکوک له این بیماری بود با او مجادله نکنیم بلکه بدانیم که بیماراست ونیازبه کمک دارد
177
امیر1395-10-20
سلام یکی از دوستانم دچار هذیان شد وتوهم بود بردیم پیش متخصص اعصاب وروان هنوز بعد 4 ماه خوب نشده در این مدت ولخرج شده بدبینی دستهاش و صورتش قفل میشه حرکت نمیکنه منزوی شده قرصاش هم الانزاپین کلونوزپام و دپاکین هستش خواهش میکنم نظر بدید چون وضعیت بدی را سپری می کنیم .سنش26سال مرد لیسانس هم داره ولی متاسفانه...
3316
علی 1395-11-25
همسرم ازبچگی دچارتشنج بوده متاسفانه تمایل به خودکشی داره چندبارهم باداروخودکشی کرده وباانتقال اوبه ییمارستان نجات پیداکرده همش باکمترین حرف تهدید میکنه ازخونه به حالت فرارمیزنه بیرون فحاشی میکنه پشت سرهم حرف بدمیزنه بیشتراوقات ازمن تنفرداره باکمترین صدای بچه هامون شروع میکنه همیشه ابروی منوخانواده روبافحاشی ومنفی گویی باصدای بلنددرهرمکانی میبره به طوری که به حالت سواستفاده ازرفتاراروم بنده ایین مطلب تکرارمیشه ساعتهااین مواردادامه داره بدون وقفه پشت سرهم خون دماغ میشه باحجم زیادواقعادیگه نمیدونم بایدچکارکنم دلم به حال بچه هام میسوزه که اونهاهم دارن دیوونه میشن توی خونه ماهیچ سکوت وامنیتی وجودنداره لطفاراهنمایی کنید.متشکرم
277
زهرا1395-12-05
فقط سعي كنيد راضيش كنيد كه دكتر بره و بيماري رو قبول كنه و دارو مصرف كنه...بايد مطمئن باشيد كه داروهاشو ميخوره چون معمولا فكر ميكنن نيازي به دارو ندارن
62
ترنم1395-12-11
اگه ببرینش طب اسلامی پیش ایت الله تبریزیان ممکنه خوب بشه من چن نفر رو میشناسم که دچار مشکلات روحی بودن وخوب شدن .
920
زهرا1395-12-05
اين كه فرد خودش بيماري خودش رو قبول نميكنه بزرگترين مشكله،فرد بيمار حرف هاي پزشك رو قبول نداره و دارو ها رو مصرف نميكنه،يه جورايي ميشه گفت درمانش غير ممكنه
27
زانا 1395-12-22
سلام من شب روز غمگین افسرده ام خنده هام همشون محو شده روز به روز فکر خودکشی به سرم میزنه نمیدونم چکار کنم تو چهار دیواری ماندم
79
حسین*1396-01-28
با سلام.دوستان توجه داشته باشید در شرایط کنونی اکثرا انسانها از هیچ گونه تعادل روحی روانی برخوردار نیستند.دلایل میتونه همچون مسائل اقتصادی و اجتماعی باشه.دلایل دیگه میتونه سیگنالهای امواج مخابراتی و ماهواره ای باشه.مواردی چون تشعشعات هسته ای و رادیو اکتیو که دائما در حال آزمایش هستند به راحتی بر عصاب و روان و عملکرد زندگی عموم تاثیر گذار هستش.مواردی همچون ارضا نشدن حالات جنسی و جسمی و روح هر انسانی باز میتونه نقشی بسیار بسزایی را در غیر طبیعی بودن رفتارهای فرد نشانگر بشه.عواملی دیگه مثل نقش دیگران در زندگی روزمره هر فرد که چگونه با وی برخورد کنند که باعث ترس و آشفتگی روانی او شود مخصوصا خانواده که بیشترین ساخت و ساز زندگی را در دست دارد.پس اینکه سعی کنیم درصدد باشیم تا موردی را در فرد بیابیم که خاطر جمع شویم او بیمار است نه تنها حرکتی است بسیار ناپسند بلکه کاریست ناموفق.این را مطمعن باشید هر انسانی حالتی فوقالعاده غیر طبیعی در خود احساس کند در اولین فرصت به پزشک مراجعه میکند.پس در جست و جوی عیب های دیگران نباشیم.هیچ کس بدون عیب و نقص نیست.فقط از لحاظ میزان کم یا زیاد دارد که باز بز میگرده به خواست پروردگار.بهترین پزشک برای انسانها خود ما هستیم.اگر ما انسانها دیگری را تحت فشار اعصاب و روان بگذاریم برای رسیدن به خاسته های خود.یا دائما سوهان روح افراد باشیم.یا همش در پی عیب جویی وی باشیم.به همدیگر دروغ و ناسزا بگوییم.خوب معلومه مانند یک رشته زنجیر باعث بیماریهای روانی و جسمی میشیم و از او به دیگری و دیگری ها انتقال پیدا میکنه..پس مراعات حال یکدیگر کنید همدیگر را دوست بدارید.البته کمک کردن بد نیست ولی عیب جویی برای بیماری دیگران رفتاری غیر طبیعی از جانب جست و جو گر است...یا حق.خداوند یار و یاورتان.
230
سحر1396-03-01
دختر من شبا نمی خوابه تو جمع اصلا حرف نمی زنه بیشتر مواقع بی خود بی جهت شروع میکنه به خندیدن وقتی عصبانی میشه همه وسایل اطراف رو می شکونه و داد بیداد میکنه درساش قبلا خوب ولی الان افتضاحه شبا تو خواب راه میره و حرف میزنه و خیلی چیز های عجیب و غریب دیگه ای رو انجام میدهدلطفا به من کمک کنید
2317
ابراهیم1396-03-05
باقبول داشتن بیشترحرفهای حسین،بنظرم علت عمده بهم ریختگی روان درشرایطکنونی چه ایران وچه دنیا تغییر شرایط فرهنگی دوران است.یعنی خیلی ازباورها ی فرهنگی واخلاقی قدیمی متزلل شده اند والبته کاراییشان سست .چه بخاطر سبک زندگیها وچه بخاطر اختلات فرهنگی واقتصادی .دیگرته ذهنش آدم نمیداند چی درست است وچی غلت؟؟
81
م.ن1396-03-14
منم افسردگی سایکوتیک دارم چند بارم بستری شدم ولی تاثیری نداشته الان فقط به خودکشی و مرگ فکر می کنم
87
فقط بمیر تمومش کن1396-06-22
تمومش کن
1455
ناشناس1396-09-15
اینکه بیمار قبول نمیکنه به پزشک مراجعه کنه بزرگترین مانعه کاش یک نفر بگه چجوری متقاعدش کنیم که قبول کنه بره دکتر دارو مصرف کنه
42
مرتضی1397-02-13
من هرشب افسرده میشم فکر خودکشی بسرم میزنه احساس میکنم یکجایی توی یک اتاق کوچیک گیر افتادم نمیدونم باید چکار کنم
22
محمد1397-05-15
من 4ماه پیش یک لوز ونیم معجون بیرجندی خوردم حالم خیلی خراب بود رفتم دکتر گفت تو افسردگی یا دوقطبی شدی وهمه رو یه جوری میدیدم الان بهتر شدم با قرص ولی 1ماهی هست قرص نمیخورم ولی شب ها یه طوری میشم ایا حجامت سر فایده ای داره؟؟
30
شیرین1397-08-24
شوهر من سادیسم داره و بیش فعاله از آزار دیگران لذت میبره هرگز حاضر به رفتن به پیش روانشناس یا پزشک نمیشه چطور میتونم خودمو و اونو نجات بدم البته قرص اگر بدم بهش میخوره گاهی میگن بهتره با پزشک مشورت کنی و بهش قرص بدی بهش
51
وبگردی