نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها از علائم وجود سنگ کلیه چه میدانید؟
سنگ کلیه ، علت ایجاد سنگ کلیه
سنگ کلیه جسم سختی است که از کانیهای موجود در ادرار تشکیل می شود. سنگهای کلیه معمولاً از راه مجرای ادرار دفع می شوند و اگر کوچک باشند هیچ نشانگانی ندارند.
بازدید : 4,988 نفر

علائم وجود سنگ کلیه چیست

بطور معمول در بدن هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یک طرف ستون مهره ها و زیر دنده ها واقع شده اند. کلیه ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می باشند.

هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است.اکثر اعضائ بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه ها هستند. کلیه ها اندام های مهمی در بدن هستند که مایعات اضافه و سموم را از طریق ادرار خارج می کنند.

اما آن دسته از سموم و مایعات اضافه ای که از بدن خارج نشده تبدیل به سنگ کلیه می شود

سنگ کلیه ذرات کوچک و سخت که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال یابند.

سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن تاحدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد.سنگ کلیه معمولاً بزرگسالان بالای 30 سال از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در مردان شایع تر است.

 

 سنگ کلیه

انواع سنگ های کلیه

 

سنگ کلیه نشانه های پنهانی دارد که بهتر است برای آگاهی از آن همراه ما باشید.

کلیه ها اندام های مهمی در بدن هستند که مایعات اضافه و سموم را از طریق ادرار خارج می کنند. ادرار از کلیه به مثانه رفته و از آنجا از بدن خارج می شود .

آن دسته از سموم و مایعات اضافه ای که از بدن خارج نشده تبدیل به سنگ کلیه می شود در این زمان بدن تلاش می کند سنگ های کوچک را دفع کند اما سنگ های بزرگ دفع نمی شوند .

وجود سنگ ها عملکرد مجرای عبوری مثانه و ادرار را دچار مشکل می کند و درد بسیار زیادی را در آن نواحی بوجود می آورد. در اینجا به 8 نشانه سنگ کلیه اشاره می کنیم که می تواند زنگ خطری برای مراجعه به پزشک و سپری کردن مراحل درمانی باشد :

1 -عفونت به خصوص عفونت ادراری و تب

2 -تغییر رنگ ادرار و بوی آن به طوری که بسیار ناخوشایند می شود

3 -مشاهده خون در ادرار و تغییر رنگ آن به قرمز و صورتی

4 -درد بسیار شدید هنگام دفع ادرار یا در طول شبانه روز

5 -حالت تهوع و استفراغ

6 -تکرر ادرار

7 -افزایش تعرق و حس بی حالی

8 -مشاهده سنگ های کوچک هنگام دفع ادرار

 

از علائم وجود سنگ کلیه چه میدانید؟

از علائم وجود سنگ کلیه چه میدانید؟
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف