نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان علت افزایش خشم در کشور چیست؟
علت خشم ، عصبانیت شدید
علت افزایش میزان خشم و خشونت در بین مردم چیست؟ ایا مشکلات شغلی و مالی دلیل اصلی به هم ریختی وضعیت روانی مردم ایران شده است یا تاثیر ماهواره و تکنولوژی این مشکل را در بین کودکان و بزرگترها ایجاد کرده است؟

چه عواملی باعث افزایش خشم در کشور ما شده است؟

 

علت خشم و عصبانیت شدید مردم کشورمان ریشه در بسیاری از مسائل اجتماعی و تربیتی دارد که از منظر کارشناسانه به بررسی علت کم تحملی و درهم ریختگی وضعیت روانی مردم ایران و در انتها به افزایش میزان تاب اوری خواهیم پرداخت.

مشغله کاری شاید یکی از دلایل مهم کاهش سطح تحمل مردم شهرهای بزرگ باشد که نهایتا منجر به خشم و خشونت می شود اگر نگاهی به ندامتگاه ها بیاندازیم با افراد پشیمانی مواجه می شویم که عصبانیت خود را به نوعی تخلیه انرژی منفی می دانند که فقط در لحظه آن ها را آرام می کند، بدون آن که به عواقب این کار فکر کنند با نگاهی به آمارهای منتشر شده از پزشکی قانونی مشخص است که تعداد دعواهای خیابانی رو به افزایش است چنانچه در ده ماهه نخست سال گذشته نزدیک به 511 هزار نفر به دلیل جراحت در نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این یعنی روزانه بیش از 1670 فقره نزاع منجر به جراحت در کشور رخ می دهد که به نوعی زنگ خطر برای جامعه محسوب می شود از بین این 511 هزار نفر مجروحان در اثر درگیری، 157 هزار نفر از مجروحان زن و 353 هزار نفر دیگر مرد بوده اند در این بین استان تهران در نزاع و درگیری رکوردار کشور شده است همچنین 91 هزار و 288 مجروح به علت آسیب دیدگی بر اثر نزاع و درگیری در سال 93 به پزشکی قانونی تهران مراجعه کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال 92 تعداد مراجعان 9.1 درصد افزایش داشته است ناگفته نماند که طبق آمارهای پزشکی قانونی فحاشی عامل 24درصد نزاع ها است.

 

وضعیتی روانی که منجر به خشونت می شود

 روانپزشک و عضو هیات علمی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان در خصوص خشم می گوید:خشم یک وضعیت روانی است که می تواند منجر به خشونت شود خشونت به معنی آسیب جسمی و یا روانی به فرد دیگری است خشونت ها تظاهر عینی و بیرونی خشم هستند.

خشم و خشونت

عوامل افزایش خشونت در کشور

انواع خشونت با اثر تخریبی بالای جامعه

 یک فرد خشمگین می تواند با آموختن برخی مهارت ها بر خشم خود غلبه کند کنترل خشم از تاکیدات و توصیه های آموزه های دینی و فرهنگی ما نیز هست بروز خشم ریشه در بسیاری از ناملایمات فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد عدم مهارت در کنترل خشم موجب بروز خشونت می شود خشونت را مردم به ضرب و جرح و درگیری فیزیکی می شناسند در حالیکه خشونت انواع دیگری نیز دارد خشونت کلامی و عاطفی از جمله انواع شایع با اثر تخریبی بالایی در جوامع و از جمله جامعه ما رواج دارد از آنجایی که قربانیان خشونت های عاطفی و کلامی افراد آسیب پذیری مثل زنان و کودکان هستند بنابراین انتظار می رود که آسیب های جدی تری را نیز بر کلیت سلامت جامعه وارد نماید.

خط قرمزی برای شروع دوباره

وضعیتی روانی که یک لحظه مسیر زندگیت را تغییر می دهد مسیری که بی شک انتهایش خط قرمزی است برای شروعی دوباره چرا که دیگر حتی به بودن و ماندن خود در جهان تردید داری از یک ناراحتی گذرا گرفته تا یک عصبانیت تمام عیار که به خشم خطرناک منجر می شود حالتی روانی که در تعریف، یکی از عواطف معمولی است واغلب سالم است اما وقتی چهره مخرب به خود می گیرد که از کنترل خارج می شود و این جا است که مشکلاتی را در محیط کار، روابط خصوصی به وجود می آورد.

موازی کاری دلیل عدم نتایج مطلوب برای پیشگیری از خشونت

 با توجه به اینکه برنامه های متعددی در بحث پیشگیری تدوین و اجرا شده است اما پراکندگی و موازی کاری هم به فراوانی دیده می شود به همین دلیل نتایج مطلوب و مورد نظر دست اندرکاران حاصل نشده است در صورتیکه بتوانیم در قالب کمیته کشوری پیشگیری از خشونت ذیل یکی از قوای سه گانه هم دست اندرکاران و دستگاه های مسئول را منسجم نماییم انتظار می رود که اقدامات زیاد ولی پراکنده در کشور هدفمندتر و همسوتر و با اثر هم افزایی بیشتری به پیش برود واقعا جای یک کمیته ملی علمی و اجرایی که سیاست گذاری، نظارت و ارزشیابی اقدامات کشور در حوزه خشونت را مدیریت نماید و دستگاه های مسئول کشوری امیدوار به حمایت از خرد جمعی نخبگان و دست اندرکاران نظام و در عین حال پاسخگو در برابر اقدامات خود به آن جمع باشند در کشور ما خالی است. پیشنهاد می شود تا تدوین کنندگان برنامه ششم این کمیته را به رسمیت شناخته و جایگاه قانونی آن مستحکم نمایند.

افزایش تاب آوری بعد از یافتن علت خشم

وی تصریح کرد:ایجاد خشم، کنترل خشم و افزایش تاب آوری در برابر عواملی که ایجاد خشم می کنند به نوع تربیت کودکان نیز ارتباط دارد الگوپذیری از والدین، اولیای مدرسه، وضعیت جامعه و خصوصا از رسانه های جمعی و سریال ها و فیلم ها نقش بسیار تعیین کننده در خشونت جامعه دارد.

علت خشم ، علت افزایش خشم در کشور چیست؟

علت افزایش خشم در کشور چیست؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
برگرفته از باشگاه خبرنگاران /ن
این مطلب مفید بود ؟ 10 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف