نمناک فرهنگ و هنرسینما،تئاتر،تلویزیون چرا فیلم نفس نماینده ایران در آکادمی اسکار شد؟!
فیلم نفس ، فیلم های ایرانی
کمال تبریزی عضو هیأت انتخاب سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار درباره دلایل انتخاب فیلم نفس به عنوان نماینده ایران در اسکار توضیحاتی داد که در ادامه خواهید خواند.

چرا فیلم نفس برای اسکار انتخاب شد

فیلم نفس از میان چهار گزینه از فیلم های ایرانی به عنوان نماینده ایران در بخش خارجی زبان اکادمی اسکار معرفی شد. در چند روز گذشته تلاش ها برای انتخاب بهترین فیلم برای معرفی به اسکار 2018 آغاز شد و در ابتدا 10 فیلم از میان فیلم های برتر برگزیده شد و در نهایت چهار گزینه نهایی معرفی به اسکار شامل ویلایی ها ، رگ خواب ، مالاریا و نفس بود که از میان اینها فیلم نفس ساخته نرگس آبیار به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شد. کمال تبریزی درباره دلایل انتخاب نفس برای اسکار توضیحاتی داد که در ادامه میخوانید.

ناگفته های کمال تبریزی از علت انتخاب فیلم نفس برای اسکار

کمال تبریزی عضو هیأت انتخاب سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار با اشاره به دلایل مختلف انتخاب فیلم «نفس» تاکید کرد:فکر می کنم اگر تهیه کننده فیلم شرایط مناسبی را برای پخش خارجی فیلم درآمریکا و برای اعضای آکادمی فراهم کند، واقعا دور از انتظار نیست که این فیلم با توجه به افکار عمومی درباره سینمای ایران یکی از نامزدهای فیلم خارجی در اسکار باشد، هرچند که احتمال آن زیاد نباشد.
این کارگردان سینمای ایران در ابتدای سخنانش با اشاره به روند انتخاب فیلم توضیح داد:از میان 103 فیلم اکران شده در مرحله ی اول، 10 فیلم انتخاب شد و پس از بحث ها و گفتگوها به چهار فیلم و سرانجام به یک فیلم رسیدیم.
به گفته ی کمال تبریزی، فیلم «نفس» با اکثریت آرا برای معرفی به آکادمی اسکار انتخاب شد و رقابت نزدیکی بین 4 فیلم نبود و «نفس» بیشترین رای را آورد، البته فیلم های دیگر هم رای آوردند اما رای کمتری.

فیلم نفس

فیلم نفس ساخته نرگس آبیار نماینده ایران در اسکار

او در پاسخ به اینکه آیا فیلم «نفس» می تواند نماینده مناسبی برای معرفی به آکادمی اسکار باشد؟ پاسخ داد:ما به صورت مطلق نمی توانیم بگوییم این فیلم قطعا مناسب است اما با توجه به موقعیت این فیلم نسبت به فیلم های دیگر، به نظرم انتخاب مناسب تری است.
تبریزی در عین حال مطرح کرد:همه فیلم ها واجد ارزش های خود بوده و فیلم های خوبی هستند اما فیلم «نفس» چند ویژگی دارد؛ از جمله اینکه با توجه به موضوع فیلم و نوع روایت اش مخاطب غیر ایرانی را بیشتر جذب می کند و برای آنها تازگی دارد و تصویر متفاوتی از ایران ارایه می دهد.
وی ادامه داد:نکته ی بعدی این بود که برای اولین بار یک بانوی فیلم ساز ایرانی، فیلمش به آکادمی اسکار معرفی می شود و این ممکن است در قضاوت نهایی تاثیر داشته باشد.
این عضو هیات انتخاب فیلم ایرانی به اسکار در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به اینکه آیا از نظر پخش کننده خارجی فیلم ها بحث زیادی درباره ی انتخاب فیلم بود و رقابت نزدیک؟ توضیح داد:متاسفانه چون فیلم های موجود پخش کننده های خارجی قوی نداشتند، بنابراین خیلی نتوانستیم در این زمینه بحث کنیم و به قولی رقابت نزدیکی بین فیلم ها نبود. به نظرم در میان فیلم های موجود «نفس» می تواند نماینده بهتری برای کشورمان باشد و اگر تهیه کننده یا تهیه کنندگانش بتوانند شرایط مناسبی برای پخش خارجی آن فراهم کنند، دور از انتظار نیست که اتفاقات خوبی برای آن بی افتد.
تبریزی درباره ی برخی اخبار غیر رسمی و فضاسازی های غیر حرفه ای که در چند روز اخیر درباره اسکار اتفاق افتاد،خاطرنشان کرد:متاسفانه جریانی در کشورمان به وجود آمده که برخی در فضای مجازی به خودشان اجازه می دهند حرفی را که پایه و اساسی ندارد، نقل کنند. غافل از آنکه این روند از آداب اخلاقی و حرفه ای رسانه ای به دور است.
او تصریح کرد:به نظرم برخی از این اخبار قطعا می تواند از سوی هیات انتخاب و معرفی فیلم ایرانی به اسکار پیگیرد قانونی داشته باشد.

چرا فیلم نفس نماینده ایران در آکادمی اسکار شد؟!

چرا فیلم نفس نماینده ایران در آکادمی اسکار شد؟!
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف