نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان علت بدخوابی وقتی دور از خانه ایم
علت بدخوابی ، علت بدخوابی شبانه
ماجرای تلخی است بی خوابی هایی که در مسافرت و یا جایی بیرون از خانه به سراغمان می آید . آزمایشات و مطالعات جدید علت بدخوابی هایی که دور از خانه بودن ایجاد می کند را کشف کردند.
بازدید : 1,800 نفر

علت بدخوابی و بیخوابی در سفر و هتل

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که برای یک سفر و یا ... از خانه دور هستید و همین دور بودن حال و هوای خواب شما را برهم زده است، علت بدخوابی که کلافه تان کرده است چه می تواند باشد؟ برایتان سوال است که چرا با اینکه تخت شما نرم است و یک لحاف گرم روی شما را پوشانده و بالش تان هم با نعنا معطر شده است. اما علیرغم راحتی و آسایشی که در هتل برایتان فراهم شده، نمی توانید به خوبی بخوابید و اولین شب تان به سختی سپری می شود.
 

دلیل بدخوابی و بی خوابی در مسافرت

علت این موضوع می تواند این باشد که نیمکره ی چپ مغز شما، وقتی در یک محیط ناآشنا هستید، نمی گذارد به خواب بروید. محققانی که در زمینه ی خواب تحقیق می کنند، به خوبی با این پدیده آشنایی دارند. به همین دلیل، وقتی که می خواهند الگوهای خواب را در آزمایشگاه بررسی کنند، معمولا داده های مربوط به اولین شب را نادیده می گیرند. آنها صبر می کنند که افراد مورد مطالعه به محیط اطراف شان عادت کنند.
علت بدخوابی

علت بدخوابی در جایی دور از خانه و فضایی جدید

 «ماساکو تاماکی» و همکارانش از دانشگاه براون برای درک بهتر این پدیده مغز یازده داوطلب سالم را هنگام خواب اسکن کردند. آنها این کار را دو بار و با فاصله ی زمانی یک هفته انجام دادند. وقتی داوطلبان خواب بودند، محققان امواج با فرکانس پایین مغز آنها را بررسی کردند. الگوهای فعالیت مغزی با فرکانس پایین نشان می دهد که خواب یک فرد تا چه حد عمیق است.
 
در اولین آزمایش، آنها پی بردند که در نیمکره ی چپ مغز در مقایسه با نیمکره ی راست، فعالیت امواج با فرکانس پایین ضعیف تر است. این نشان می دهد که هوشیاری نیمکره ی چپ بیشتر است. فعالیت امواج با فرکانس پایین در قسمت هایی که به افکار درهم و برهم ما هنگام بیداری مربوط می شود ضعیف است. این قسمت «شبکه ی حالت پیش فرض» (default mode network) نام دارد.
 
یک هفته بعد فعالیت امواج با فرکانس پایین در نیمکره ی چپ بیشتر بوده و شبیه نیمکره ی راست بود. این تیم پی بردند که هر چه فعالیت امواج فرکانس پایین در دو نیمکره بیشتر شبیه به هم باشد، فرد زودتر به خواب می رود.
 
ما می دانیم که بعضی از پرندگان و پستانداران دریایی تنها یکی از نیمکره های مغزشان را می خوابانند تا بتوانند هوشیار بمانند. تاماکی می گوید شاید وقتی که ما در محیط ناآشنا هستیم، ساز و کار مشابهی در مغز ما جریان دارد.
 
شبکه ی حالت پیش فرض در کنترل افکار درهم و برهم و تفکر درباره ی اتفاقات آینده نقش دارد. این شبکه در کل مغز گسترده شده، اما ظاهرا آن قسمتی که در نیمکره ی چپ قرار دارد، به عنوان «نگهبان شبانه» عمل می کند و شرایط اطراف ما را زیر نظر گرفته و به ما از خطرات احتمالی هشدار می دهد.
 
تاماکی می گوید علت این موضوع مشخص نیست، اما شاید وجود ارتباط قوی میان مناطق تشکیل دهنده ی نیمکره ی چپ، آن را به یک عنصر موثر برای نگهبانی در شب تبدیل می کند.

علت بدخوابی ، علت بدخوابی در مسافرت و جای جدید

علت بدخوابی وقتی دور از خانه ایم
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از دیجی کالا /ن
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف