نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها این بیماری علت بوی بد دهان شماست!
علت بوی بد دهان ، علت بوی بد دهان در صبح
علت بوی بد دهانتان را می دانید؟ حتما می گویید معده ی خالی و یا دندان پوسیده، ولی این حدس شما همیشه درست نیست چرا که بوی بد دهان می تواند یک هشدار جدی از ابتلا به بیماری سخت و کشنده باشد.
بازدید : 261,153 نفر

تمام عواملی که باعث بوی بد دهان شما میشود:

 

 علت بوی بد دهان به طور کلی می تواند ناشی از وجود 9 نوع بیماری در داخل بدن باشد ولی متاسفانه اکثر افراد ان را به عفونت دهان و گلو نسبت می دهند و به علت اصلی آن توجهی نمی کنند.بنا بر تحقیقی که در ماه آوریل 2015 در مجله Gum به چاپ رسیده با استفاده از بوی دهان می توان حتی سرطان معده را در مراحل اولیه شناسایی کرد. با توجه به آنچه در بالا بیان شده است در ادامه این نوشته به 9 بیماری اشاره خواهیم کرد که می توان از طریق نفس، آنها را شناسایی کرد.

 

 علت بوی بد دهان و سرطان معده

 از آنجایی که آندوسکوپی یک روش تهاجمی است، در ایالات متحده این روش به عنوان یک روش روتین برای تشخیص سرطان معده تلقی نمی شود اما با گسترش تکنولوژی تست نفس، تحول بزرگی در تشخیص سرطان معده به وجود خواهد آورد.

 محققان در یک بررسی، نفس 484 نفر را مورد آزمایش قرار دادند. پیش از بررسی نفس، از این افراد خواسته شد که به مدت 12 ساعت غذایی نخورند و حداقل 3 ساعت پیش از آزمایش، از سیگار کشیدن خودداری کنند. 99 نفر از این شرکت کنندگان قبلاً مبتلا به سرطان معده بودند اما درمان این بیماری را هنوز شروع نکرده بودند. پس از آن محققان توانستند مراحل اولیه سرطان معده را با استفاده از تست تنفس تشخیص دهند.

 سرطان ریه

به طور معمول آسیب شناسان از طریق بافت برداری و اسکن های فراصوتی سرطان ریه را تشخیص می دهند اما بر اساس تحقیقی که در سال 2013 انجام شده است استفاده از آزمایش های تنفس، هم ارزان تر و هم بدون درد است. محققان دانشگاه لاتویا با استفاده از بینی الکترونیکی، نفس 475 نفر را مورد بررسی قرار دادند. این شرکت کننده ها شامل 252 بیمار مبتلا به سرطان ریه، 223 بیمار مبتلا به مشکلات ریوی مختلف و افراد سالم (265 سیگاری و 210 غیرسیگاری) بودند.

 نتایج این تحقیق نشان داد 128 نفر از غیرسیگاری ها مبتلا به سرطان ریه هستند. علاوه بر این 5 نفر دیگر از غیرسیگاری ها نیز مبتلا به سرطان ریه هستند اما در حقیقت این تشخیص اشتباه بود. بررسی یافته ها در میان افراد سیگاری نشان دادند 114 نفر از آنها مبتلا به سرطان ریه هستند. این بینی الکترونیکی تنها در تشخیص بیماری 5 نفر از این سیگاری ها دچار اشتباه شده بود.

 علت بوی بد دهان در صبح

علت بوی بد دهان و سرطان های دستگاه گوارش

سکته قلبی

 بر اساس تحقیقی که در ماه مارس 2013 در مجله کالج آمریکایی کاردیولوژی به چاپ رسیده است، محققان توانستند با یک آزمایش نفس ساده، بیمارانی را شناسایی کنند که از سکته قلبی رنج می برند.

 محققان کلینیک کلیولند نمونه های نفس 41 بیمار را جمع آوری کردند. 25 نفر از این بیماران دچار سکته قلبی شده بودند و 16 نفر از آنها از دیگر مشکلات قلبی رنج می بردند و هیچ نشانی از سکته قبلی در آنها نبود. این محققان با استفاده از طیف سنجی توده ای تنفس، این افراد را مورد بررسی قرار دادند تا نشانه های مولکولی و شیمایی سکته قلبی را بیابند.

 در ظرف دو ساعت، آزمایش تنفس به درستی بیماران مبتلا به سکته قلبی را از بیماران مبتلا به دیگر مشکلات قلبی تشخیص داد.

  دیابت

 اگر دیابت خود را کنترل نکنید، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه و دهان خشک خواهید بود. هنگامی که سطح قند خون ثبات خوبی نداشته باشد، بدن تضعیف شده و قادر به مبارزه با باکتری هایی که موجب عفونت های لثه می شوند نخواهد بود. همین عفونت ها موجب بوی بد به دهان نیز می شوند.

 اما بوی میوه یا بویی شبیه به استون دهان می تواند نشان دهنده یک یاز عوارض خطرناک دیابتی یعنی کتواسیدوز دیابتی (Diabetic ketoacidosis) باشد. وقتی که بدن انسولین کافی ندارد، در عوض از اسیدهای چرب برای تولید انرژی استفاده می کند. این کار باعث تولید کتون های اسیدی در بدن می شود که از محصولات جانبی متابولیسم چربی است. این اسیدها که شامل استون، هیدروکسیبوتیرات و استواستات است می توانند در خون جمع و منجر به کمای دیابتی یا مرگ شوند.

 نارسایی کلیه

 بوی مثل مهی دهان همواره به دلیل خوردن غذای دریایی نیست بلکه دهانی که بوی ماهی، بوی شبیه به ادرار یا بوی چیزی شبیه به آمونیاک می دهد نشان دهنده نارسایی کلیه است. وظیفه کلیه ها این است که با تولید ادرار، مواد شیمیایی سمی را از بدن بزداید. در نارسایی کلیه که معروف به بیماری کلیوی مرحله نهایی نیز است، کلیه ها آنقدر آسیب می بینند که قادر به تصفیه خون از مواد سمی و فضولات نیستند.

 وقتی که چنین اتفاقی می افتد، مواد سمی خطرناک و فضولات از خون تخلیه نشده و درون بدن جمع می شوند و تقریباً هر بخش بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. بوی مثل ماهی دهان وقتی اتفاق می افتد که نارسایی کلیه بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و مشکلات تنفسی را موجب می شود.

 قطع تنفس در خواب

 بوی بد دهان که پس از خواب شبانه رخ می دهد امری طبیعی است زیرا در طول خواب، تولید بزاق کاهش می یابد و در نتیجه برای باکتری های تولیدکننده بود فرصتی ایجاد می شود تا تکثیر و رشد کنند اما تولید کم بزاق در طول شب گاهی اوقات می تواند به این دلیل باشد که دهان خود را برای مدت طولانی باز نگه داشته اید.

 افرادی که دچار اختلالات خواب مانند قطع تنفس در خواب و خرخر کردن هستند، برای تنفس از بینی خود دچار مشکل می باشند و در نتیجه از دهان خود تنفس می کنند و این کار باعث بوی بد دهان خود تنفس می کنند و این کار باعث بوی بد دهان می شود.

 علت بوی بد دهان

علت بوی بد دهان ناشی از عفونت های تنفسی و دهان

ریفلاکس معده به مری

 نفس بد بو می تواند نشان دهنده دل و روده بدبو باشد:ناراحتی های گوارشی مانند ریفلاکس اسید و ریفلاکس معده به مری، خود را در دهان شما آشکار می سازند. این دو ناراحتی باعث تأخیر یا جلوگیری از هضم غذای درون معده می شود. وقتی که غذا در سیستم گوارشی هیچ نوع جابجایی و حرکتی ندارد، غذا شروع به فاسد شدن می کند. حتی بعضی از افراد تکه های کوچکی از غذای هضم نشده را بالا می آورند و این کار باعث بوی بد دهان می شود. 

 التهاب گلو و فرسایش اسیدی در دهان می تواند به دندانپزشکان در تشخیص ریفلاکس معده به مری کمک کند اما ریفلاکس معده به مری تنها ناراحتی گوارشی نیست که می تواند بر نفس تأثیر بگذارد. تحقیقی که در سال 2008 در مجله میکروبیولوژی پزشکی به چاپ رسید نشان داد که باکتری هلیکوباکترپیلوری که موجب زخم معده می شود، اگر وارد دهان شود باعث بوی بد دهان می شود.

  عفونت های تنفسی

 عفونت های دستگاه تنفسی مانند آنفولانزا، برونشیت و سینوزیت عامل اصلی بوی بد دهان هستند. وقتی که عفونت های دستگاه تنفسی بافت های سیستم تنفسی را از کار می اندازند یا ملتهب می کنند، سلول ها و مخاط هایی تولید می شوند که از باکتری تغذیه می کنند. آلرژی و ترشح از پشت حلق نیز می تواند منجر به ناراحتی هایی شود که راه بینی را مسدود می کند. این احتقاق بینی شما را مجبور می کند که از راه دهان نفس بکشید و این کار باعث خشکی دهن و رشد باکتری در دهان شما و در نتیجه بوی بد دهان می شود.

 پوسیدگی دندان و ژنژویت

 وقتی که مینای روی دندان خورده و ساییده می شود، ذرات غذا می تواند در این سوراخ ها که کرم خوردگی دندان نامیده می شود ته نشین شود. از آنجایی که مسواک زدن قادر به زدودن این ذره های غذایی نیست آنها در دهان باقی می مانند و باکتری هایی در آنها رشد می کنند که باعث بوی بد دهان می شود.

 ژنژویت عامل دیگری است که می تواند باعث بوی بد دهان شود. ملتهب شدن لثه ها توسط باکتری ها باعث درد فراوان و بوی بد می شود.

این بیماری علت بوی بد دهان شماست!

این بیماری علت بوی بد دهان شماست!
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 590
برگرفته از ماهنامه مطب /ن
این مطلب مفید بود ؟ 520 70
برچسب ها :
نظر کاربران
ناشناس

ناشناس

بسیارعالی

پاسخ دادن 10 7
راحله

راحله

خيييييلييييي عاااااااالييييييييييي واقعاممنونم

پاسخ دادن 6 5
مزگان

مزگان

خیلیییییییییی ممنونم اموزنده بود

پاسخ دادن 5 4
رضا

رضا

بسیار مفید و ارزنده بود ممنون از لطف شما

پاسخ دادن 4 2
محبوب

محبوب

بسیار عالی و آموزنده

پاسخ دادن 1 2
سروش

سروش

علت اصلی بوی دهان یک نوع باکتری در معده اس که با روزی دوتا قرص مترونیدازول بعد از چند روز بوی بد دهان رفع میشه و برای درمان قطعی باید از قرص کلاریترو مایسین استفاده کنید حتما قبل از مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید

پاسخ دادن 17 13
بنیامین

بنیامین

با سلام.من هم بوی بد و زننده ای داشتم در حدی که دوستانم دیگر سمت من نمیامدند . بجز دوستان من را از کار اخراج کردند. تصمیم گرفتم برم دندانپزشکی یک دندان کشیدم و سه تا را پر کردم و جرم گیری کردم اما بوی بد دهان از بین نرفت. دکتر بهم گفت یک سری به متخصص لثه بزنم اونجا هم رفتم دکتر لثه بهم گفت لثهات سالمن . بعد رفتم پیش متخصص گوارش . و اون چندتا قرص بهم معرفی کرد خدا را شکر بعد از سه روز بوی بد دهان کاملا از بین رفت . قرص مترو نیدازول و کلاریترو مایسین

پاسخ دادن 13 5
vv

vv

بوی خیلی بد دهان میتواند نشانه سرطان روده و معده باشد ما در آشنایان داشتیم

پاسخ دادن 1 4
محمد

محمد

سلام خداخیرتون بده خیلیییییییی عالی بود

پاسخ دادن 2 0
سحر

سحر

باسلام من چن سال بود همین مشکلو داشتم یعنی دهنم هم مزش بد بود هم بو میداد.بعد فک کنم ۷ سال رفتم دکتر گفت ک میکروب داری و تست دادم و ی سری دارو مصرف کردم و بگم ک تو این ۷ سال من دچار خلط پشت گلو هم شدم و بعدش هم دچار یبوست شدم. خوب من داروها مصرف کردم طی دو دوره و یکم بهتر شدم و دنبال این بودم ک چرا دهن من هنوز ک رفتم دکتر بازم بو میده تا اینکه رفتم تو سایتای طب سنتی و اونجا فهمیدم ک من بدنم سودایی یا بلغمی شده بخاطر سبک غلط زندگیم و تغذیه بدم. و از همون ب بعد من خیلی از عادتای بدم کنار گذاشتم.و صبح اولین چیزی ک میخورم ی چیز گرم مثل عسل یا شیره انگور و ارده است و شب هم ی قاشق عسل یا عسل با سیاه دانه میخورم و خوب شدم و هنوز هم ادامه میدم گاهی ک مثلا چیزای سرد میخورم و معدم سرد میشه خودم حس میکنم ک بدنم واکنش داره نشون میده و یکم دهنم باز بو میده ولی باز دوباره خوب میشه خلط گلوم بهتر شده و یبوستمم بجای اب سرد کلا اب جوش میخورم ک خیلی خوب بوده. شما هم باید بدونید ک وقتی معدتون سرد میشه سودا یا بلغم توی بدنتون بالا میره و دهن بو میده. من لبنیات در ماه فقط ی بار مصرف میکنم و بهتون بگم ک بهتره بدونید چه غذاهایی گرمن و چیا سرد و اینکه هرغذایی رو با مصلح خودش بخورید یعنی اگه پنیر میخورید ک سرده حتما مصلحش ک گردو هست حتما باشه.این چیزا رعایت کنید بعد ی مدت میفهمین ک خوب شدین. این دکترا اکثرا بی سوادن برید پیش متخصص کار بلد.ولی قرصای لنسوپرازول کلاریترومایسین و مترونیدازول برا من نوشت برا میکروبم خوب بودن ولی خودم ک رعایت کردم بوی دهنم از بین رفت وگرنه هنوز میکروبم از بین نرفته منم فقط دارم معدم گرم میکنم یعنی غذاهایی با طبع گرم میخورم تا معدم تقویت بشه.موفق باشین اینا تجربیات من بود.

پاسخ دادن 21 5
ناشناس

ناشناس

مخلوط یک لیوان آب جوش با یک قاشق چایخوری عسل به همراه دارچین به هنگام صبح در رفع بوی بد دهان بسیار موثر است.

پاسخ دادن 3 2
ناشناس

ناشناس

منم همین مشکلو داشتم ولی قرص کلاریترو مایسین مشکلمو رفع کرد

پاسخ دادن 10 1
امير

امير

متاسفانه از اطرافيان من يكي هست كه خيلي دهانش بو ميده هر وقت بهش ميگم ناراحت ميشه وحاضر نيست دكتر بره نميدونم چيكاركنم تحملش خيلي سخته ميخواستم بدونم خودشون هم اين بو را احساس ميكنند يا نه؟

پاسخ دادن 1 0
Sodabe

Sodabe

سلام.من دهنم در بعضی مواقع بوی بدی میده علتش چی میتونه باشه؟درمانش چطوریه؟

پاسخ دادن 9 5
میثم

میثم

به احتمال زیاد قند خونت بالاست این مشکل بنا به دلایلی مانع ترشح اب دهان میشه و وقتی اب دهان کم ترشح بشه شرایط لازم برای رشد باکتری های بد بوی دهن فراهم میشه شما میتوتی با مراجعه ب پزشک سطح قند خونتو اندازه بگیره. و تنظیمش کنی. البته. حتما حتما تضمین نمیکنم ک مشکلت فقط این باشه

پاسخ دادن 0 0
سحر

سحر

من دوسالی میشه که از بوی بد دهانم رنج میبرم ولی خجالت میکشم دکتر برم و برای رفعش سعی میکنم هر ساعت یه چیزی بخورم به نخ دندانم خمیر دندان میزنم بعداستفاده میکنم روی زبونم مسواک میکشم تا حدودی نتیجه میده ولی نه در اون حد خودمم خسته شدم دیگ

پاسخ دادن 1 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف