سرطان حنجره
تست غربالگری برای سرطان حنجره وجود ندارد و فقط باید نسبت به علائم اولیه این بیماری آگاهی داشت تا با پیگیری سریع و تشخیص زودهنگام، موفق به درمان موثر این بیماری شویم.

تشخیص اولیه سرطان حنجره با معاینه

سرطان حنجره، رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در حنجره و بافت های اطراف آن می باشد. حنجره، اندام تولید صدا در انسان است. حنجره یک عضو توخالی و متشکل از چندین غضروف، در جلوی گردن می باشد که تارهای صوتی را در خود جای داده است .

حنجره در نفس کشیدن، صحبت کردن و بلع غذا نقش مهمی ایفا می نماید. تشخیص هر چه سریع تر سرطان حنجره در مراحل اولیه، باعث موفقیت بیشتر درمان و کاهش عوارض آن می گردد.

صدایتان مدتی است گرفته. علاوه بر آن احساس می کنید تنفس و بلعیدن غذا نیز برایتان مشکل شده است. در چنین شرایطی توصیه می شود بسرعت تحت معاینه پزشکی قرار بگیرید. چرا که چنین علائمی می تواند نشانه وجود تومور در حنجره باشد.

خوشبختانه همیشه تومورهای حنجره بدخیم نیستند. بعلاوه کشور ما در زمینه جراحی های مربوط به این حوزه نیز پیشرفت های خوبی داشته است. تا جایی که می توان به درمان قطعی بیماری در صورت تشخیص زود هنگام دست یافت.

متخصص گوش، گلو و بینی با تاکید بر این که بیشترین عاملی که خطر ابتلا به سرطان حنجره را زیاد می کند مربوط به کسانی است که از سیگار، قلیان و اصولا دخانیات استفاده می کنند، می گوید:گرچه ژنتیک نیز در ابتلا به این بیماری موثر است، ولی بیشتر عوامل محیطی بویژه استعمال دخانیات و نیز مصرف تریاک به صورت استنشاقی در ابتلا به این بیماری بسیار موثر است.

این جراح سر و گردن می افزاید:در واقع رمز پیشگیری از این بیماری صرفا به عدم مواجه با عوامل خطر یعنی دخانیات یا تحریکات شیمیایی ای معطوف می شود که می تواند روی حنجره تاثیر بگذارد .

سرطان حنجره

سرطان حنجره در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است

خواننده ها بیشتر در خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند؟

خیلی ها تصور می کنند خواننده ها به دلیل این که تارهای صوتی شان بیشتر در معرض فشار است مستعد ابتلا به سرطان حنجره هستند، اما این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران معتقد است:بی شک کسانی که به تارهای صوتی شان استرس بیشتری وارد می شود، بیش از دیگران در معرض برخی بیماری های خوش خیم حنجره قرار دارند؛ بیماری ها و مشکلاتی چون نودول ها (گره) و پولیپ های طناب های صوتی که به خشونت صدای فرد منجر می شود.

وی تاکید می کند:ابتلا به این نوع بیماری ها به معنای مستعد بودن برای ابتلا به سرطان حنجره نیست، بلکه صرفا توجه و مراقبت بیشتر خوانندگان را می طلبد. کمااین که بی توجهی و عدم درمان این مشکلات ممکن است خطر ایجاد بیماری های جدی تر را به دنبال داشته باشد.

رابطه اسید معده با سرطان حنجره

خوب است بدانید در انتهای مری، حلقه ماهیچه ای وجود دارد که یکی از وظایفش جلوگیری از بازگشت محتوای معده است. اما ریفلاکس حنجره و حلق زمانی که این ماهیچه ها بدرستی کار نمی کنند، ایجاد می شود. یعنی وقتی اسیدهای معده به پشت گلو یا حتی پشت راه بینی می رسند. این اتفاق می تواند باعث التهاب در آن مناطق شود که در برابر اسید گاستریک حفاظت نشده اند.

به همین علت،وی با تاکید بر این که عوامل تغذیه ای زیاد در ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان حنجره نقش ندارد، می گوید:ولی رفلاکس اسید معده منجر به ایجاد ضایعات خوش خیم حنجره می شود که از علائم آن احساس گرفتگی در حنجره، خشونت صدا و گرفتگی مخاط حنجره است. البته بازگشت اسید معده به گلو می تواند باعث آزارهای طولانی مدت و آسیب شود و باید تحت درمان قرار گیرد.

تشخیص اولیه سرطان حنجره با معاینه

متاسفانه تست غربالگری برای سرطان حنجره وجود ندارد و فقط باید نسبت به علائم اولیه این بیماری آگاهی کافی وجود داشته باشد تا با پیگیری سریع و تشخیص زودهنگام، موفق به درمان موثر این بیماری شویم. تشخیص زودهنگام این بیماری یعنی توجه به نشانه های اولیه آن بویژه اگر شخص به استعمال دخانیات عادت داشته باشد. باید توجه داشت خشونت صدا به خاطر ضایعاتی که روی تار صوتی ایجاد می شود و حتی گرفتگی تنفس و نیز سختی بلع از علائمی است که باید جدی گرفته شود. این جراح حلق و گلو تاکید می کند:خوشبختانه معاینه مستقیم حنجره توسط متخصص با آینه یا آندوسکوپ برای تشخیص اولیه بیماری کفایت می کند و در موارد خاص از سی تی اسکن و ام آرآی بهره گرفته می شود.

سرطان حنجره درمان می شود

این متخصص با تاکید بر این که این بیماری با تشخیص در مراحل اولیه کاملا قابل درمان است، می گوید:برای این بیماری بسته به نوع آن، خصوصیت ضایعه و وسعت درگیری می توان روش های درمانی مختلفی از جمله جراحی باز یا بسته از طریق لیزر و رادیوتراپی پیشنهاد کرد. کما این که رادیوتراپی در مراحل اولیه، درمان قطعی سرطان حنجره محسوب می شود.

وی می افزاید:اغلب بیماران بعد از درمان، کیفیت صدایشان تغییر می کند، ولی صدایشان را از دست نمی دهند. البته کسانی که با لیزر جراحی یا رادیوتراپی می شوند نیز کیفیت صدایشان خوب خواهد بود.

نشانه های سرطان حنجره

معمول ترین نشانه های رفلاکس حنجره و حلق بزرگسالان شامل موارد زیر است:

پاکسازی بیش از حد گلو

سرفه های مداوم

گرفتگی صدا

یک توده در گردن

حس آبریزش از پشت بینی یا مخاط بیش از حد بینی

مشکل در بلع

مشکل در تنفس

گلو درد

سرطان حنجره

دخانیات عامل مهم ابتلا به سرطان حنجره هستند

پیشگیری از سرطان حنجره

منطقه حنجره را گرم نگه دارید.

از ماسک و دستمال گردن استفاده کنید.

هنگام صحبت کردن از فرم بدنی مناسب استفاده کنید.

استفاده از دستگاه بخور سرد برای افزایش میزان رطوبت محیط کار یا منزل.

مایعات گرم مثل چای کمرنگ و آب را با درجه حرارت مناسب هر یک ساعت چند جرعه بنوشید.

پرهیز از مصرف دخانیات برای پیشگیری از سرطان حنجره

استفاده نکردن از عطریات برای کسانی که حساسیت و آسم دارند.

استفاده نکردن از مواد الکلی

درمان بیماری های معده

پرهیز از صاف کردن صدا و سرفه کردن مکرر

اجتناب از داد زدن، جیغ کشیدن و بلند صحبت کردن

سرطان حنجره از تشخیص اولیه تا درمان

3.940
این مطلب مفید بود ؟319
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از روزنامه جام جم / م.ف
نظرات
وبگردی