نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت سرگیجه بعد از ایستادن چیست؟
علت سرگیجه ، سرگیجه نشانه کدام بیماری است
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از ایستادن یکدفعه دچار سرگیجه شوید و بعد از چند ثانیه این حالت برطرف شود .علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم در این شرایط چه می تواند باشد؟

علت سرگیجه بعد از بلند شدن و سرپا ایستادن

علت سرگیجه های ناگهانی که بعد از بلند شدن از زمین یکباره بروز می کند چه می تواند باشد؟
مطالعات جدیدنشان می دهد علائم سرگیجه، ضعف و احساس سبکی سر پس از ایستادن می تواند از نشانه های خطر ابتلا به بیماری های مغزی مانند پارکینسون یازوال عقل باشد که خطر مرگ را دراین قبیل افرادافزایش می دهد.
  
احساس سرگیجه پس از ایستادن به دلیل افت ناگهانی فشار خون می تواند یک مشکل جزئی باشد که در اثر استفاده از دارو یا کم شدن آب بدن صورت گیرد. اما در صورتی که این مشکل به صورت مکرر رخ دهد، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر به نام «افت فشار خون وضعیتی (orthostatic hypotension)» باشد که در واقع به افت فشار خون در سه دقیقه از وضعیت نشسته یا ایستاده گفته می شود.
 
  
سرگیجه ناگهانی

علت سرگیجه ناگهانی و سرگیجه بعد از بلند شدن نشانه چیست

«کریستوفر گیبونز»، از دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون آمریکا، در رابطه با این وضعیت می گوید:«پژوهش ها و مطالعات ما نشان می دهد که تاخیر افت فشار خون وضعیتی زمانی رخ می دهد که افت فشار خون بیش از سه دقیقه پس از حالت ایستاده و یا نشسته صورت گیرد.»
او در ادامه توضیحاتش تاکید کرد:«یافته های تحقیقات ما نشان می دهد که بیش از نیمی از افرادی که دچار تاخیر در چنین وضعیتی می شوند، با خطر ایجاد بیماری های زوال عقل و اختلالات مغزی روبرو هستند.»
  
محققان این تیم تحقیقاتی در پژوهش های خود، پرونده های پزشکی 165 نفر با میانگین سنی 59 سال که آزمایش های سیستم عصبی را انجام داده و به مدت ده سال تحت نظر بودند، را مورد بررسی و بازخوانی قرار دادند. از تعداد کل این افراد، 48 نفر دارای تاخیر افت فشار خون وضعیتی بوده و در 42 نفر افت فشار خون وضعیتی تشخیص داده شد و 75 نفر دیگر نیز شامل هیچ کدام از این وضعیت ها نمی شدند.
 
علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهند که پس از مدتی در حدود بیش از ده سال، 54 درصد از کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند با تاخیر افت فشار خون وضعیتی روبرو شدند که به پیشرفت افت فشار خون وضعیتی انجامید و 31 درصد دچار یک بیماری زوال و انحطاط مغز همچون پارکینسون یا زوال عقل شدند. قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در میان کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند با تاخیر افت فشار خون وضعیتی که به پیشرفت افت فشار خون وضعیتی انجامید،در بیش از ده سال، پنجاه درصد عنوان شده است.

علت سرگیجه ، علت سرگیجه بعد از ایستادن چیست؟

علت سرگیجه بعد از ایستادن چیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 160
برگرفته از پارسینه /ن
این مطلب مفید بود ؟ 134 26
نظر کاربران
اکرم

اکرم

من چنین مشکلی رو دارم البته همیشه بعد از ی عصبی شدن های شدید این حالت بهم دست میده ، ممنونم کمی آگاهی بدست آوردم ،

پاسخ دادن 20 3
طاهره

طاهره

دختر منم 14سالشه بیشتر وقتا وقتی بلند میشه سرش گیج میشه کم خونی هم نداره

پاسخ دادن 32 14
مریم

مریم

منم همین سن رو دارم و همین مشکل رو به پزشک مراجعه کردم و یه سر یدارو برام تجویز کرد کع بعد دو سه ماه مصرف خیلی بهتر شد علتش هم کاهش فشار خون بود

پاسخ دادن 5 1
طاهره

طاهره

البته بیشتر وقتا میگه چشام سیاهی میره

پاسخ دادن 8 5
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف