علت سرگیجه

علت سرگیجه بعد از ایستادن چیست؟

کد مطلب : 21550تعداد نظرات : 4 نظرزمان مطالعه : 2 دقیقه
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از ایستادن یکدفعه دچار سرگیجه شوید و بعد از چند ثانیه این حالت برطرف شود .علت سرگیجه و سیاهی رفتن چشم در این شرایط چه می تواند باشد؟

علت سرگیجه بعد از بلند شدن و سرپا ایستادن

علت سرگیجه های ناگهانی که بعد از بلند شدن از زمین یکباره بروز می کند چه می تواند باشد؟
مطالعات جدیدنشان می دهد علائم سرگیجه، ضعف و احساس سبکی سر پس از ایستادن می تواند از نشانه های خطر ابتلا به بیماری های مغزی مانند پارکینسون یازوال عقل باشد که خطر مرگ را دراین قبیل افرادافزایش می دهد.
  
احساس سرگیجه پس از ایستادن به دلیل افت ناگهانی فشار خون می تواند یک مشکل جزئی باشد که در اثر استفاده از دارو یا کم شدن آب بدن صورت گیرد. اما در صورتی که این مشکل به صورت مکرر رخ دهد، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر به نام «افت فشار خون وضعیتی (orthostatic hypotension)» باشد که در واقع به افت فشار خون در سه دقیقه از وضعیت نشسته یا ایستاده گفته می شود.
 
  
سرگیجه ناگهانی

علت سرگیجه ناگهانی و سرگیجه بعد از بلند شدن نشانه چیست

«کریستوفر گیبونز»، از دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون آمریکا، در رابطه با این وضعیت می گوید:«پژوهش ها و مطالعات ما نشان می دهد که تاخیر افت فشار خون وضعیتی زمانی رخ می دهد که افت فشار خون بیش از سه دقیقه پس از حالت ایستاده و یا نشسته صورت گیرد.»
او در ادامه توضیحاتش تاکید کرد:«یافته های تحقیقات ما نشان می دهد که بیش از نیمی از افرادی که دچار تاخیر در چنین وضعیتی می شوند، با خطر ایجاد بیماری های زوال عقل و اختلالات مغزی روبرو هستند.»
  
محققان این تیم تحقیقاتی در پژوهش های خود، پرونده های پزشکی 165 نفر با میانگین سنی 59 سال که آزمایش های سیستم عصبی را انجام داده و به مدت ده سال تحت نظر بودند، را مورد بررسی و بازخوانی قرار دادند. از تعداد کل این افراد، 48 نفر دارای تاخیر افت فشار خون وضعیتی بوده و در 42 نفر افت فشار خون وضعیتی تشخیص داده شد و 75 نفر دیگر نیز شامل هیچ کدام از این وضعیت ها نمی شدند.
 
علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهند که پس از مدتی در حدود بیش از ده سال، 54 درصد از کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند با تاخیر افت فشار خون وضعیتی روبرو شدند که به پیشرفت افت فشار خون وضعیتی انجامید و 31 درصد دچار یک بیماری زوال و انحطاط مغز همچون پارکینسون یا زوال عقل شدند. قابل ذکر است که میزان مرگ و میر در میان کسانی که مورد بررسی قرار گرفتند با تاخیر افت فشار خون وضعیتی که به پیشرفت افت فشار خون وضعیتی انجامید،در بیش از ده سال، پنجاه درصد عنوان شده است.

علت سرگیجه ، علت سرگیجه بعد از ایستادن چیست؟

4.2168
این مطلب مفید بود ؟14028
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پارسینه /ن
برچسب :
4 نظر به ثبت رسیده است
اکرم 1396-12-17
من چنین مشکلی رو دارم البته همیشه بعد از ی عصبی شدن های شدید این حالت بهم دست میده ، ممنونم کمی آگاهی بدست آوردم ،
263
طاهره1397-03-16
دختر منم 14سالشه بیشتر وقتا وقتی بلند میشه سرش گیج میشه کم خونی هم نداره
3615
مریم1397-04-27
منم همین سن رو دارم و همین مشکل رو به پزشک مراجعه کردم و یه سر یدارو برام تجویز کرد کع بعد دو سه ماه مصرف خیلی بهتر شد علتش هم کاهش فشار خون بود
82
طاهره 1397-03-16
البته بیشتر وقتا میگه چشام سیاهی میره
96
وبگردی