علت سقوط جرثقیل در مکه

اعلام علت سقوط جرثقیل در مکه مکرمه

تاریخ انتشار : 3 مهر 1394کد مطلب : 20980زمان مطالعه : 2 دقیقه
دلیل سقوط جرثقیل در مکه مکرمه که به کشته شدن 107 زائر منجر شد از سوی متخصصان شرکت سازنده جرثقیل رعایت نکردن نکات ایمنی و مهار نبودن آن اعلام کردند.

دلیل سقوط جرثقیل در مکه

متخصصان شرکت سازنده جرثقیلی که در مکه سقوط کرد علت این حادثه را رعایت نکردن نکات ایمنی و مهار نبودن آن اعلام کردند. در این حادثه 107 نفر، از جمله 11 زائر ایرانی کشته و صد ها نفر مجروح شدند. به گزارش جهان به نقل از ایرنا به نقل از دویچه وله کمتر از دو هفته پیش (جمعه 20 شهریور/ 11 سپتامبر) در پی سقوط یک جرثقیل روی «مسجدالحرام» در مکه 345 نفر کشته و مجروح شدند.

سقوط جرثقیل در مکه

در نخستین گزارش ها علت وقوع این حادثه توفان شدید اعلام شد. همزمان گزارش های دیگری از نقش خطای انسانی در این حادثه خبر داده اند.

شرکت آلمانی «لیبهر»، سازنده این جرثقیل که کار شناسان خود را برای بررسی علت این حادثه به عربستان اعزام کرده، روز چهارشنبه، اول مهرماه اعلام کرد که نقص فنی و توفان در این سانحه نقش تعیین کننده ای نداشته اند.

** مهار نبودن بازوی جرثقیل

یکی از سخنگویان شرکت «لیبهر» می گوید در دستورالعمل های استفاده از این جرثقیل شیوه مقاوم سازی آن در توفان هایی با شدت مختلف تشریح شده است.

او تاکید کرد که این جرثقیل در روز حادثه مشغول به کار نبوده، با این همه برخلاف دستورالعمل ها بازوی 190 متری آن برای مقاومت مقابل باد شدید خم نشده است.

دو روز پس از این سانحه پایگاه خبری المواطن عربستان سعودی، با بررسی تصویرهای جرثقیل واژگون شده ادعای مقام های مسئول درباره نقش توفان در سقوط آن را نادرست خواند.

این پایگاه خبری نوشت:«پایه های اصلی این جرثقیل به صورت محکم به زمین سفت نشده بودند و در پایه های این جرثقیل از بتون براساس استانداردهای جهانی استفاده نشده است.»

این سایت عربستانی در ادامه نوشت:«در کاتالوگ استفاده از این جرثقیل نحوه ایمن سازی اطراف آن هم آموزش داده شده است که متأسفانه مسئولان ذی ربط به این بخش از ایمن سازی هم توجهی نکرده بودند.»

احتمال می رود که هر دو عامل، روایت المواطن و ارزیابی رسمی شرکت آلمانی «لیبهر» که علت سقوط را خم نبودن بازوی جرثقیل هنگام توفان ذکر کرده، می توانند به این حادثه انجامیده باشند.

سقوط جرثقیل در مکه ، دلیل سقوط جرثقیل در مکه اعلام شد

4.821
این مطلب مفید بود ؟201
برگرفته از ایرنا - /م
برچسب : سقوط جرثقیل
وبگردی