نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عوامل تشدید کننده سوزش معده
سوزش معده ، زخم دستگاه گوارش
پرخوری، تند غذا خوردن، خوردن مایعات فراوان همراه غذا، مصرف چای زیاد، چای پررنگ و نوشیدنی های الکلی علت سوزش معده و باعث تشدید آن می شود.
بازدید : 8,356 نفر

خطر سوزش معده بیش از یکبار در هفته

سوزش معده مشکل شایعی است که اغلب مردم از آن گلایه مند هستند اما زمانی این مشکل میتواند برای شما خطرساز شود که بیش از یک بار در هفته رخ دهد .اگر دائما و بدون هیچ دلیل خاصی دچار سوزش معده می شوید و هفته ایی 2یا3 بار و بیشتر از چهار هفته دچار این مشکل می شوید باید به پزشک مراجعه کنید. هر چند در بیشتر مواقع سوزش معده ناشی از برگشت اسید به مری است، اما گاهی می تواند نشانه ی زخم معده باشد. این نوع زخم های گوارشی زخم هایی هستند که درون معده ایجاد می شوند. شایع ترین علامت زخم دستگاه گوارش سوزش در نواحی بین بالای ناف تا زیر قفسه سینه و در شدت های متفاوت می باشد. در بعضی موارد درد و سوزش زخم های گوارشی می تواند باعث بیدار کردن شما در شب شود. در بعضی از موارد زخم های کوچک گوارشی نشانه ای ندارند.

فوق تخصص گوارش و کبد در شانزدهمین کنگره گوارش و کبد ایران درباره علل سوزش سر معده اظهار داشت:سوزش معده، سوزش پشت جناق، ترش کردن و بد مزه شدن دهان، همه نشانه هایی از بیماری بازگشت ترشحات معده به مری (ریفلاکس) است.

 سوزش معده

سوزش معده بیشتر از یکبار در هفته خطرناک است

وی گفت:آن چیزی که بیماری را از حالت گذرا به ریفلاکس می برد، میزان آزاردهندگی یا تکرار ریفلاکس و عوارض آن در طی زمان است.

این فوق تخصص گوارش و کبد بیان کرد:این نشانه ها با خوردن یک غذای سنگین یا چرب در هر فردی برای مدت کوتاهی ایجاد می شود.

اگر عوارض سوزش معده به طور متوالی تشدید شوند و به همراه استفراغ و درد آزاردهنده و هفته ای بیش از یک بار رخ دهد، آنگاه این سوزش بیماری محسوب می شود.

وی در خصوص عوامل تشدید کننده این بیماری گفت:پرخوری، تند غذا خوردن، خوردن مایعات فراوان همراه غذا، مصرف چای زیاد، چای پررنگ و بعد از غذا، مصرف دخانیات، نوشیدنی های الکلی سبب تشدید عوارض این بیماری می شود.

این فوق تخصص کبد و گوارش تاکید کرد:با اجتناب از عوامل تشدید کننده، دوری از مصرف غذا در فاصله کمی از خواب و مصرف غذایی که سبب ایجاد سوزش معده می شود، می توان تا حدودی عوارض این بیماری را کاهش داد.

در علائم تازه و زودگذر، می توان از داروهای خنثی کننده اسید به صورت قرص یا شربت به میزان سه تا پنج قاشق از آنتی اسیدها استفاده کرد، این داروها 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف، علائم را بهبود می بخشد.

سوزش معده با این غذاها تشدید میشود

عوامل تشدید کننده سوزش معده
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 38
برگرفته از خبرگزاری فارس / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 34 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف