پرحرفی کودکان

دلایل اصلی پرحرفی کودکان

کد مطلب : 53790زمان مطالعه : 2 دقیقه
زیاد سوال پرسیدن و پرحرفی کودکان میتواند چند علت مهم و اساسی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها میپردازیم.

دلایل پرحرفی کودکان

آیا می دانید که روند منطقی و درست رشد کودکان از لحاظ دستیابی به مهارت های ارتباطی چگونه طی می شود؟ کودکان تا قبل از سه سالگی، فقط از طریق حسی ـ حرکتی و لامسه نسبت به جهان اطراف خود آگاهی کسب می کنند، اما همین کودک پس از سه سالگی می تواند جمله بسازد و مفاهیم را متوجه شود و شروع به صحبت کردن کند.

یکی از مهم ترین علت های پرحرفی کودکان، حس کنجکاوی و تمایل به دانستن همه چیز است. وقتی فرزندمان ما را سؤال پیچ می کند و پشت سر هم پرسش های عجیب و غریب می پرسد، لازم است با صبر و حوصله به آنها پاسخ دهیم و این روحیه پرسشگری را در او تقویت کنیم.

پرحرفی کودکان

درمان پرحرفی کودکان

اگر جواب پرسشی را نمی دانید، به او بگویید که «من نمی دانم، بهتر است در کتاب جواب آن را پیدا کنیم» یا «در اینترنت جستجو کنیم» و به او کمک کنید تا پاسخش را پیدا کند.

یکی دیگر از مهمترین علت های پرحرفی در کودکان، نیاز به جلب توجه است. شاید تاکنون بارها توجه کرده باشید، زمانی که مادران با تلفن به مدت طولانی صحبت می کنند یا در جمعی مشغول صحبت هستند و از کودکشان غافل می شوند، کودک با صحبت کردن طولانی یا پرسش های مکرر سعی می کند که توجه مادر را به خود جلب کند. روان شناسان ریشه این نوع واکنش های رفتاری کودک را جلب توجه والدین می دانند.

گاهی ترس کودکان نیز به زیاد صحبت کردن آنها منجر می شود. این اتفاق به ویژه در سنین پایین و برای کودکانی که شب ها از تنها خوابیدن در اتاق خود می ترسند، اتفاق می افتد. چنین کودکانی از والدینشان می خواهند که کنار آنها بمانند تا با آنها صحبت کنند.

حسادت نیز بخصوص پس از به دنیا آمدن فرزند جدید در خانواده، برای کودکان بالای سه سال، می تواند عاملی برای زیاد صحبت کردن و جلب توجه والدین محسوب شود.

در بسیاری موارد، زیاد حرف زدن حتی در بزرگسالان نیز وسیله ای برای پوشش پریشان احوالی روحی یا نگرانی های درونی است. اگر والدین به فرزندشان به اندازه کافی توجه کنند و برایش به طور اختصاصی وقت بگذارند، اما باز هم فرزندشان به طور غیرعادی صحبت کند، باید به دنبال ریشه های روانی قضیه بگردند.

نباید فراموش کرد که گاهی نیز کم حرف زدن کودکان می تواند نشانه ای از بروز افسردگی در آنها باشد.

دلایل اصلی پرحرفی کودکان

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
برگرفته از تابناک -/ح
برچسب :
وبگردی