چاقی ناگهانی
چاقی ناگهانی به دلیل پرخوری نیست بلکه علامت بیماری و مشکلاتی است که در بدنتان وجود دارد و حتما باید بررسی شود.

8 مشکلی که بدنتان با چاقی ناگهانی از آن خبر می دهد

علت چاق شدن شما چیست؟ هرچقدر هم برنامه غذایی لاغری را پیش می گیرید باز هم تناسب اندام ندارید. شاید باورنکنید که دلیل چاقی بدن می تواند روشنایی اتاق خواب و یا ویروس یک بیماری شایع باشد شاید هم مشکلی درونی که در این بخش از نمناک خواهیم گفت علت چاقی ناگهانی شما باشد .

آنچه را که می خورید و ورزش روتین انجام می دهید را بررسی کنید ، اما با وجود تلاش های مثبت برای حفظ وزن هنوز به وزن ایده آل نرسیده اید ؟ افزایش ناگهانی وزن ممکن است نشانه بیماری باشد. چیزهایی هستند که ممکن است باعث افزایش وزن شوند.

چاقی ناگهانی

 بیماری های که باعث چاقی می شوند

8 چیزی که موجب افزایش وزن و چاقی ناگهانی شما می شود

1. ممکن است تیروئید باشد

تیروئید اولین چیزی است که پزشکان هنگام افزایش وزن چک می کنند. ممکن است تیروئید کم کار داشته باشید که مقدار ناکافی هورمون تولید می کند که بدن برای سوخت و ساز نیاز دارد. حداقل پنج نفر در 100 نفر تیروئید کم کار پیشرفته دارند .

بنابر گفته سازمان دیابت و بیماری های کلیوی در زنان نسبت به مردان به ویژه در بین افراد بالای 60 ساله رایج تر است.علایم دیگری که ممکن است داشته باشید، صرف نظر از افزایش وزن، انرژی کم و یا خستگی، یبوست، پوست خشک و ریزش مو است . پزشک تست خون تجویز می کند تا شرایط را به درستی تشخیص دهد. اختلال تیروئید با دارو و جراحی قابل درمان است.

تیروئید

تیروئید مهم ترین دلیل چاقی ناگهانی

2. ممکن است اختلال غدد درون ریز داشته باشد

آیا چرخه قاعدگی غیر عادی را تجربه می کنید ؟ اگر اینطور است ، ممکن است یک اختلال غدد درون ریز به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید. این یک شرط مشترک بین زنان در سن باروری است و این بیماری با چاقی مرتبط است.

با سندرم تخمدان پلی کیستیک ، بدن انسولین زیادی تولید می کند و یا قادر به پردازش خوب انسولین نمی باشد ، در نتیجه موجب افزایش وزن می شود . عوامل بسیاری وجود دارند که بر این وضعیت تاثیر می گذارند، بنابراین بهتر است تشخیص درست توسط پزشک با برنامه درمانی داشته باشید.

گذشته از یک پریود غیر عادی، ممکن است به خاطر پوست چرب و غیرمعمول جوش ها و آکنه را تجربه کنید. همچنین ممکن است رشد موی اضافی روی صورت و سینه داشته باشید. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث مشکلات باروری و سقط جنین شود و اگر درمان نشود، می تواند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا را به خطر بیندازد .

اختلال غدد درون ریز

علت چاقی ناگهانی در خانمها

3 . ممکن است دیابت داشته باشید

اگر بدن شما مقاوم به انسولین شده است، می توانید در شرایط قبل از دیابت باشید. مقاومت انسولین می تواند منجر به افزایش وزن بیش از حد شود ، به خصوص دور کمر. در هر سه بزرگ سال یک نفر نزدیک به دیابتی شدن است . باید سطح قند خون خود را چک کنید و احتمالا میزان مصرف قند خود را کاهش دهید تا این وضعیت را تغییردهید، در غیر این صورت ممکن است منجر به دیابت کامل شود.

دیابت

دیابت یکی از دلایل چاقی ناگهانی 

4. ممکن است رشد بیش از حد باکتری باشد

باکتری ها در روده زندگی می کنند تا به هضم غذا کمک کنند. اما وقتی عدم تعادل باکتریایی وجود دارد که به رشد میکروبی کوچک نیز مشهور است ممکن است مشکلات شکمی مختلف مانند نفخ، گاز، اسهال، یا یبوست و افزایش وزن را تجربه کنید. افزایش مصرف آب را امتحان کنید و غذاهای بیشتری بخورید که فیبر بالا داشته باشند تا به شکم کمک کند.

5. بدن شما کورتیزول بیشتری تولید می کند

استرس می تواند باعث افزایش میزان کورتیزول در بدن شود ، پس دچار اضطراب، افسردگی و احساس خستگی شدید از افزایش وزن می شوید. اگر هم چنین صبح به سختی بیدار می شوید و احساس ناراحتی می کنید یک متخصص بهداشت روانی را ملاقات کنید .

استرس

علت چاقی ناگهانی بدن می تواند استرس باشد

6. خواب آرامش بخشی ندارید

افرادی که خواب بی کیفیتی دارند سطح بالاتری از هورمون گرلین دارند، هورمونی که اشتها را افزایش می دهد و سطح پایین تری لپتین ، هورمونی که اشتها را کاهش می دهد دارند .تنها غذا نیست که باعث افزایش وزن می شود.

حتی بی خوابی و یا محرومیت از خواب می تواند باعث شود چربی اضافی را کاهش دهید. وقتی خواب آرامش بخش ندارید احساس خستگی می کنید ، اما بدن فکر می کند به انرژی نیاز دارید. در نتیجه، هورمون ها را تحریک می کند که باعث ایجاد اشتها شوند.

بی خوابی با هورمون ها رخ می دهد که باعث چالش کنترل وزن می شود. توسط یک پزشک معاینه شوید که چرا خواب کافی ندارید اگر اختلال خواب مورد توجه قرار گیرد، می توانید وزن را بهتر مدیریت کنید.

خواب نامنظم

داشتن خواب نامنظم از علل افزایش وزن ناگهانی

7. ورود به یائسگی علت چاقی شماست

چند سال پیش از آنکه یائسه شوید اتفاق می افتد، زنان در دهه 40 یا اواخر دهه 30 ممکن است این مرحله را به مدت 10 سال تجربه کنند و حداقل 80 درصد از آن ها دچار چاقی می شوند . علایم یائسگی ممکن است شامل نوسانات روحی، مشکلات خواب، گر گرفتگی و دوره های نامنظم شوند.

میل جنسی نیز ممکن است کاهش یابد و ممکن است یک خشکی واژینال را تجربه کنید که می تواند بر لحظه های صمیمی با شریک زندگی تان تاثیر بگذارد.

انجام فعالیت های هوازی، اجتناب از غذاهای شیرین، و کاهش مصرف الکل می تواند به کاهش علائم کمک کند. این کار همچنین به یافتن پزشک کمک می کند چون برخی علائم می تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد.

یائسگی

چاقی ناگهانی با ورود به یائسگی

8. عدم سازگاری داروها با بدن

آیا برای افسردگی یا فشار خون بالا دارو مصرف می کنید ؟ آیا قرص های کنترل بارداری یا استروئید می خورید ؟ داروهای مختلف می توانند تولید آنزیم را مختل کنند در نتیجه شما اثرات جانبی مثل حفظ آب و افزایش وزن را تجربه می کنید. با این حال، نباید تنها به این دلیل که افزایش وزن دارید، این داروها را کنار بگذارید. از پزشک خود بخواهید به جای آن جایگزین تجویز کنید .

افزایش ناگهانی وزن ممکن است همیشه خطرناک نباشد اما اگر در مورد تغییرات غیر عادی و ناراحت کننده در بدن نگران هستید، همیشه بهتر است خودتان را چکاپ کنید.

 

علل چاقی ناگهانی ، 8 بیماری که موجب چاقی ناگهانی می شوند

3.889
این مطلب مفید بود ؟6821
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دلیل چاقی
وبگردی