نمناک سبک زندگیکار و زندگی علت چپ دست بودن افراد چیست ؟
چپ دست بودن ، چپ دست
محققان با انجام تحقیقی علت چپ دست بودن افراد را مشخص کردند.

علت چپ دست بودن افراد مشخص شد ! 

 پیش از این محققان مختلف به این نتیجه رسیده بودند که چپ دست یا راست دست بودن افراد به نامتقارنی دو نیمکره مغز آن ها بستگی دارد؛ اما محققان آلمانی دریافتند اولویت استفاده از دست چپ یا راست در هشت هفتگی جنین و در نخاع آن مشخص می شود و در هفته سیزدهم بارداری با استفاده از سونوگرافی قابل تشخیص است.
حرکات دست و بازو توسط غشای حرکتی مغز کنترل می شود. این غشا سیگنال های مربوطه را به نخاع ارسال می کند تا در آنجا به دستورالعمل های حرکتی تبدیل شوند. با وجود این در مراحل اولیه رشد جنین غشای حرکتی مغز با نخاع ارتباط ندارد و پس از تشکیل پیش سازهای دست در رحم برقرار می شود.

 
چپ دست
چپ دست بودن افراد چه علتی دارد؟
محققان برای اثبات این نظریه، بیان ژن نخاع را بین هفته هشتم تا دوازدهم بارداری تحلیل کردند و در بخش هایی از نخاع جنین که حرکات بازو و پا را کنترل می کنند، تفاوت های مهمی بین جنین های چپ دست و راست دست شناسایی کردند.

همچنین محققان علت فعالیت های ژنتیکی نامتقارن را ردیابی کرده و عوامل اپی ژنیکی را شناسایی کردند که منتهی به آنزیم هایی می شود که گروه های متیل (گروهی که از پیوند شیمیایی یک اتم کربن با سه اتم هیدروژن تشکیل شده است) را به دی ان ای متصل می کنند و موجب کاهش قابلیت بازخوانی ژن ها شده یا بر این قابلیت اثر می گذارند. اپی ژنیک به تغییرات خارجی دی ان ای اشاره دارد که ژن را خاموش یا روشن می کنند. این تغییرات توالی دی ان ای را تغییر نمی دهند، بلکه بر نحوه بیان ژن تاثیر می گذارند.
 
نتایج این تحقیقات نشان داد این پدیده در قسمت چپ و راست نخاع به اشکال متفاوتی به وقوع می پیوندد و در نتیجه فعالیت ژن ها در دو طرف نخاع با یکدیگر متفاوت است. 

چپ دست ، علت چپ دست بودن افراد چیست ؟

علت چپ دست بودن افراد چیست ؟
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 21
برگرفته از برنا /ک.ک
این مطلب مفید بود ؟ 15 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف