نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت گلودرد کودکان و راههای درمان آن
گلودرد ، گلودرد کودکان
گلودرد یکی از بیماریهای شایع در میان کودکان است که مانع از غذاخوردن و بی اشتهایی آنها می شود.گلو درد می تواند دلایل مختلفی داشته و نشانه ای از یک بیماری جدی در کودکان باشد.

گلودرد در کودکان

گلودرد باعث التهاب در ناحیه حلق می شود و هنگام خوردن غذاهای شور یا ترش در گلوی کودک حالت سوزش به وجود می آورد که این مسئله می تواند برای کودک آزار دهنده باشد.بلع دردناک یا گلودرد از آن دسته بیماری هایی است که اگر بگوییم اصلی ترین علت ملاقات پزشک است اغراق نکرده ایم. البته گلودرد بیماری نیست و اغلب نشانه ای از یک بیماری مثلا عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزاست و معمولا اولین نشانه بیمار شدن کودک شماست. احتمالا برای اغلب والدین این سوال مطرح است که چه زمانی گلودرد کودک نیاز به مراقبت پزشکی و مراجعه به پزشک دارد.

گلودرد غالباً بر اثر ورم لوزه ها (Tonsillitis) پدید می آید. ورم لوزه ه را یک باکتری به اسم استرپتوکوک ایجاد می کند. علاوه بر این، ویروسهای سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می توانند مسئول این دردها باشند. همچنین گلودرد ممکن است بدلیل التهاب در مناطق دیگر نظیر ورم حنجره Laryngaitis بوجود آید. گلو درد بهمراه تورم غده های گردن نیز دیده میشود. (مثلاً در اوریون)

علت گلو درد کودکان

عوارض گلودرد

با اینکه اکثر عفونت های گلو خطرناک نیستند اما ممکن است عوارض جدی ایجاد کنند. به خصوص گلودرد استرپتوکوکی می تواند عفونت های دیگری مانند تونسلیت (التهاب لوزه ها)، سینوزیت (عفونت سینوس ها) عفونت های گوش و مخملک (تب، گلودرد شدید و جوش دانه پوستی از علائم آن است) ایجاد کند. به دلیل نامشخصی دو عارضه بسیار مهم تر گلودرد استرپتوکوکی یعنی تخریب کلیوی (گلومرولونفریت) و تب روماتیسمی نسبت به گذشته کمتر شایع هستند اما در صورت بروز می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.

مثلا تب روماتیسمی در بافت های مختلف از جمله مفاصل، پوست و عضلات، گره های التهابی ایجاد می کند. ممکن است این نقاط التهابی در عضله قلب، پوشش قلب و دریچه های آن ایجاد شده و در عبور جریان خون قلب اختلال ایجاد کند. با وجود اینکه جراحی گاهی دریچه ها را ترمیم می کند اما تخریب اغلب دائمی است. به همین دلیل درمان گلودرد استرپتوکوکی قبل از ایجاد عوارض اهمیت فراوانی دارد. اگر چه عفونت های ویروسی از باکتریایی کم خطرتر هستند اما بدون عارضه نیستند مثلا مونونوکلئوز عفونی می تواند موجب بزرگی بیش از حد و گاهی پارگی طحال شود.

عوارض دیگر آن عبارتنداز:زردی (التهاب کبد) کاهش پلاکت ها و اختلال در انعقاد خون، کم خونی، التهاب قلب، تخریب عصبی که اغلب منجر به فلج می شود و تورم لوزه ها که گاهی موجب انسداد راه هوایی و تنفس می شود.

آیا خطرناک است؟

بیشتر گلودرد خطرناک نیستند. اما چنانچه کودک شما نسبت به باکتری استرپتوکوک حساسیت داشته باشد و مبتلا به عفونت استرپتوکوکی در گلو باشد ممکن است در جاهای دیگر بدن تأثیر بگذارد. از عوارض خطرناک احتمالی آن می توان ورم کلیه Nephritis و تب روماتیسمی را نام برد.

ابتدا چه کار باید بکنید؟

1- اگر گلوی کودکتان درد می کند و ی عمل بلع را به دشواری انجام می دهد و از خوردن غذا سرباز می زند گلوی او را زیر نور کافی نگاه کنید برای اینکار سر وی را به عقب برده با دست یک قاشق تمیز زبان وی را به پائین فشار دهید و از او بخواهید یک آ طولانی بگوید. این عمل، گلوی او را در معرض دید شما می گذارد بطوریکه اگر ورمی در کار باشد می توانید آنرا ببینید.

2- برای پیدا کردن غده های متورم، با انگشت اطراف گردن و زیر چانه او را لمس کنید. غده ها مانند نخودهای بزرگی در زیر پوست لمس خواهند شد.

3- برای آگاهی از تب، دمای وی را اندازه بگیرید.

4- از آنجا که گلودرد عمدتاً ناشی از عفونت است تا زمان مراجعه به دکتر، کودک را از رفتن به مدرسه باز دارید.

آیا مشورت با دکتر لازم است؟

بلافاصله به دکتر مراجعه کنید زیرا عفونت استرپتوکوکی گلو باید فوراً درمان شود تا از بروز عوارض ناگوارتر جلوگیری بعمل آید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟

دکتر، برای تعیین علت گلودرد به معاینه کودک شما خواهد پرداخت، اگر علت آن باکتری استرپتوکوک است دکتر به تجویز آنتی بیوتیک خواهد پرداخت.

شما چه کمکی می توانید بکنید؟

گلودرد کودک را با نوشیدنی های خنک یا شربت لیموی داغ تسکین دهید. به کودک مایعات فراوان بدهید. اگر بخاطر گلودرد نمی تواند چیزی را راحت قورت دهد تا آنجا که ممکن است غذاهایی را که به او بدهید آبکی کنید.

علت گلودرد کودکان و راههای درمان آن

علت گلودرد کودکان و راههای درمان آن
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 60
برگرفته از سلامت و نیکو-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 47 13
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف