نمناک اخبارورزشی قهرمان کشتی علیرضا سلیمانی درگذشت
علیرضا سلیمانی ، کشتی گیر
علیرضا سلیمانی پهلوان باشی کشتی ایران بر اثر عارضه قند و فشار خون صبح امروز به دیار باقی شتافت و جامعه ورزش را در اندوه فراغش فرو برد. در ادامه خاطره فراموش نشدنی علیرضا سلیمانی و سوخته سرایی را می خوانید.
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1393

علیرضا سلیمانی مدال آور خوش نام عرصه کشتی ایران صبح امروز درگذشت تا خبری شوک برانگیز ورزش ایران را احاطه کند.

سلیمانی که از ورزشکاران محبوب و مردمی ایران زمین محسوب می شد به دلیل سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.

وی مدتی از عارضه قند وفشارخون رنج می برد و سرانجام صبح امروز به دیارباقی شتافت.

مدیریت سایت نمناک درگذشت این پهلوان ارزشمند کشورمان را به خانواده این عزیز، جامعه کشتی و همه علاقمندان به ورزشکاران ایران را تسلیت می گوید. روحش شاد.

 وی نخستین مدال طلای جهانی کشتی ایران پس از انقلاب اسلامی را کسب کرد.
 افتخارات علیرضا سلیمانی بشرح زیر است:
 - مدال طلای جهان در سال 1989 مارتینی سوئیس (تنها مدال طلای سنگین وزن کشتی ایران در جهان)
 - مدال طلای بازیهای آسیایی 1986 سئول
 - مدالهای طلای آسیا در سالهای 1991، 1989، 1983، 1981 و 1979 
 
خاطره هایی به یاد ماندنی از علیرضا سلیمانی پهلوان باشی کشتی ایران را در ادامه می خوانید.
حسرت دیدار کشتی دو پهلوان
قصه رضا سوخته سرایی و علیرضا سلیمانی در کشتی قصه عجیب و غریبی است. آنها هیچ وقت با هم به صورت جدی روبه رو نشدند. یک بار که آن 21هزار نفر جمعیت، داستان را به هم زد تا دیدار به زمانی دیگر موکول شود، یک بار دیگر چند وقت بعد از آن ماجرا دوباره قصه جدی شد و هر دو پهلوان روی تشک آمدند. همه چشم ها مشتاق و نگران بود. جمعیت هر چه منتظر ماند فنی ببیند جز هل دادن دو کشتی گیر چیزی عایدش نشد. آخر سر داوران هم خسته شده و هر دو کشتی گیر (سوخته سرایی – سلیمانی) را سه اخطاره کردند. 
در لیگ کشتی هم سوخته سرایی برای سازمان آب کشتی می گرفت و سلیمانی نماینده راه آهنی ها بود. این دو، سه سال پیاپی در شش کشتی رفت و برگشت باشگاه ها با عنوان مصدومیت و بیماری از سرشاخ شدن با یکدیگر پرهیز کردند. سوخته سرایی دو بار پهلوان کشور در اوایل دهه 61 شد. سلیمانی بعد از او شش سال پیاپی پهلوان اول شد تا طبق رسم و آیین به لقب پهلوان باشی برسد. این دو همیشه برای یکدیگر کری می خواندند تا فقط تنور مسابقات را داغ نگه دارند اما هیچ وقت روبه روی همدیگر قرار نگرفته و هواداران کشتی کمتر رویارویی این دو را به یاد دارد. 
 
من قلبم را برای او می دهم 
آنهایی که در این چند وقت راهی بیمارستان مهراد، محل بستری شدن دو پهلوان شدند، پسران سلیمانی و سوخته سرایی را دیدند که به جای ایستادن بالای سر پدران خود مراقب حال و هوای عموی کشتی گیرشان بودند تا با تلفن همراه حال و احوال آنها را به پدرانشان خبر دهند. 
 
علیرضا سلیمانی در کنار سوخته سرایی
 
می گویند روزی که حال سوخته سرایی بابت گرفتگی عروق قلبش خراب و وخیم شد، سلیمانی از طبقه سوم برای دکترها پیغام فرستاد که من قلبم را برای او می دهم. آنهایی که شاهد این صحنه ها بودند اشک در چشمانشان حلقه زده بود. قصه پهلوانی هنوز زنده است.
 سوخته سرایی با آن حال و اوضاع کشان کشان خود را به در اتاق حریف و رقیب قدیمی می رساند تا حالش را جویا شود. مدیر بیمارستان با دیدن هجوم رسانه ها برای تهیه گزارش از این دو کشتی گیر پیشنهاد داده بود چه خوب می شد که همین جا یک کشتی بگیرید تا هوادارانتان ببینند که شما سالمید. 

قهرمان کشتی علیرضا سلیمانی درگذشت

قهرمان کشتی علیرضا سلیمانی درگذشت
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 11
برگرفته از همشهری , قدس - /م
این مطلب مفید بود ؟ 11 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف