نمناک فرهنگ و هنرموسیقی گلایه های علیرضا قربانی از نابسامانی اوضاع موسیقی
علیرضا قربانی ، دنیای موسیقی
علیرضا قربانی خواننده موسیقی کشورمان در یک گفتگو از آرزوهایی که در دنیای موسیقی داشت و شرایط موسیقی امروز گفت.
تاریخ انتشار : 13 فروردین 1397

انتقاد شدید علیرضا قربانی از دنیای موسیقی امروز

علیرضا قربانی خواننده موسیقی کشورمان که سالها در این عرصه فعال بود در یک گفتگو از اوضاع نابسامان دنیای موسیقی امروز گله کرد و انتقادهای شدیدی به این موضوع وارد کرد که در ادامه میخوانید.

علیرضا قربانی که سال گذشته آلبوم «فروغ» با صدای او منتشر شد سال هاست در سبک موسیقایی خود مسیری آهسته و پیوسته را طی می کند. او در گفت وگویی که در ویژه نامه نوروزی اعتماد چاپ شده، درباره موسیقی های امروز و مسائل مختلف دیگری صحبت کرده است که بخش هایی از آن را مرور می کنیم.

گفتگو با علیرضا قربانی درباره اوضاع موسیقی امروز

در همه این بیست سال سخت ترین دوره کاری شما چه دوره ای بوده است؟

چون تمام این ایام را دوست داشته ام هیچ وقت احساس سختی نکرده ام. من کاملا صادقانه می گویم که عاشق و شیدای آواز خواندن و موسیقی ایرانی هستم، بنابراین هیچ ایامی برایم سخت نبوده و لحظه به لحظه آن (از تمرین تا اجرا) لذتبخش است. کار کردن با آنسامبل های متفاوت و شرکت در فستیوال های مختلف همه برایم جذاب هستند و هیچ سختی ندارد. من برخلاف بسیاری از جوانان امروز موسیقی که می گویند خون دل خورده ایم لحظه به لحظه از کاری که کرده ام لذت برده ام و سعی کرده ام شاگردی کنم.

علیرضا قربانی در لحظه هایی که درگیر موسیقی نیست، به چه کارهایی می پردازد؟

واقعیت این است که تمام وقت هایم را یا سعی می کنم تمرین کنم یا ملودی ایجاد کنم. یا دنبال شعرهایی می گردم که به درد آواز بخورد. کمتر پیش می آید فیلم ببینم اما کتاب بیشتر می خوانم. در نهایت بخش مهم کار من به موسیقی اختصاص دارد. در این روزها موسیقی آذربایجانی، قوالی های پاکستان و فلامنکو بیشتر گوش می کنم چون می خواهم با آنها بیشتر آشنا شوم.

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی خواننده پیشکسوت کشورمان 

آیا حسرت کارکردن با آهنگسازی را در سال های فعالیت هنری تان داشته اید؟

خیلی دلم می خواست با پرویز مشکاتیان کار کنم چون از دوران نوجوانی تعلق خاطر خاصی به کارهای او داشتم و دلم می خواست با این استاد همکاری داشته باشم. البته در اواخر عمر ایشان قرار داشتیم کاری را روی شعر عقاب پرویز ناتل خانلری انجام دهیم که متاسفانه نشد. موسیقی این کار را استاد مشکاتیان نوشته بود و قرار بود جناب احمد پژمان آن را برای ارکستر تنظیم کنند که متاسفانه اجل مهلت نداد.

یکی از دردهای جامعه موسیقی امروز ما این است که در هر ژانری از موسیقی داشتن صدای خوش که اولین ملاک خواندن است از بین رفته، دلیل اصلی این اتفاق را در چه می بیند و فکر می کنید تا چه حد سلیقه مخاطب و بازار بر ان تاثیر گذاشته است؟

وجهه اول آن کمرنگ شدن هویت های فرهنگی است، در گذشته ای نه چندان دور که مردم بر اساس هویت های واقعی خودشان زندگی می کردند هر چیزی برای خود ملاکی داشت. اگر کسی را زیبا می دانستند به جزئیات ظاهری او توجه داشتند در صورتیکه الان معنای همه این تعاریف از بین رفته است، مثل کسیکه اسمش زلفعلی است اما هیچ مویی ندارد. در جهان امروز تا حدود زیادی هویت ها و ملاک های اصلی هویتی از بین رفته است چون بازار به دنبال عناصر کاذب رفته است و بسیاری از قواعد را همین بازار تعیین می کند. دیگر صدا و درست خواندن ملاک نیست، بلکه این مهم است که چه کسی از مواهب دنیوی مثل پول، تبلیغات، رانت و پشتوانه های فامیلی برخوردار است. این موارد در معروف شدن یک نفر تاثیر می گذارد، چنانکه نمونه های آن هم بسیار است. آدم ها به راحتی گروه های خودشان را تشکیل می دهند، بدون آنکه شعر و موسیقی را درست بشناسند. هیچ معیار و ملاکی هم برای ارزشگذاری وجود ندارد.

 علیرضا قربانی

علیرضا قربانی خواننده موسیقی کشورمان

و آثارشان هم خیلی زود مصرف شده و از بین می روند.

بله، و به راحتی از بین می روند و افراد دیگری به جای آنها می آیند. این آسیب جدی است که به هویت فرهنگی هنری جامعه وارد می شود. ضمن اینکه یادمان می رود همین موسیقی های مصرفی مثل فست فود که در طولانی مدت بدن را دچار عارضه می کند حساسیت گوش مردم و سلیقه شنیداری آنها را از بین می برند. بزرگان ما همیشه ما را پند داده اند که همنشین خوب داشته باشید درصورتیکه یادمان می رود گوش ما هم اگر با موسیقی بد همنشین شده باشد در رفتار ما اثر منفی می گذارد.

 

گلایه های علیرضا قربانی از نابسامانی اوضاع موسیقی

گلایه های علیرضا قربانی از نابسامانی اوضاع موسیقی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از اعتماد / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف