نمناک بهداشت و سلامتمتخصصین مهمترین دانستنی ها درباره عمل جراحی تعویض مفصل زانو
مفصل زانو ، تعویض مفصل زانو
امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ابداع انواع روش های جراحی در پزشکی ، و با شیوه های نوین و دستگاه های پیشرفته و استفاده از ابزار و پروتزهای مخصوص ناتوانی افراد و بیماران نسبت به گذشته کاهش یافته است.

دانستنی های مهم در رابطه با عمل جراحی تعویض مفصل زانو

یکی از این جراحی ها عمل تعویض مفصل زانو است که برای کسانی مناسب می باشد که به علت افزایش سن یا بیماری هایی همچون استئوآرتریت زانو ، دچار درد ، ساییدگی مفصل زانو و مشکل در راه رفتن می باشند . پزشک برای کاهش درد این افراد و بازگرداندن مهارت های حرکتی آن ها عمل تعویض مفصل زانو را پیشنهاد می دهد.    

در این مقاله، رایج ترین سوالات بیماران در مورد جراحی تعویض مفصل زانو توسط دکتر یاسر نژادی ، حراج و متخصص ارتوپدی،  که از پزشکان با تجربه تعویض مفصل زانو در تهران هستند ، پاسخ داده شده اند. 

منظور از تعویض مفصل زانو چیست؟

تعویض مفصل زانو که با نام آرتروپلاستی نیز معروف است ، یک روش جراحی می باشد که در آن بخش های خاصی از مفصل زانو یا کل مفصل  که دچار آسیب شده است با پروتز و یا مفصل مصنوعی جایگزین می شود.
مفصل مصنوعی  طوری طراحی شده است که همانند یک جسم سالم و نرمال حرکت کرده و این امکان  را به بیمار می دهد تا پس از جراحی بدون درد از فعالیت های عادی و روزمره لذت ببرد.

در طول جراحی آرتروپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

 قبل از عمل پزشک متخصص بیهوشی،  تشخیص خواهد داد که کدام روش بیهوشی نخاعی ، اپیدورال منطقه ای و یا ترکیبی از این ها برای بیمار در حین جراحی مناسب تر است.
جراحی حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. پزشک در طی عمل برشی در سطح پوست ایجاد کرده ، سپس سطوح مشترک آسیب دیده با اجزای تیتانیوم ، کروم ، کبالت ، مولیبدن و پلی اتیلن جایگزین می شوند. در پایان جراحی به دلیل اثر بیهوشی پاها ، بی حس شده و قادر به حرکت نخواهند بود.
 
پس از خروج از اتاق عمل بیمار به ریکاوری برده شده تا در آنجا علائم حیاتی بیمار تحت نظارت قرار بگیرد ، سپس بیمار را به بخش منتقل کرده و یک یا دو شب به طور متوسط در بیمارستان بستری می ماند. در طی این مدت و تا پایان دوره بهبودی مصرف داروهای مسکن، و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت و داروهای ضد انعقاد برای بیمار تجویز می شود.

پس از عمل چه اتفاقاتی می افتد؟

پس از عمل و هنگامی که بیمار در بخش قرار دارد ، وضعیت عصبی-عضلانی پاها و همچنین توانایی شروع حرکت پاها که تعیین کننده پایان فرآیند بیهوشی است بررسی خواهد شد . سپس پرستار به بیمار در حرکت و باز یافتن توانایی برای حرکت درست کمک می کند.

چه دردی در مفصل باعث می شود که جراحی تعویض مفصل زانو برای بیمار در نظر گرفته شود؟

این یک تصمیم شخصی است که تنها با کمک و ارزیابی هایی که پزشک متخصص ارتوپدی بر روی درد و اثرات آن بر روی زندگی شخصی شما انجام می دهد ، گرفته می شود. به عنوان مثال اگر  درد مفصل زانو روزهای متوالی بدون تسکین ادامه داشته باشد، عضلات اطراف آن ضعیف شده و بنابراین حرکت دشوار می شود. در این گونه موارد هنگامی که گزینه های درمان محافظه کارانه مانند داروها و انجام فیزیوتراپی باعث تسکین درد نشود ، ممکن است پزشک جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه کند.
مفصل زانو

دوره بهبودی پس از جراحی چند وقت  طول می کشد؟

کل روند بهبودی ، بستگی به نوع جراحی و شرایط بیمار دارد  و شامل درمان فیزیکی ، دارو ، استفاده از تجهیزات پشتیبانی مانند واکر و استراحت زیاد می باشد.

در روزهای اول پس از جراحی چه اتفاقاتی می افتد؟

بیمار نباید در یکی دو روز اول بعد از عمل جراحی از احساس ضعف و حالت های متغیر خود تعجب کند ، زیرا به زودی یک روال معمول را شروع کرده و مفصل جدید باعث می شود که یک زندگی جدید با درد کمتر آغاز کند.( در روزهای اول بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو همانند هر عمل جراحی دیگری احتمالا پزشک داروهای ضد درد را برای بهبود حال بیمار تجویز می کند)
پس از آن باید توجه داشته باشید که احتمال اینکه به مدت 6 هفته نیاز باشد تا بیمار با واکر به حرکت ادامه دهد ، وجود دارد. همچنین ممکن است این مدت بیشتر  نیز شود.

چه مدت زمانی پس از عمل طول می کشد تا فرد به روال عادی زندگی روزمره خود بازگردد؟

این یک تصمیم است که فقط توسط بیمار و یا دکتر متخصص ارتوپد می تواند گرفته شود. اطمینان حاصل کنید که به توصیه پزشک متخصص یا  جراح ارتوپدی عمل می کنید . نتایج فردی ممکن است متفاوت باشد.

دوام مفصل مصنوعی زانو  چند سال است؟

همان طور که جراحی تعویض مفصل زانو یک روش موفقیت آمیز است ، اما ممکن است این مفصل های مصنوعی در طول سال ها شل ، سست یا ضعیف شده و نیاز به تکرار جراحی باشد.
اینکه دوام پروتز ها چه مدت است ،علاوه بر سن ، بستگی به استفاده صحیح بیمار از مفصل مصنوعی نیز دارد . اما به طور معمول عمر این مفاصل مصنوعی بین 20 تا 25 سال می باشد و پس از طی این مدت باید جراحی تکرار شود. 

جراحی تعویض مفصل زانو چه عوارضی دارد؟

عوارض ممکن شامل عفونت و لخته شدن خون می باشد که برای جلوگیری از این اتفاق تجویز آنتی بیوتیک ها و داروهای رقیق کننده خون انجام می شود. 
احتیاط های لازم در اتاق عمل و ضدعفونی نمودن زخم ها پس از عمل به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت از مواردی است که باید رعایت شود.
در واقع اکثر جراحی ها بدون مشکل می باشند، بنابراین خطر آنها بسیار کم است.
مفصل مصنوعی زانو

آیا درد بعد از عمل وجود دارد؟

همانند بسیاری از روش های جدید جراحی ، برخی از بیماران پس از عمل درد را تجربه خواهند کرد و درد عضلانی بعد از عمل طبیعی است. حتی گاهی اوقات در هنگام خواب نیز درد می تواند رخ دهد.
با این حال زمانی که بیمار هیچ فعالیتی انجام ندهد داشتن درد عضلانی غیر طبیعی می باشد و بیمار باید در صورت داشتن هر گونه درد نامتناسب با پزشک خود تماس بگیرد.

آیا استفاده از رژیم غذایی خاصی پس از عمل توصیه می شود؟

عادات غذا خوردن سالم به خصوص استفاده از مواد غذایی دارای ویتامین C بالا و پروتئین در بهبود زخم و تسریع درمان مفید است.
 
داشتن یک رژیم سالم و متعادل برای متناسب نگه داشتن وزن باعث افزایش عمر پروتز می شود.
 
همانند مفاصل طبیعی زانو ، لازم است از فعالیت های دارای شدت و خطر بالا پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو ، اجتناب کرد ، زیرا این فعالیت ها می توانند برای مفصل جدید خطرناک باشند.
 
با آرزوی صحت و سلامتی برای هم میهنان گرامی 
 
دکتر یاسر نژادی – جراح و متخصص ارتوپدی (فلوشیپ تعویض مفصل زانو)
 
آدرس : تهران ، زعفرانیه ، خیابان طاهری، جنب درب کاخ سعدآباد ، کوچه شاهین، پلاک1 /  تلفن :22018658

مهمترین دانستنی ها درباره عمل جراحی تعویض مفصل زانو

مهمترین دانستنی ها درباره عمل جراحی تعویض مفصل زانو
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 5
این مطلب مفید بود ؟ 5 0
نظر کاربران
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است .