نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عمل جراحی سرطان چشم + فیلم (14+)
سرطان چشم ، تشخیص سرطان چشم
یکی از اعضای بدن که کمتر کسی فکر می کند به بیماری سرطان مبتلا شود چشم است.سرطان چشم بیماری ادر و مهلکی است که در صورت عدم تشخیص به موقع به ریه و سینه نیز منتقل می شود.
بازدید : 6,667 نفر

سرطان چشم و راه درمان آن

سرطان یکی از بیماری های مهلکی است که می تواند همه اعضای بدن را درگیر کند و چشم نیز از این قاعده مستثنی نیست به طوریکه از هر یک میلیون نفر حدود 7 نفر به تومور چشمی مبتلا می شوند.در این بیماری،سرطان تمام قسمت های چشم یعنی قسمت های جلو،پشت چشم و همچنین تمام قسمت های کره چشم را درگیر می کند و شایع ترین علایم آن ملانوم چشم،کاهش دید و بینایی،درد چشم،بالا رفتن فشار چشم و التهاب داخل چشم است.می شوند.

سرطان چشم یکی از نادرترین مواردی است که انواع مختلفی داشته و عمل جراحی آن نیز از جمله ی حساس ترین عمل های جراحی است. با ما همراه باشید تا نگاهی به عمل جراحی خارج کردن تومور از درون کره ی چشم داشته باشیم.

در طی فرآیند تشدید این بیماری که ناشی از عوامل متعددی از جمله ی آب مروارید است، توموری درون کره ی چشم ایجاد می شود که جنس آن از بافتی است که کره ی چشم از آن ساخته شده است. همانطور که اشاره کردیم کهولت سن و داشتن آب مروارید توسط پزشکان یکی از دلایل ابتلا به سرطان چشم است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که این نوع سرطان و رشد تومور درون کره ی چشم یکی از نادرترین موارد این نوع بیماری است. سرطان چشم از جمله ی مواردی است که در آن امکان متاستاز (گسترش سرطان به سایر ارگان ها) وجود دارد. ارگان هایی که شانس بیشتری برای آلوده شدن پس از ابتلا به سرطان چشم و تشخیص دیرهنگام دارند، شامل ریه و سینه می شوند.

سرطان چشم


تومور های ناشی از سرطان چشم در میان سه لایه ی دیواره ی کره ی چشم رشد می کنند. بیرونی ترین لایه که همه می توانیم به راحتی آن را ببینیم، سفیدی چشم است. بخش روبرویی چشم که لایه ی شفافی روی عنبیه است، قرنیه نام دارد. لایه ی درونی شامل بافت های عصبی است که شبکیه ی چشم نام دارد. شبکیه ی چشم وظیفه ی دریافت نور و انتقال تصاویر به مغز را از طریق عصب باصره بر عهده دارد.

لایه ی مرکزی که تومور نیز در آن رشد می کند، لایه ی عروقی نام دارد. لایه ی عروقی از سه قسمت تشکیل شده که شامل عنبیه (Iris)، جسم مژگانی (Ciliary Body) و مشیمیه (Choroid) است. عنبیه در واقع همان قسمت رنگی چشم است که در پشت لایه ی شفاف موسوم به قرنیه قرار گرفته است. مردمک چشم بخش مرکزی عنبیه است که براساس نور محیط بزرگ یا کوچک می شود تا نور مناسبی را دیافت کند. همانطور که اشاره کردیم، تومور رشد کرده در این بخش، بافتی کوچک است که به آرامی رشد کرده و در سایر قسمت های بدن پخش می شود.

جسم مژگانی در واقع یک بافت ماهیچه ای است که اندازه ی مردمک را کوچک و بزرگ کرده و سایز لنزی را که در پشت عنبیه قرار گرفته، تغییر می دهد. در قسمت جلو، جسم مژگانی دارای ساختار مایع گونه است که بین عنبیه و قرنیه قرار می گیرد. توموری که در این قسمت ایجاد می شود به مراتب بزرگ تر بوده و شانس بیشتری برای پخش شدن در سایر قسمت های بدن دارد.

سومین قسمت از لایه ی عروقی، مشیمیه نام دارد. این بخش از لایه ی عروقی که شامل لایه ای ار رگ های خونی است وظیفه ی انتقال اکسیژن و مواد مغذی به چشم را بر عهده دارد. اغلب تومور های ناشی از سرطان چشم در این لایه دیده شده اند. سایز توموری که در این لایه ایجاد می شود در مقایسه با دو لایه ی پیشین بسیار بزرگ تر بوده و شانس پخش شدن سرطان به سایر ارگان ها از طریق تومور در این لایه نیز بسیار بیشتر است.

جراحی سرطان چشم

 
 
نمونه ای از عمل جراحی که برای بیرون آوردن تومور از چشم انجام شده را می توانید در ویدیوی زیر ببینید. در این ویدیو یک تومور که در جسم مژگانی رشد کرده، با شکافتن چشم پاکسازی می شود. جراحان ابتدا با مشخص کردن محلی که قرار است شکافته شود، براساس تصاویر ثبت شده، محل مورد نظر را انتخاب کرده و لایه ی بیرونی را که همان سفیدی است، کنار می زنند، سپس با برش قسمت مورد نظر به تومور رسیده و آن را خارج می کنند. پس از برداشتن تومور، جراحان محل شکافته شده را دوخته و در پایان نیز با استفاده از سرنگ، آنتی بیوتیک درون چشم تزریق می کنند.

به واقع عمل جراحی مورد نظر را باید در زمره ی یکی از سخت ترین عمل ها خواند؛ چراکه کوچک ترین اشتباه می تواند باعث از بین رفتن بینایی بیمار شود. در ادامه می توانید این ویدیو را به نظاره بنشینید، البته باید به این موضوع اشاره کرد که ویدیوی مورد نظر دارای صحنه هایی است که شاید برای برخی از افراد مناسب نباشد.

 

 

عمل جراحی سرطان چشم + فیلم (14+)

عمل جراحی سرطان چشم + فیلم (14+)
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 10
برگرفته از زومیت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 8 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف