نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد عمل سرکلاژ در بارداری چیست؟
سرکلاژ ، عمل سرکلاژ
در مواردی که گردن رحم کوتاه است، سرکلاژ انجام می شود. در بیمارانی که دهانه رحم نارسا بوده و احتمال زایمان زودرس وجود داشته باشد.

سرکلاژ در چه مواردی انجام می شود؟

سرکلاژ یعنی بخیه زدن دهانه رحم به منظور بسته نگه داشتن سرویکس. این روش زمانی به کار گرفته می شود که دهانه رحم ضعیف باشد (بی کفایتی دهانه رحم) و زودتر از زمان مقرر باز شود. باز شدن زودهنگام دهانه رحم می تواند موجب زایمان زودرس شود. اگر شما دچار این مشکل باشید، پزشک ممکن است سرکلاژ سرویکس (دهانه رحم) را پیشنهاد کند.


سرکلاژ سرویکس، دوخت دهانه خروجی رحم است، این عمل می تواند در هفته 12 تا 14 بارداری قبل از سست شدن دهانه رحم یا به عنوان یک اقدام اضطراری بعد از سست شدن دهانه رحم انجام شود، این مساله به ندرت پس از هفته 24 اتفاق می افتد.

سرکلاژ با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی (مانند تزریق نخاعی) و معمولا سرکلاژ از طریق واژن انجام می شود. اسپکولوم دستگاهی پدالی و شبیه قاشق است، این دستگاه را داخل واژینال زن باردار می کنند و دیواره های واژن را از برای انجام جراحی باز می کنند. این عمل به روش های مختلف صورت می گیرد:
محل بخیه می تواند سراسر دهانه خارجی رحم باشد.
نوار ویژه ای را می توانند در اطراف گردنه رحم گره بزنند و محل را بخیه بزنند.
یک برش کوچک در دهانه رحم داده می شود، نواری سراسر دهانه رحم دوخته و در محل برش جمع می شود.
اگر در دوران بارداری، نارسایی سرویکس دیر تشخیص داده شود، مایع آمنیوتیک شروع به خارج شدن از دهانه رحم می کند. این مساله ممکن است با قرار دادن یک لوله نازک (کاتتر- catheter) در دهانه رحم درمان شود؛ این لوله باد می کند و دهانه رحم را پر می کند. روش دیگر نیز شامل پر کردن مثانه از مایع با استفاده از لوله کاتتر است که از طریق مجرای ادرار وارد می شود. مثانه پر سبب فشار کیسه آمنیوتیک به بالای لگن و بسته شدن دهانه رحم می شود.

عمل سرکلاژ

پس از جراحی چه می شود؟

زمان نقاهت بستگی به نوع روش سرکلاژ دارد. پزشک انجام دهنده این عمل می تواند شما را به طور کامل راهنمایی کند. معمولا آنتی بیوتیک پس از این عمل برای جلوگیری از عفونت تجویز می شود.

عمل سرکلاژ در چه مواردی انجام می شود؟

بی کفایتی دهانه رحم (نارسایی سرویکس)
سقط جنینی که در بارداری گذشته به دلیل شکل غیرطبیعی دهانه رحم یا صدمه دیدن سرویکس رخ داده باشد. دهانه رحم آسیب دیده ممکن است به همان حالت باقی بماند و در دوران بارداری دوباره، بسته نشده باشد.
سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری های قبلی یا زایمانی طبیعی که با انقباضات کم یا حتی بدون انقباض انجام شده باشد. در این حالت نیز ممکن است دهانه رحم باز باقی مانده باشد و در بارداری بعدی شخص مشکل ساز شود.

عمل سرکلاژ در بارداری چیست؟

عمل سرکلاژ در بارداری چیست؟
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 40
برگرفته از زندگی آنلاین -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 35 5
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف