دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتتازه های سلامت دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک
عمل لیزیک چشم ، عمل لازک چشم
افرادی که احتیاج به عمل چشم دارند نمیدانند عمل لیزیک چشم مناسب تر است یا لازک؟ در ادامه هرچه که باید درباره عمل چشم بدانید برای شما جمع اوری شده است.
بازدید : 3,448 نفر

همه چیز درباره مضرات و مزایای عمل لیزیک و لازک

جراحی های لیزری اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات استفاده می شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که عمل های جراحی لازک و لیزیک به یک اندازه مفید می باشند. در هردو این جراحی ها از لیزر برای برداشتن لایه هایی از روی قرنیه و شکل دادن به آن استفاده می شود.

در مجموع و به طور خلاصه باید گفت مثل هر مشکل دیگری 2 راه حل طبی و جراحی برای اصلاح عیوب انکساری وجود دارد؛ راه حل طبی شامل استفاده از عینک و لنز تماسی است که استفاده از هر دوی این روش ها با محدودیت فیزیکی و وابستگی همراه است.

عمل لیزیک چشم

عمل چشم لیزیک و لازک

لنزهای تماسی علاوه بر مشکل فوق، در صورتی که درست استفاده نشوند، احتمال عفونت قرنیه را بالا می برند که در بعضی موارد حتی باعث از دست رفتن دائمی دید می شود بنابراین استفاده از آنها باید محدود به بیمارانی شود که شرایط لازم برای جراحی ندارند و تحت مراقبت ویژه و با رعایت دقیق ضوابط استفاده از لنز باشد .

لیزیک

جراحی لیزری اصلاح عیوب انکساری که به طور متداول به لیزیک شهرت یافته، شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم) در سراسر دنیاست، ولی در واقع باید گفت برای اصلاح عیوب انکساری چشم و برداشتن عینک از 2 روش لیزری تراش سطحی و تراش عمقی استفاده می شود. تراش سطحی شامل PRK ، لازک و اپی لیزیک و روش تراش عمقی شامل لیزیک و فمتولیزیک است .

روش تراش سطحی

در روش تراش سطحی یا PRK ابتدا اپی تلیوم قرنیه برداشته می شود سپس با لیزر اگزایمر با طول موج 193 نانومتر، استرومای سطحی قرنیه برش داده می شود و قرنیه به شکل دلخواه تراش داده خواهد شد تا عیوب انکساری چشم برطرف شود. در روش تراش عمقی یا لیزیک و فمتولیزیک ابتدا برشی از قرنیه با میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند برداشته می شود سپس زیر فلپ تهیه شده لیزراگزایمر انجام می شود .

کدام روش ایمن تر است؟

هر 2 روش ایمن و موثر هستند و 6 ماه پس از عمل نتایج کاملا مشابهی دارند.در روش PRK یا لازک درد و ناراحتی پس از عمل که معمولا در شب اول بعد از عمل است بیشتر از روش لیزیک است و مدت زمان بهبود دید نیز طولانی تر است. در عوض قرنیه یک بار تراش خورده بنابراین عوارض حین عمل و پس از عمل آن و همچنین هزینه انجام آن کمتر است .

معیارهای انتخاب روش درمان

این موضوع که کدام بیمار مناسب برای کدام عمل جراحی است به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آنها میزان ضخامت قرنیه بیمار است. بیماران با قرنیه نازک و افرادی که شماره عینک بالایی دارند داوطلب خوبی برای فمتولیزیک نیستند چراکه این عمل باعث کاهش ضخامت باقیمانده قرنیه می شود و خطر ایجاد قوز قرنیه را بعد از عمل به دنبال دارد. ضخامت قرنیه معمولا قبل از عمل با کمک تصویربرداری قرنیه مانند ارب اسکن یا پنتاکم تعیین می شود ولی استاندارد طلایی برای بررسی ضخامت قرنیه قبل از عمل انجام پاکیمتری اولتراسونیک است .

عامل دوم در انتخاب نوع عمل، بررسی انحنای سطح قدامی و خلفی قرنیه است. در مواردی که انحنای سطح قدامی یا خلفی قرنیه بیش از حد معمول باشد ولی بیمار مورد قطعی قوز قرنیه نباشد و سن او بالای 30 سال باشد، تراش سطحی یا لازک گزینه بهتری نسبت به فمتولیزیک محسوب می شود، اما در بیماران با آستیگماتیسم قابل توجه یا دوربینی در صورتی که ضخامت قرنیه اجازه عمل را بدهد و شیب قرنیه هم در حد استاندارد و طبیعی باشد، فمتولیزیک گزینه برتر جراحی است. البته گرفتن شرح حال مناسب از بیمار و اینکه کسی در خانواده بیمار به قوز قرنیه مبتلا بوده، قبل از حمل جراحی لیزیک الزامی و بسیار دارای اهمیت است چراکه قوز قرنیه بیماری ژنتیکی است ولی میزان بروز آن در افراد مختلف خانواده متفاوت است. ممکن است یک خواهر و برادر هر 2 ژن قوزقرنیه را داشته باشند ولی بیماری فقط در یکی از آنها بروز کند که از عوامل احتمالی آن می توان به علل محیطی مثل مالش دادن چشم ها اشاره کرد بنابراین ممکن است فردی که مایل به انجام جراحی لیزیک است، هیچ علائمی از قوز قرنیه نداشته باشد ولی حامل ژن قوز قرنیه باشد که انجام لیزیک در این بیمار ممکن است باعث تسریع در ظهور بیماری شود .

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک

دانستنی های مهم درباره عمل لیزیک چشم و لازک
4.26
برگرفته از الو دکتر -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف