نمناک سرگرمیگوناگون عنکبوت عجیب با تارهای برق دار
عنکبوت ، عنکبوتی با تارهای برق دار
تارهای عنکبوت به عنوان حیاتی ترین عضو این موجود به شمار می رود که با آن میتواند شکار کند و به حیاتش ادامه دهد که در این میان محققان عنکبوت عجیبی با تارهای برقی را کشف کردند.

بیش از هزاران نوع عنکبوت در نقاط مختلف جهان شناخته شده است که اندازه های بسیار گوناگونی دارند. کوچک ترین آن ها از یک دانه ی برنج ریزتر و بزرگ ترین آن ها از کف دست ما بزرگ تر است. تارهای عنکبوت ها بسته به نوع عنکبوت خاصیتهای متفاوتی دارند.

تار عنکبوت مقاومت بالایی دارد و درعین حال بسیار سبک و انعطاف پذیر است از این رو برخی آن را فولاد زنده نامیده اند. این فولاد آن قدر محکم است که می توان از آن توری ساخت. و با آن یک بوئینگ 747 را متوقف کرد و در عین حال، آن قدر سبک و انعطاف پذیر است که می توان از آن لباس تهیه کرد. بنابر این، کاربردهای آن در پزشکی و صنعت زیاد است.

حالا با شناسایی گونه ای از عنکبوت ها که تارهایی با خاصیت الکتریکی تولید می کنند از این پس باید ویژگی جدیدی را به استحکام و سبکی تار عنکبوت اضافه کرد:خاصیت برق گرفتگی که به زودی بر کارایی این ساختار ارزشمند طبیعی افزوده می شود.

یافته های جدید محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد گونه ای عنکبوت وجود دارد که تار آن الکتریسیته ساکن در خود دارد، دقیقا مانند موهای گربه که پس از مالش دادن با بادکنک در این وضعیت قرار می گیرد.این محققان به تازگی نتایج دستاوردی جالب توجه را در نشریه Biological Letters منتشر کرده اند

محققان دریافته اند که این گونه از عنکبوت که به آن "عنکبوت وسط باغ" گفته می شود همواره دارای تارهایی است که مقادیر بسیار اندکی بار الکتریکی در خود دارد. این جانور از اندام ویژه ای در بدنش تارهای منحصربفردش را تولید و به بیرون پرتاب می کند و جالب اینکه با استفاده از آن شبکه ای از تارهای در هم تنیده الکتریکی می سازد.

باردارساختن تارها طی فرآیند جالب توجهی صورت می گیرد. تار پس از تولید درحالی از بدن حشره خارج می شد که با سایش با عضوی خاص که ساختاری فیبرمانند دارد دارای بار الکتریکی می شود.

کشف عنکبوت جدید

عنکبوت عجیب با تارهای برق دار

عنکبوت عجیب با تارهای برق دار
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 16
برگرفته از خبرگزاری مهر -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 15 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف