نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها عوارض شکاف لب و کام در نوزادان
عوارض شکاف لب و کام ، دلیل لب شکری شدن نوزاد
شاید چهره آشنای کودکانی که داری شکاف لب یا همان کام هستند را به خاطر بیاورید که روی لبشان، آثار بخیه برجای مانده از یک جراحی، شما را به یاد واژه لب شکری می اندازد.

ایجاد شکاف لب در نوزادان چه عوارضی در پی دارد

شکاف لب و کام تاریخچه دیرینه دارند و از قدیم جهت ترمیم یا حل مشکلات این بیماران تلاش های فراوانی انجام گرفته است. تولد نوزادانی با این مشکل معمولاً با احساس نگرانی شدیدی برای والدین آنها همراه است.

یک متخصص کودک در خصوص شکاف لب توضیحاتی را بیان کرده است. این متخصص اظهار کرد هر چقدر شکاف لب در نوزادان وسیع باشد، آن ها بیشتر دچار مشکلاتی در تغذیه خود خواهند شد.
«در نوزادان مبتلا به شکاف کام یا لب، عوارض بیماری بسته به میزان و محل شکاف کام یا لب متفاوت است و هر چه شکاف کام یا لب در نوزادان وسیع تر باشد طبیعتا تغذیه آنها با مشکل بیشتری مواجه خواهد بود.»
وی در ادامه افزود:«شکاف لب باعث می شود نوزاد مبتلا در زمان مکیدن شیر از سینه مادر یا پستانک با مشکل مواجه شود چراکه عمل مکیدن با وجود شکاف و ورود هوا به درستی انجام نمی شود. اگرچه برای این معضل راهکارهایی اندیشیده شده و شیشه شیرهایی در دسترس است که برای بیماران شکاف کام و لب طراحی شده. همچنین گاهی مادر می تواند با تغییر حالت خود زمان شیردهی، وضعیت مناسب جهت این کار را پیدا کند تا هوا از طریق شکاف لب وارد نشود.»

شکاف لب و کام نوزادان

مشکلات شکاف لب و کام

این متخصص کودک با بیان اینکه در شکاف کام، مشکل حادتر است، توضیح داد:«این اختلال در واقع به این علت رخ می دهد که فضای خلای در دهان وجود ندارد تا نوزاد بتواند از طریق ایجاد فشار منفی، شیر مادر را بمکد. علاوه بر این، هنگام تغذیه، شیر از طریق شکاف کام وارد گلو می شود و از بینی بیرون می ریزد.همچنین ممکن است وارد ریه شود و به مشکلات تنفسی بینجامد.»

وی با اشاره به اینکه در نوزادان مبتلا به شکاف لب، می توان به نحوی اطراف شکاف را چه از طریق وضعیت مادر موقع شیردهی یا از طرق دیگر جبران کرد اما در شکاف کام، امکان این قضیه وجود ندارد، گفت:موقع شیردهی به نوزادان مبتلا به کام هوا از طریق بینی به دهان نوزاد وارد می شود و عملا مکیدن غیرممکن است. البته برای این نوزادان نیز شیشه شیرهایی طراحی شده که مشکل را برطرف می کند اما متاسفانه هنوز از قیمت آنها در حدی نیست که هر کسی بتواند تهیه کند.بنابراین بهترین راه این است که مادران دفعات تغذیه را زیاد و مقدار آن را کم کنند.


معضل دیگر نوزادان مبتلا به شکاف لب این است که در زمان تغذیه هوای بیشتری را نسبت به کودکان دیگر می بلعند. بنابراین بعد از دادن شیر، نیاز به آروغ گیری های بیشتری دارند. ضمن اینکه شیردهی در حالت نشسته می تواند از ورود شیر به داخلی بینی و بلع بیشتر هوا جلوگیری کند.

وی درنهایت خاطرنشان کرد:«از آنجا که نوزادان بیمار برای مکیدن شیر بیشتر تلاش می کنند، طبیعتا خستگی مضاعفی را هم تجربه کرده و ممکن است به میزان کافی نسبت به دیگر کودکان وزن اضافه نکنند. از این رو والدین نوزاد بیمار، در این مرحله مثل سایر مراحل بیماری، نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند.»

عوارض شکاف لب و کام در نوزادان

عوارض شکاف لب و کام در نوزادان
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از سلامانه/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف