تزریق فیلر
خونریزی و کبودی از عوارض عادی تزریق فیلرها بوده که به صورت موقت هستند. اگر این ماده به وسیله روش نادرست و توسط افراد غیر متخصص تزریق شده باشد می تواند باعث بسته شدن عروق شود.

عوارض احتمالی تزریق ژل و فیلر در صورت

عضو انجمن متخصصین پوست ایران درباره فیلینگ اظهار کرد:فیلر ها موادی هستند که برای پر کردن ضایعات فرو رفته در سطح پوست به کار برده می شوند. فیلینگ به منظور بهبود عوارض برخی از بیماری ها یا جوان سازی و از بین رفتن افتادگی پوست کاربرد دارد که نتایج آن بسیار رضایت بخش است.

وی بیان کرد:فیلر ها به 2 دسته طبیعی و غیرطبیعی تقسیم بندی می شوند. از مهم ترین فیلر های طبیعی می توان به چربی خود بدن اشاره کرد. این چربی از مناطق دیگر بدن برداشته شده و پس از فرآوری شدن به نواحی فرورفته تزریق می شوند. سلول های چربی که به مکان جدید پیوند می خورند، سبب خون رسانی به سلول های زنده، پر شدن ناحیه فرو رفته و جوانسازی طبیعی پوست می شود.

این عضو انجمن متخصصین پوست ایران عنوان کرد:اگر حجم تزریق خیلی کم بوده، تمایل برای تزریق چربی وجود نداشته یا ماندگاری خاصی از فیلر ها مد نظر باشد، فیلر های مصنوعی (ژل ها) استفاده می شوند.

ایشان با بیان اینکه ژل ها دسته بندی های مختلفی از نظر جنس و ماندگاری دارند، افزود:ژل های طولانی اثر دارای جنس های گوناگونی هستند که علاوه بر درمان عوارض ناشی از برخی بیماری ها در جوانسازی و زیبایی پوست نیز به کار برده می شوند. فیلر های طولانی اثر اغلب از جنس «هیدروکسی آپاتیت» یا پلیمر های دیگری هستند که ماندگاری بالایی دارند.

وی تاکید کرد:متاسفانه در سال های گذشته از پلیمری به نام «پاژ» که ژلی با ماندگاری بالا بود، استفاده می شد.این ژل عوارضی همچون عفونت های مکرر و در مواردی مرگ را به همراه داشت اما این بدان معنا نیست که باید مصرف این ژل ها را به کلی قطع کنیم. فیلینگ باید به وسیله مواد مرغوب و توسط افراد متخصص انجام شود.

فیلر

تزریق فیلر

این عضو انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به جنس بیشتر فیلر های مورد استفاده در کلینیک های تخصصی گفت:بخش عمده این فیلر ها از جنس «هیالورونیک اسید» است. این ماده در اکثر سلول های بدن وجود دارد.

«هیالورونیک اسید» باید در شرکت های معتبر تهیه، راه ورود، روش نگه داری و مسیر انتقال آن تا مصرف کننده به درستی مشخص شده باشد. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که هر فرورفتگی را به کمک «هیالورونیک اسید» نمی توان رفع کرد.

وی تصریح کرد:سازمان غذا و دارو در وزارت بهداشت نظارتی بر ورود فیلر ها در کشور نداشته و این مواد به راحتی در دسترس افراد غیر متخصص و پزشکان دارای تخصص های دیگر که در دوره آموزشی آن ها تزریق ژل را آموزش ندیده اند، قرار گرفته است.

این عضو انجمن متخصصین پوست ایران افزود:تنها جراحان پلاستیک، متخصصان پوست، جراحان گوش، حلق و بینی و 2 رشته دیگر در دوره آموزشی خود درباره فیلینگ و تزریق ژل آموزش های لازم را دیده اند.

وی همچنان بیان کرد:همه افراد نیاز به تزریق ژل ندارند و انتخاب فرد باید توسط متخصص مربوط صورت گیرد. «هیالورونیک اسید» در صورتی که از مواد مرغوب تهیه شده و با روش درست توسط متخصص پوست تزریق شود، نتایج خوبی دارد.

وی عنوان کرد:«هیالورونیک اسید» از ناحیه پیشانی تا زیر چانه و خط فک قابل تزریق است. این ماده بر اساس سایز و ترکیبات همراهش ماندگاری متفاوتی دارد. «هیالورونیک اسید» معمولاً در پایان مدت اثرش به مواد قابل جذب و بی خطر تجزیه می شود.

خونریزی و کبودی از عوارض عادی تزریق «هیالورونیک اسید» بوده که به صورت موقت هستند. اگر این ماده به وسیله روش نادرست و توسط افراد غیر متخصص تزریق شده باشد می تواند باعث بسته شدن عروق شود.

تزریق ژل و فیلر و عوارض عادی آن در صورت

1.73
این مطلب مفید بود ؟12
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران-/ ر
نظرات
وبگردی