نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها مصرف “ترامادول” با ما چه میکند ؟
ترامادول ، داروی ترامادول
“ترامادول” دارویی ضعیف تر از مورفین و قوی تر از بروفن و استامینوفن است و هیچ گاه مصرف بیشتر از دو هفته آن برای بیماران تجویز و توصیه نمی شود.

ترامادول چیست و چه عوارضی دارد

دارویی ضد درد که با نام های ترامادول، تدامول، بایومادول و... چند سالی است در فهرست داروهای ایران قرار گرفته، دارویی است که سال 1970 به وسیله یک شرکت آلمانی ساخته شده، دارویی که مدتی بعد حق تولید آن به شرکت های تولیدکننده دارو در سراسر جهان واگذار شد. ترامادول از جمله داروهای مسکن با خواص مخدری است که معمولا برای کنترل دردهای متوسط تا شدید از قبیل دردهای مفصلی، جراحی ها و بیماری های زنان و زایمان تجویز می شود.

این دارو به دو صورت خوراکی و تزریقی عرضه می شود که نوع خوراکی آن به صورت قرص و کپسول در دسترس است و نوع تزریقی آن که تا چندی پیش در داروخانه ها موجود بود، بتازگی فقط در اورژانس بیمارستان ها استفاده می شود.

کارشناس داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا عنوان کرد:ترامادول می تواند باعث وابستگی جسمی و روانی شود.

کارشناس داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا در خصوص ترامادول گفت:ترامادول دارویی ضد درد و از دسته داروهای مُسکن مخدر است که در صورت تجویز پزشک برای تسکین دردهای متوسط تا شدید در بزرگسالان (مانند دردهای مفصلی،جراحی،زایمان و..) به کار می رود.
 
 ترامادول

ترامادول دارویی اعتیادآور و خطرناک


وی افزود:ترامادول ضعیف تر از مورفین و پتدین و قوی تر از مسکن هایی نظیر ایبوپروفن و استامینوفن است که می توان آن را مورفین ضعیف شده تلقی کرد. مصرف این دارو حداکثر به مدت سه الی پنج روز آن هم فقط با تجویز پزشک مجاز است.

این کارشناس در ادامه یادآور شد:با توجه به گسترش مصرف خودسرانه این دارو و عوارض ناخواسته تداخلات آن با دارو های دیگر می تواند زندگی فرد را به خطر بیاندازد. این دارو با اسامی تجاری بابومادول، پیرالژین، ترادولان، ترامارام، ترامود، تراژیدول و ترامل در بازار دارویی ایران وجود دارد.

 

مصرف ترامادول

خطرات و عوارض های ترامادول

وی در خصوص عوارض مصرف ترامادول گفت:ضعف، اضطراب، گیجی، حالت عصبی و اختلالات خواب،تشنج، تضعیف تنفسی، درد شکم، بی اشتهایی، نفخ شکم،حساسیت پوستی، اختلالات بینایی، تکرر ادرار از عوارض شایع مصرف ترامادول است.

کارشناس داروهای تحت کنترل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا یادآور شد:حتی در مقادیر درمانی، بروز تشنج به دنبال مصرف ترامادول در برخی بیماران گزارش شده است.

ترامادول ، عوارض مصرف قرص های ترامادول

مصرف “ترامادول” با ما چه میکند ؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 133
برگرفته از سلامت نیوز / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 111 22
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف